Anyatej cikkek

Már az anyatejben is ott a méreg
Számtalan olyan vegyi anyaggal kerülünk mindennap kapcsolatba, amelyekről ma már köztudott, hogy soha nem fognak lebomlani a természetben, ráadásul a szervezetünkben is felhalmozódnak. Fiatal amerikai anyák körében végzett vizsgálat viszont azt is kimutatta, hogy ma már az anyatejben is nagy mennyiségben találhatóak ezek a vegyi anyagok.

A koronavírussal fertőzött anyák is szoptathatják babáikat
Az elmúlt években a négy hónapos csecsemőknek már csak a felét szoptatták, ezért ma, az anyatejes szoptatás világnapján még fontosabb erról beszélni. Az anyatej ugyanis védőréteget képez a csecsemők bélrendszerében, ezzel is védve őket a vírusos és bakteriális fertőzésektől.

Élete záloga a kezedben, sőt, a Tiéd is!
Számos felnőttkori betegség kialakulása megelőzhető az anyatejjel. Az Első 1000 Nap Program elnevezésű népegészségügyi kampány lényege, hogy meggyőzze az anyukákat az anyatejes táplálás kiemelkedő fontosságáról.
Nemcsak a terhesség, a szoptatás is hatalmas kihívás a szervezetnek
Kiemelten fontos a tápanyagpótlás a szoptatás alatt, hiszen a tejtermelésnek a megfelelő vitamin, nyomelem és ásványi anyag ellátottság alapfeltétele. Ezt sajnos sokan elfelejtik, emiatt pedig a babájuk táplálása – minden erőfeszítésük ellenére – sajnos sokszor messze nem kielégítő. A szoptatással kapcsolatos kérdéseinkre Ratkó Tünde szülésznő ad válaszokat.
Ez nem tejbepapi
A szoptatás egyszerű, kényelmes és biztonságos, az anyatejben a kicsi fejlődéséhez szükséges összes tápanyag megtalálható. Az Anyatejes Táplálás Világnapján dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermek gasztroenterológusának segítségével hívjuk fel a figyelmet a szoptatás fontosságára.
Ezt teszed, ha jót akarsz neki
Elsősorban anyatejes táplálással lehet megalapozni a kisgyermekek egészségét, hiszen az anyatej tápanyagtartalma és összetétele tökéletes, igazodik a baba mindenkori igényeihez. Az utóbbi 15 évben világszinten mégis szinte stagnált a kizárólagos szoptatás aránya, az újszülötteknek pedig majdnem a fele nem jut időben az egészséget megalapozó előtejhez. Felmérések szerint évente több mint 820 000 öt év alatti gyermek és 20 000 kismama halálában játszik szerepet a szoptatás hiánya.
Cumizni pedig kell!
Sokan gondolják, hogy a testük extra tápanyagigénye abban a pillanatban megszűnik, mikor a kisbabájuk megszületik. Ez azonban nem így van, hiszen a tejtermelés is egy olyan funkciója a testnek, ami nem minden nap működik, így a plusz támogatás még ilyenkor is fontos! Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos beszélt erről a ratkotunde.hu -nak.

Se tej, se anyatej?
Nem egyszer futunk bele hajmeresztő tévhitekbe a netet böngészve, amikkel a legnagyobb baj az, hogy sokan szentírásnak veszik, és ezzel megnehezítik a saját dolgukat a várandósság alatt, ami valljuk be, egyébként sem éppen könnyű. Az elfuserált tévhitek között az egyik legnagyobb a tejjel kapcsolatos. Ezt tesszük most rendbe, és ebben van dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos a ratkotunde.hu segítségére.

Milyen tünetek utalhatnak ételallergiára gyermekeknél?
Meddig várjunk, és milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz, ha arra gyanakszunk, hogy a gyermek allergiás valamilyen ételre? - erről kérdeztük dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát.

