A magyarul fallabdaként emlegetett játék, a squash Magyarországon mintegy húsz évvel ezelőtt jelent meg, és néhány év alatt igen népszerűvé vált. Nem véletlenül, hiszen a pálya a társasági élet egyik lehetséges színtere - ahol kötetlen, mégis elegáns környezetben, játék közben találkozhatnak egymással partnerek, üzletfelek -, és alkalmas, egészséges helyszín tartalmas baráti együttlétekhez is.
Intenzívebb, mint a tenisz
A télen-nyáron űzhető squash-t lényegesen kisebb pályán játsszák, mint a teniszt, mégis vannak olyan vélemények, amelyek úgy tartják, fárasztóbb, mint klasszikus társa, miután a talán a leggyorsabb mozgást igényli az ütővel játszott labdajátékok között.
Gosztonyi István, a hazai senior ranglista vezetője egy lapnak adott interjúban említ egy nemzetközi statisztikát, amely a sportágakat a szerint rendezi, hogy mennyire veszik igénybe a játékost. Ennek alapján a fallabda az ötödik helyen áll, míg például a foci a negyvenhetediken.
Szakértők azt mondják, egy óra fallabdázás során annyi energiát éget el a szervezet, mint két óra teniszezéssel. Ez azt jelenti, hogy egy intenzív mérkőzés során akár ezer kalóriát is lehet veszíteni, ráadásul úgy, hogy a küzdelem izgalmassága feledteti az izmok fáradtságát.
Ketten, illetve páros meccs esetén négyen játszanak a zárt teremben lévő pályán. A játék lényege, hogy az adogató által egy a teniszütőhöz hasonló ütővel a főfalra ütött gumilabdát az ellenfél oda visszaüsse. A főfalról elpattanó labda érintheti az oldalfalakat, de a padlón csak egyet pattanhat, mielőtt a fogadó játékos beleütne. Ehhez kiváló erőnlétre, állóképességre, gyorsaságra és jó reakcióképességre van szükség.
Szórakoztató és egészségesA hétköznapokban is hasznos tulajdonságok még fejlődnek is, ha valaki heti rendszerességgel űzi ezt a sportot, amely kiváló ellenszere lehet a stresszhatásoknak kitett, többnyire ülőmunkát végzőkre leselkedő egészségi problémáknak is.
A változatos, összetett mozgás javítja a szív- és légzésfunkciókat, megakadályozza az elhízást, és hozzájárul a szellemi teljesítőképesség fokozásához is, de persze a koncentrációs képességre is szükség van a pályán. A bonyolult pontozású meccseken ugyanis a gyors döntések és az okos taktikák is fontos szerephez jutnak.
Ez a játék a becsületességre, az ellenfél maximális figyelembevételére épít. Mivel két játékos mozog viszonylag kis területen, a testi épség megóvása a szabályrendszerbe is beépült. A sportszerűség különösen hangsúlyos elem; az egymásra figyelés pedig a biztonságos játék előfeltétele, hiszen a zárt pályán a játékosok összeütközhetnek, vagy akár az ütővel is megüthetik egymást. Ez a sport tehát nem csupán izzaszt, hanem nevel is.
Létezik hagyományos - más néven nemzetközi - és amerikai szabályrendszer. Ezek elsősorban a számolásban különböznek egymástól, és ebből kifolyólag a mérkőzések időtartamában is: egy nemzetközi pontozású meccs akár kétórás is lehet, míg egy amerikai szabály szerinti játszmának egy óra alatt vége. A testi épség megóvását célzó és a fair játékmenet védő Let és Stroke szabályzat viszont egyik módozatból sem hiányozhat.
Kattintson a galériára!
Magyarországon mintegy ötven squash-klub működik szerte az országban, ahol évente körülbelül 40 ezren hódolnak ennek a sportnak amatőr vagy profi minőségben.
A játék nem igényel speciális öltözéket, a teniszviselethez hasonlóan sort és póló a "formaruha". Sportcipőből viszont olyat kell választani, amelynek nem csúszik a talpa, és nem hagy nyomot a padlón.
A squash-ütő kisebb a teniszütőnél, a tollaslabdaütőnél pedig erősebb. Az ára 7-50 ezer forint között mozog, de a legtöbb klubban lehet bérelni is óránként néhány száz forintért. A pingponglabda méretű gumilabdából is több típus létezik. Különböző színű pontok jelzik a labda pattogási képességét. A kezdő játékosoknak a kék ponttal ellátottat ajánlják, míg a profik és a versenyzők két sárga pontos labdával játszanak. Mint minden sport, a fallabda is bemelegítéssel indul, ám nem csupán a sportoló izomzata készül fel a munkára, hanem a különleges gumilabdának is el kell érni a pattanáshoz szükséges optimális hőmérsékletet. A versenyszabályzat a bemelegítés hosszára nézve is tartogat előírásokat.
A squash-t némi iróniával menedzsersportként is szokták emlegetni, utalva költségességére. Jóllehet a felszerelés nem kerül többe, mint bármely más sport esetében, a terembérlet azonban igen. Lévén fiatal sportág, a beruházásoknak meg kell térülniük.
A "menedzsersportoknak" a költségszintjükön túl van még egy jellemzőjük. Miután az üzletembereknek kevés az idejük, viszonylag gyorsan, kulturált körülmények között szeretnék letudni az egészséges életmódhoz tartozó "kötelező" mozgást. A fallabdázás ennek a feltételnek is megfelel.
Nem reklámhordozóBár az utóbbi évtizedekben a világ számos országában komoly népszerűségre tett szert a fallabda, mégsem kapott soha olyan nyilvánosságot, mint például a tenisz, és egyelőre a kísérletek ellenére sem lett olimpiai sportág.
Az ok nagyon prózai: a mérkőzések a közönség számára sokáig láthatatlanok voltak. Csupán a hetvenes években jelentek meg az üvegfalú pályák, illetve később a speciális plexifalú fülkék, amelyek már minden szögből láthatóvá tették a ritmusos játékot. Reklámot ragasztani azonban ezekre sem lehet.
A játék televíziós közvetítése sem látványos, bár a mai technológiai tudással már léteznek olyan érzékeny kamerák, amelyek élvezhető minőségű felvételeket tudnak készíteni. A rendkívül gyors labdamenetek azonban így is csak nehezen láthatók. Pedig a versenypályák erős színű falai és a speciális, fényvisszaverő pontokkal ellátott labdák mind a sport látványossá tétele érdekében fejlődtek ki.
Fallabda-történelem
A squash a londoni Flott börtönből indult hódító útjára az 1830-as években. Itt született meg ugyanis a rackets, amely az angliai iskolák népszerű játéka lett. Állítólag a gyerekek, miközben várták, hogy bemehessenek a rackets-pályára, unaloműzőként egy gumilabdát ütögettek a falhoz. Így alakult ki a squash, amelyet ma két változatban játszanak. A világ nagyobbik részén puha labdával egy 9,75 méter hosszú és 6,4 méter széles pályán, míg Észak-Amerikában a keskenyebb pályán vívott kemény labdás változat terjedt el. Maga az angol szó többek között azt jelenti, szétlapít, összeprésel, illetve a puffanásra használt hangutánzó szó.
- sebők -
Forrás: rsc.hu, Wikipédia, Magyar Fallabda Szövetség
Fotó: Förster Tamás
A fotók a Rózsadomb Squash Clubban készültek.
A cikk a Piac és Profit 2008. októberi számának NHD rovatában jelent meg.