Nem mindegy hát, hogy milyen zuhanyt, csapot használunk, s így nem feltétlenül az újabb és újabb dizájnötletek adják az apropóját annak, hogy lecseréljük meglévő fürdőszobai felszereléseinket. Egy család akár tízezreket is spórolhat évente, ha modern - és ezenfelül esztétikus - víz- és energiatakarékos csapokkal és zuhanyfejjel öltözteti fel fürdőjét. Ráadásul az ésszerű használat a beépített alkatrészeknek köszönhetően különösebb odafigyelést sem igényel. A nagyobb gyártók fejlesztéseikkor ugyanis már komoly hangsúlyt helyeznek a környezettudatos működésre. Az új generációs csapok
választékában ritkán találkozunk a hagyományos kétgombos megoldással. A jelenség hátterében nem csupán a formatervezők legújabb, iránymutató kreálmányainak teret engedni kénytelen piac áll. Az egykarú keverő csaptelep divatjának egyik oka a lényegesen gazdaságosabb használatban rejlik.
Kétgombos csappal - a Magyar Épületgépészet egy korábbi számában megjelent írás szerint - mire beállítjuk a kívánt áramláserősséget és hőfokot, sok liter vizet elfolyatunk feleslegesen: a kézmosás összideje alatt a kifolyó 8 liter vízből valójában csak 3,17 litert használunk ténylegesen a kéz megtisztítására, így a vízfelhasználás hatékonysága - a ténylegesen felhasznált és az összesen kifolyó víz hányadosa - mindössze 39,6 százalék.
Az egykaros csapok
a gyors beállítás és zárás következtében eleve 2,5 százalékos hatékonyságnövekedést hoznak, és emellett további víz- és energiatakarékossági lehetőségeket is kínálnak. Ilyen például a beépített vízfék, amely megakasztja a kart, és percenként csak 4-6 liter vizet enged kifolyni az átlagos 10 liter helyett. Az ezekhez a csapokhoz használt speciális kiömlő azonban a kevesebb vízből is dús sugarat állít elő, a felhasználó komfortérzete tehát nem sérül, miközben akár 50 százalékkal kevesebb vizet használ.
Az ennél is korszerűbb csapokat még energiafékkel is ellátják. A szerkezet működési elve hasonló a vízfékéhez, azzal a különbséggel, hogy a kar elfordítását félúton megnehezítve igyekszik rábírni a kezelőt, hogy ne csak a gyengébb vízsugár, hanem a közepes vízhőmérséklet is legyen elég az energiafelhasználás csökkentése érdekében. Ezzel - egy négytagú család szokásait véve alapul - átlagosan további 15 százalékkal kevesebb energiát felhasználva moshatunk kezet, olvasható a már említett cikkben.
A legújabb zuhanyfejek sem csupán külső megjelenésükben különböznek a korábbi modellektől. Egyes típusok 9, sőt néhány gyártó modellje akár 8 literes percenkénti vízfelhasználás mellett is tökéletes zuhanyélményt nyújt. Ez jelentős csökkenést jelent a hagyományos zuhanyfejekhez képest; ezek többsége ugyanis akár percenként 14 liter vizet is elfolyat. Miközben a látványos darabok gazdaságosabban működnek, a modern technológia és a kiváló anyagok használata révén képesek arra is, hogy a zuhanyozást wellnessélménnyé változtassák. A külső sem csupán a dizájn eszköze. Az optimális forma és méret, valamint a jetek száma is a lehető legkevesebb vízfelhasználást célozza. A mennyezetre, illetve az oldalfal fentebbi részén rögzített vagy plafonba építhető esőztető zuhany lényege például, hogy a szórófej a különböző vízsugárszögekből több vízsugárkört állít elő, így szolgálva a hatékony és nagy felületű zuhanyozást. Érzetre olyan, mintha lágy eső mosná a testet. A felülről érkező vízsugár kedvelői is többféle modell közül válogathatnak: kerek vagy szögletes, és a méretek terén is széles a skála.
Van olyan, amelynek a teljes felülete képes vizet permetezni, de a középső panel külön is használható, illetve egy másik funkciónak köszönhetően akár ketten is beállhatnak a vízfelhő alá. A legnagyobb átmérőjű kerek fejek lényegében az egész testet mossák felülről. Egyes esőztető zuhanyrózsák nem is vizet, hanem levegővel dúsított vizet permeteznek, így vízcseppek helyett vízbuborékok permetezik a testet. A technológia egyrészt fokozza a zuhanyozás élményét, másrészt jelentős vízmegtakarítást tesz lehetővé. A zuhanyfejek között is létezik olyan, amelyen beállíthatjuk a kiáramló víz mennyiségét, illetve amely automatikusan reagál a nyomásváltozásra. A zuhanyozás élményében egyik esetben sem kell kompromisszumot kötni, sőt!
Sebők Orsolya
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Konyha & Fürdő Magazin 2008. október-novemberi számában jelent meg.