Talán a modern ember híréhsége, talán a folyamatos ingerek iránti igény, de lehet éppen a sorozatfüggőség is az oka annak, hogy még a fürdőszobákban is szükség van tévére.
A vizes helyiségekben elhelyezett szórakoztató elektronikai termékek esetében a legfontosabb természetesen az, hogy mindig, akár a vizes padlón mezítláb állva is teljes biztonsággal lehessen kezelni a készülékeket, de borsos áruk miatt az sem mellékes, hogy a befektetés tényleg évekre szóljon. Végül, de nem utolsósorban a jó dizájn is számít.
Biztonságunk érdekében csakis kifejezetten vizes helyiségekbe tervezett elektronikai eszközöket használjunk a fürdőben.A hazai szabványok szerint ilyen körülmények között legalább IP44-es vízvédettségű eszközöket lehet csak beépíteni. Ám ez még csupán annyit jelent, hogy az adott eszköz kibírja az esetleges magasabb páratartalmat. A fürdőszobai világításra is vonatkozó biztonsági szabvány azonban kevés lehet egy olyan készülék esetében, amit használat közben, ráadásul akár a kád fölött is kapcsolgatni is akarunk.
Az erre acélra tervezett televíziók vízvédettsége IP65-ös, így nemcsak a párával, hővel, hanem a közvetlen vízsugárral szemben is védettek. Ezeket fürdőszobában, konyhában, uszodatérben, de akár szaunában is használhatjuk. A készülékek vagy eleve vízálló akrilburkolattal készülnek, vagy valamilyen speciális védőlap mögött helyezkednek el. A működtetéshez vízálló távirányító való.
A síkképernyős televíziók csak néhány milliméternyire emelkednek ki a fal síkjából, és akár már tíz centiméteres falvastagság is elég a beépítésükhöz. Bizonyos típusok keret nélkül, teljesen a falba süllyeszthetők.
A méret kiválasztásánálaz egyéni igények mellett azt is célszerű figyelembe venni, hogy hová kerül majd a készülék. A kijelző 10,4 coltól a 32 colig terjedő méretválasztékából minden helyiségbe találni megfelelőt, és nem mindig a nagyobb a jobb. Nagy képernyőre van szükség, ha például egy medence melletti falra tervezzük, vagy ha egy méretes fürdőszobában a kádban fekve szeretnénk nézni az átellenes oldalra felszerelt készüléket. Egy zuhanyfülke falába, szemmagasságba telepített tévé esetében viszont zavaró is lehet a túl nagy képátló. A modern technológia azt is lehetővé teszi, hogy akár 170 fokos szögből is látható legyen a kép, így a helyiség minden sarkából élvezhető az adás.
A fürdő szépségét sem töri meg a falba süllyesztett tévé. A keret nélküli vagy egyszerű, klasszikus színű keretekkel gyártott darabok minden fürdőbe illeszkednek, a legkülönlegesebbek pedig kikapcsolt állapotban tükörként használhatók, vagyis többfunkciósnak is tekinthetők.
Timár Gigi
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Konyha&Fürdő Piac magazin 2008. december- 2009. januári számában jelent meg.