Talán nem túlzás kijelenteni, hogy a koronavírus-járvány minden kapcsolatunkat próbára teszi. A régi, jól kipróbált együttélést éppúgy, mint azokat, ahol a párok eddig is a távkapcsolat valamilyen formáját gyakorolták. És persze ott vannak a szülők, akiknek dolgozniuk és közben gyereket is kell nevelniük egy időben, no meg az egyedülállók, akiknek pont a rájuk zuhant súlyos magánnyal kell megküzdeniük.
Ám keveset gondolunk azokra, akik most hirtelen cseppentek egy új kapcsolatba. Akik még soha nem éltek együtt, de a kijárási szigorítások miatt arra kényszerülnek, hogy egymás társaságát elviseljék így, vagy úgy. Nekik egy pillanat alatt kell elérniük az intimitás ideális állapotát, kérdés, a pár napos ismeretség után milyen esélyekkel indulnak neki ennek - írja a BBC.
Simone Lourens (33) és Tom Cashen (32) Új-Zélandon élnek és a Tinderen találkoztak mindössze három héttel azelőtt, hogy az országban kihirdették volna az egy hónapos otthonelhagyási tilalmat. Ekkor a pár spontán módon úgy döntött, hogy ezt az időt megpróbálják együtt eltölteni. Jókat boroznak, beszélgetnek, és az együttlétet már eddig is számos pezsgőfürdővel színesítették.
A fő kihívás számukra inkább az, hogyan egyeztessék össze a napi munkájukat, hiszen a videóhívások egyidejű forgalma kissé kaotikus állapotokat eredményezett eddig is. Lourens webfejlesztő, Cashen pedig grafikus.
A válság után talán együtt akarnak maradni, de az is lehet, hogy a mostani szoros kapcsolat kicsit lazulni fog és átadja a helyét a távolsági romantika egy sajátos formájának.
Carmen Adaja (23) és Rory Boggon (23) egy hongkongi szállodában töltik a karantén 14. napját, de előtte mindössze hat napot töltöttek csak együtt. Carmen Adaja Hollandiából, míg Rory Boggon Angliából származik, a pár eredetileg Kambodzsában találkozott, és külön-külön folytatta utazásaikat, de mindketten Hongkongba siettek, mivel a régióban mindenhol elkezdték lezárni a határokat.
"A jelen pillanatban nagyon erős az érzés közöttünk" - mondja Boggon. "De megértjük, hogy különböző helyekről származunk, és ez alapvetően megnehezíti a dolgokat, különösen akkor, amikor majd távozunk és visszatér mindenki a saját országába."
Noha a globális COVID-19-világjárvány egyedi, nem szokatlan, hogy az új párok válsághelyzetekben alakulnak ki, illetve kezdenek nagyon erősen ragaszkodni egymáshoz - magyarázza Matt Lundquist, new york-i pszichoterapeuta.
„A félelem és a pánik pillanataiban belekapaszkodhatunk hirtelen abba az emberbe, akit a sors hirtelen mellénk sodort - mondja és hozzáteszi, hogy hasonló jelenséget figyelt meg a szeptember 11-i terror-támadások után is az Amerikai Egyesült Államokban.
Azokban, akikben most szökkennek szárba az új érzelmek, a válság miatt ezek extrém módon egy pillanat alatt meg is erősödhetnek, és tartóssá is válhatnak.
Másokban éppen ellenkezőleg zajlanak az érzelmek; lehet, hogy ha normális körülmények között, és nem ilyen kiélezett helyzetben találkoznak ugyanazzal az emberrel, talán együtt is maradhatnak, de így mégis szétválnak az útjaik.
"Úgy gondolom, hogy sok ember számára az elszigeteltség elég félelmetes érzés, ezért sokan, sokféle módon próbálnak ezen túljutni" - mondja a szakember.
„Nagyon sok terapeutától hangzik el normális körülmények között jó tanácsként, hogy nem érdemes fejest ugrani azonnal egy kapcsolatba, érdemes jobban megismerni a másikat. Ilyen szorongató helyzetben viszont, amikor az emberek félnek az elszigeteltségtől, sokan tesznek engedményeket, hogy minél nagyobb biztonságot találjanak maguk számára, hogy egyáltalán túl tudják élni mindezt” – hangsúlyozza Matt Lundquist.