Automata szárazságmonitorozó rendszert fejlesztett ki egy texasi cég; s már idén használhatják is a gazdák. A rendszer lényege, hogy az öntözött földeken elemes infravörös hőmérőket helyeznek ki, amelyek nyomon követik a levelek hőmérsékletét, az információt pedig továbbítják egy számítógépes bázisnak. Erre csatlakoztatható egy mobiltelefon-modem, amellyel az adatok számítógépre menthetők. A modem az adatokat sms-ben is meg tudja küldeni a gazdák mobiljára. Így nem kell folyton a földeket járni - ha sms jön, öntözni kell!
A hír Houston-ból érkezett. Elgondolkodtam. Ilyen bizony a magyar gazdáknak is kellene. Minden évben gond van a szárazsággal, elvész a termés jó része, s egyébként is romjaiban hever a magyar mezőgazdaság.
Magyarország állítólag jó helyen áll a szellemi tőkét illetően, különösen, ami a számítógépes agyakat illeti. Biztos tucatnyi vállalkozó lenne, aki pik-pak megcsinálná ezt a monitorozó rendszert...Igen ám, de öntözőrendszer is kéne...De arra a gazdáknak nem tellik...Sebaj, ma már a bankok szinte utánad dobják a kölcsönt, a földre meg lehet jelzálogot tenni. És jó biznisz lenne az öntözőrendszer gyártóknak szövetkezni a számítástechnikai programot kidolgozókkal. Ja és persze kéne mobilt is venni a gazdáknak, mert azért vidéken az 1 főre eső mobilok száma nem 2, hanem egy se! De hát az már csak aprópénz lenne.
A kérdés csak az, ki jár jól?
- a számítástechnikai cég biztos
- az öntözőrendszer gyártó tuti jól járna, mert ugye még a karbantartásra is leszerződne
- na, a bankok sosem járnak rosszul
- a mobil cégeknek tökmindegy, néhány tucat mobil már nem oszt nem szoroz - nem is adnának kedvezményt! (Csak az akcióóóóóóóós mobilok közül lehetne választani!)
Na és a gazda? Elvben ő is jól járhatna, bár természetesen - mint mindig - a kockázat az övé.
Mert ha öntözni tudna, megmaradna a termés, sőt, szép és jó minőségű is lehetne. Na de hol tudja eladni?
Itthon nehezen, mert ugye a fejlesztés, meg a hiteltörlesztés anyagi terhei megjelennek az árban. Ha meg olcsón adja, nem tudja fizetni a hitelt, és azért megy tönkre.
Megpróbálkozhat az exporttal. De annak meg az Unió nem nagyon örülne, így is túltermelés van egy csomó mezőgazdasági termékből....s a külföldi piacra jutás további anyagi befektetést igényelne..
S akkor itt végképp elgondolkodtam, visszakanyarodva az eredeti hírhez.
Nálunk sosem lesz ilyen a gazdáknak.
Nem azért, mert technikailag nem lenne megoldható. Nem azért, mert az igazi gazdák nem akarnák. Hanem mert vannak, akik nem akarják, hogy a magyar mezőgazdaság fejlődjön.
Így aztán tényleg fényévekre vagyunk Amerikától. - S marad a szárazság kockázata.