A medence vizének karbantartása nemcsak az esztétikus megjelenés miatt fontos, hanem a benne fürdőzők egészségének megőrzése miatt is. Arról nem is szólva, hogy a medence élettartamát is meghosszabbítja a hozzáértő és körültekintő gondoskodás.
Az elektromos vízforgató berendezés,
amely ma már minden úszómedencében megtalálható, nem mentesíti a tulajdonost a medence és a víz tisztításától. A folyamatos áramlás elkeveri a vízbe öntött vegyszereket, és segít megtisztítani a felszínén úszó vagy benne lebegő darabos (mechanikai) szennyeződésektől. A medence alján összegyűlt nehezebb szennyeződésektől víz alatti porszívóval szabadulhatunk meg.
A vegyszeres kezelés elengedhetetlen a víz megfelelő minőségének megtartásához. Ennek legegyszerűbb - és a magánmedencék esetében leggyakoribb - módja a kézi vegyszerezés. A kezelés legfontosabb feladata a megfelelő klórszint és pH-érték beállítása, valamint az algaképződés megelőzése. Ha odafigyelünk a pontos adagolásra, a hagyományos klóros vegyszerezés sem szokott problémát okozni, de aki érzékeny erre a szerre, választhat klórmentes, például brómos vagy aktív oxigénes szert is.A vegyszereket kézzel általában a medencevízbe vagy a vízen úszó vegyszeradagolóba adagolják, de léteznek a szűrőrendszerbe épített, valamint mechanikus vegyszeradagoló berendezések is. Ez utóbbiak általában három-négy hétre elegendő vegyszert tárolnak, de nem mérik a vízben oldott anyagok értékeit. Soha nem szabad a vegyszert közvetlenül a medencébe vagy a feszített víztükrű medence túlfolyójába, kiegyenlítő tartályába dobni! A vegyszerek adagolását önműködő berendezés is végezheti, ez különösen akkor praktikus, ha klór helyett más módszert választunk a víz fertőtlenítésére.
Speciális készülékekkel lehetőség van vegyszermentes fertőtlenítésre is. A legelterjedtebb típusok az úgynevezett sóbontók, melyek sós vízzel működnek.
Algásodás és opálos felületis megzavarhatja a víz tisztaságát. Az algásodás okozói a széllel és esővel a vízbe kerülő spórák, így elsősorban a kültéri medencéket veszélyezteti. Az algásodást késleltetheti az állandó klórszint, de ahhoz, hogy teljesen megakadályozzuk, szükség van alagaölő szerre is, azonban ennek hatékonyságához is elengedhetetlen a megfelelő fertőtlenítés. Vannak olyan apró szennyeződések, amelyeket a vízforgató berendezés képtelen kiszűrni, viszont opálossá válik tőlük a víz. Ennek megszüntetésére valók az úgynevezett pelyhesítő anyagok, amelyek az apró szennyeződéseket nagyobb pelyhekbe gyűjtik, így azok már nem jutnak át a vízforgató szűrőjén.
A téliesítés is elengedhetetlen feladat a kültéri medencék tulajdonosai számára.A legtöbb készmedence gyártója előírja, hogy a medencét télen vízzel töltve kell tartani, de a csempézett megoldások esetében is követhető ez az eljárás. Mivel a medencét körülvevő talaj télen megfagy, a szokásosnál nagyobb nyomást gyakorol a falára. A vízzel telt medence jobban ellenáll a nyomásnak, így csökken a szerkezeti károsodás esélye. A víz húsz-harminc centiméter mélységig általában befagy, így a falára a belső oldalról nehezedő nyomás is nő. Ennek elnyelésére találták ki a vízbe helyezhető úgynevezett fagytesteket. Ezek a súlyozott, műanyag borítású és képlékeny belsejű tömlők körülbelül a fagyás mélységében merülnek a vízbe, és felveszik a falakra nehezedő nyomást.
A hónapokig álló vízben meg kell előzni a vízkő túlzott képződését is - mert az tavasszal nagyon nehezen távolítható el -, és gátat kell vetni az algásodásnak is. Erre is kaphatók speciális vegyszerek, melyek adagolását a víz keménységének figyelembevételével a dobozokon lévő táblázatok alapján lehet kiszámolni. Letakarni speciális fóliával lehet, ami tökéletesen a vízfelszínre simul, így megakadályozza a szennyeződések bejutását.
Tavasszal a medencét mindenképpen ki kell takarítani, a vizet alaposan át kell szűrni, és fertőtleníteni. A szennyeződésektől függően érdemes a téliesítő vegyszerrel kezelt vizet teljesen leengedni, a medencét kitakarítani, és friss vízzel feltölteni.
Kattintson a galériára!
is téli védelemre szorul. Mivel ennek egyes részei nincsenek túl mélyen a földben, ezeket is fenyegeti a fagyás veszélye. A vizet a skimmer - vagyis vízfelszín tisztító - szintje alá kell engedni, majd a víz felszíne felett elhelyezkedő csőrendszert vízteleníteni. A beakasztható szűrőt ki kell emelni, és víztelenítve eltenni. Feszített víztükrű medencék esetében a vízszintet úgy kell beállítani, hogy a vályúba ne kerüljön víz. Emellett célszerű ezt is lefedni, hogy a téli csapadéktól is megvédjük.
Napi, heti és évszakos teendők
Napi tennivalók:
- a klórszint tartása,
- a fölöző kosár ellenőrzése, tisztítása.
Heti feladatok:
- pH-beállítás,
- algaölő-adagolás,
- porszívózás,
- szűrőöblítés előszűrletvétellel,
-szivattyú-előszűrő tisztítása.
Évszakos munkák:
- ősszel téliesítés,
- tavasszal takarítás, medence leengedése, újratöltése.
Timár Gigi
Forrás: Hungaropool
Fotó: Bartos Gyula, Fényes Gábor
A cikk a Konyha & Fürdő Magazin 2008. október-novemberi számában jelent meg.