Zenehallgatás persze az is, ha főzés közben szól a kisrádió, most mégis inkább arra koncentrálunk, amikor valaki komolyan veszi a kikapcsolódást. Vagyis, amikor nem valamilyen egyéb tevékenység közben, háttérzeneként hallgatja a muzsikát, hanem a zene az elsődleges.
A hely szelleme
Zenehallgatáshoz nyugodt helyet kell választani, mert a zavaró körülmények tönkreteszik az élményt, elvonják a figyelmet. A legjobb, ha ajtóval zárható a zeneszoba, de ha ez nem is megoldható, a közlekedésre szánt helyiségek mindenképp alkalmatlanok e célra. Zárt helyen a zeneélvezetet nem zavarják meg a családtagok, és másokra sem kényszerítjük rá az általunk kedvelt műfajt. Éppen ezért fontos a megfelelő hangerő is, ami elegendő a zenemű minden részletének kiélvezéséhez, de még lehetővé teszi, hogy a szomszéd helyiségben azért lehessen mással foglalkozni.
Mivel mind a födém, mind a falak remekül vezetik a hangot, általában a szomszédokra is tekintettel kell lenni. Utólag is lehet hangszigetelni egy szobát, ez technikailag nem is bonyolult, de figyelembe kell venni, hogy a megfelelő vastagságú szigetelés látszani fog, és megváltoztathatja a szoba arányait. Ha más lehetőség nincs, a fülhallgató is segíthet kizárni a külvilágot.
A zene megfelelő hangzásához szükség van térre, mivel az függ a megrezgetett levegő mennyiségétől. Így jobb, ha a nappaliban alakítjuk ki a zeneszobát, mint ha egy apró kamra maradna csupán erre a célra. Ugyanakkor egy üresen kongó terem sem tökéletes. A hangvisszaverő felületek káros hatásán akár egy szőnyeggel is sokat lehet javítani. Méretes helyiségben, jól kialakított rendszer segítségével a muzsika az egész teret áthatja, és növeli az élmény erejét.
A zenehallgatásra szánt térben a környezetet is érdemes a kedvenc műfajhoz hangolni. Mindenképpen szükség van kényelmes ülő (vagy akár fekvő)-helyre, hangulatosan tompítható, de a lemezek közötti válogatáshoz is elegendő fényre és megfelelő tárolóhelyre mind a zenelejátszó, mind a lemezek áttekinthető és biztonságos tárolásához.