De ahogy mindenki szép lassan belerázódik az új család-struktúrába és alkalmazkodik a megváltozott helyzethez, új rituálék és szokások alakulnak ki.Ennek eléréséhez azonban sok dologban kell változtatnunk! Avagy változnunk.
Rugalmasság
A legjobb születésnapi ajándék, amit a gyerekeidnek adhatsz, ha kellően rugalmas vagy, és kikerülöd a konfliktusos helyzeteket. Ilyenkor a volt házastársaddal kötött együttműködési megállapodásotok arról szóljon, hogy a gyerekek igényeihez alkalmazkodtok. Ha tehát a gyermeketek azt szeretné, hogy a születésnapját inkább az anyjánál töltse, akkor tartsd tiszteletben ezt az igényét!
Légy kezdeményező, és tervezz előre!
Soha ne feledd, hogy ez az új családi felállás sokkal több tervezést és figyelmet igényel, mintha mindnyájan egy fedél alatt élnétek. Ennek egyik alapja a megfelelő kommunikáció az exeddel és gyermekeiddel. Adj lehetőséget gyermekeid anyjának, hogy ő is átgondolhassa az általad mondottakat, reagálhasson az elképzeléseidre. Ne feledd, hogy a rámenősség, erőszakosság csak mélyíti a konfliktusokat!
Légy kedves és nagylelkű!
Különösen a nyaralások idején tartsd távol magad a keserűségtől, amit esetleg a válás vagy a volt házastársad személye idéz fel még benned. Ha semmi jót nem tudsz mondani, inkább ne szólalj meg.
Ne kényszerítsd olyan helyzetbe a gyermekeidet, hogy harctéri állásokba kerüljenek. Adj nekik lehetőséget, hogy veled és az anyjukkal is boldogok lehessenek, hogy ne legyen bennük rossz érzés! Segíts nekik:például úgy, hogy különleges alkalmakkor együtt veszitek meg a másik szülőnek, vagy a nevelőszülőnek az ajándékokat.
Tartsd be az ígéreted!
Nagyon fontos, hogy mindig betartsd a közös szünidőre tett ígéreteidet. Kényes pont!
Vond be a gyerekeket is a tervezésbe!
Ahányszor csak lehetséges, vond be a gyermekeidet is a döntési folyamatokba: mikor, hogyan és kivel töltsétek a szünidőket, ünnepeket? Előtte mindig tedd nyilvánvalóvá, hogy mindenkivel meg kell majd beszélni a döntéseteket, akik a dologban érintettek.
Két születésnap-két ünnep
Az új rituálék megteremtésének kiváló módja, ha két-két ünnepet tartotok a gyerekeknek(egyet az anyánál és egyet nálad). Ez megerősíti a két otthon érzését bennük!
A kényeztetés nagy csapdája
Sok szülő érzi magát bűnösnek, vagy vannak rossz érzései a válás miatt, amit úgy próbál ellensúlyozni, hogy elárasztja a gyereket rengeteg ajándékkal vagy pénzzel. Ez, a látszattal ellentétben, nem szilárdítja meg gyermekeiddel való kapcsolatodat.
Figyelj magadra is!
A szabadság idején feltörhetnek a rossz érzések, a válás miatti melankólia, főleg, ha úgy érzed, mintha mindenütt boldog párok és családok lennének. Ha közelednek az ünnepek, vagy a szabadság ideje, és nem tudsz a gyermekeiddel találkozni, akkor készíts saját terved magadnak, hogy kimozdítsd magad ebből a kátyúból!
Teremts saját hagyományokat!
Sok szülő, és főleg az apák, esnek abba a hibába, hogy ők is igyekeznek a korábbi családi hagyományokat folytatni. De figyeld csak meg: boldogabbak és elégedettebb leszel, ha újakat teremtesz a régiek helyett.
Ha éretten és felelősséggel gondolkodunk a válás után is, tudunk ésszerű kompromisszumokat kötni, gyermekünk számára kevésbé lesz fájdalmas az elkövetkező időszak.
K.V.