Miért fontos az anyatejes táplálás?
Az egészséges táplálás hangsúlyozása érdekében 1992-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) augusztus 1-jét nyilvánította az anyatejes táplálás világnapjává, ezt követően pedig a hónap első hetét a Szoptatás Hetévé nevezte ki – Magyarország 1993-ban csatlakozott a kezdeményezéshez. A világnap alkalmából a Czeizel Intézet szakorvosát kérdeztük a szoptatás fontosságáról.
Anyatejes babának is lehet ételallergiás tünete
Az anyatej a legtökéletesebb táplálék a csecsemő számára, ezért megdöbbentő lehet, ha anyatejes babánkról kiderül, hogy a hasfájását, vagy a kiütéseket a bőrén ételallergia okozza. Arról, hogy ez hogyan lehetséges és miként kezelhetjük, dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.
Baj lehet, ha fontosabb a játék!
Gyakori probléma a székrekedés gyermekkorban. Kialakulása általában a táplálkozási szokásokkal és a mozgáshiánnyal függ össze, ám bizonyos esetekben súlyos betegséget is jelezhet. Szakember mondja el a legfontosabb tudnivalókat!
Titokzatos pöttyök a baba arcán
Ha apró, vörös vagy fehéres, kissé kidudorodó göbök jelennek meg a baba arcán, a legtöbb édesanya valamilyen allergiára gondol. Mivel ezek a tünetek rendszerint az első hónapokban jelentkeznek, kiváltó okként a tápszer, vagy az anyatej merülhet fel, hiszen a csecsemő abban az életkorban még mást nem fogyaszt. Mikor gondoljunk allergiára és miről ismerhető fel az ártalmatlan tejkiütés?
Pénzért adom, ingyen kapod! Mi az?
Augusztus elseje az anyatejes táplálás, a szoptatás világnapja. Ebből az alkalomból tartott sajtótájékoztatón örömteli hírt kaptak azok, akik a gyűjtőállomásokon leadják a felesleges anyatejet. Mintegy másfélszeresére emelik az érte kapott juttatást.
Hitek és tévhitek a tápszerekről
Az anyatej a legtökéletesebb táplálék a csecsemőknek. A természet is úgy alkotta meg, hogy a gyermek igényeihez igazodjon az összetétele, így nyilván az édesanyák sem szeretnék ettől önként megfosztani gyermeküket. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor minden próbálkozás ellenére sem jön össze a szoptatás. Ilyenkor kell jó döntést hoznunk, szakemberhez fordulnunk, aki megbízható tanácsokat tud adni a további lehetőségekkel kapcsolatban.
Háromból egy nehezen szoptat
Minden harmadik édesanya tapasztal valamilyen problémát a szoptatáskor. Legtöbben arra panaszkodnak, hogy túl kevés a tej - derül ki egy friss hazai felmérésből. Bár a statisztikák szerint gyakoriak a szoptatással kapcsolatos fizikai problémák, az érintett anyák sokszor a társadalmi elvárásokkal és bűntudattal is küzdenek, ha nem tudnak megfelelően szoptatni. Pedig a legfontosabb az, hogy a csecsemő egészséges legyen: ha nem megy, kiegészítő módszert kell alkalmazni. A környezet és a társadalom negatív megítélése, a „rossz anya” bélyeg, valamint a tévhitek miatt sokan nem mernek tápszert használni, és inkább korábban kezdik meg a hozzátáplálást, vagy a tehéntejet adnak. Pedig ez utóbbi egyéves kor előtt kifejezetten veszélyes lehet a kisbabáknak, hiszen emésztőrendszerük még nem elég fejlett befogadására. Az élet első 1000 napjának megfelelő táplálása kulcsfontosságú, akár anyatejjel, akár tápszerrel: nemcsak gyermekkori, de számos felnőttkori népbetegség kialakulásának a kockázatát is csökkenti.
Hamarabb tüsszög, aki ősszel vagy télen született?
Az Egyesült Államokban a több mint 50 millió embert érintő, különböző allergiás kórképek a hatodik helyet foglalják el a krónikus betegségek listáján. A kutatók évek óta keresik a betegség kialakulásának okait, és megelőzésének lehetőségeit. Egy friss vizsgálat alapján úgy tűnik, hogy fontos tényező lehet a születés ideje is.
Anyuka, drága! Se alkohol, se kávé, se kóla!
Árthat is a gyereknek a szoptatás, ha rosszul csinálod! A szakember mondja el Nektek, hogy mennyire káros a kávé, a kóla a fekete tea, a nikotin, az alkohol, a kábítószerekről nem is beszélve! Olvassátok el gondosan, mert kisbabátok életéről van szó!
Több anyatejet kérnek kisbabáink
Bár a csecsemők számára az anyatej a legteljesebb táplálék, világszerte csak alig több mint az újszülöttek harmada (38%) kap kizárólag anyatejet az első hat hónapban – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb adataiból. Pedig az élet első 1000 napjában kialakított ideális táplálkozási szokások, köztük a hat hónapig tartó kizárólagos anyatejes táplálás kritikus szerepet játszanak a felnőttkori egészség szempontjából.
Mit és mennyit igyon a gyerek kánikulában?
A kevés folyadékfogyasztás csecsemőknél könnyen vezethet kiszáradáshoz, nagyobb gyerekeknél pedig csökkenti a koncentrációs- és teljesítőképességet, fejfájás alakulhat ki. A következő napokban ezért fontos kérdés, hogy mikor, mit és mennyit igyanak a gyerekek?
Az anyatej és az édesanya közelsége életmentő a koraszülötteknél
Magyarországon majdnem minden tizedik újszülött koraszülöttként lát napvilágot. Az anyatejes táplálás, a megfelelő vitamin- és ásványi anyag bevitel mellett az érintés, az anyai közelség életmentő lehet számukra. Erre hívja fel a figyelmet az Első 1000 nap program, amelyhez újabb partner, a Koraszülöttekért Közhasznú Egyesület csatlakozott.
Tejcsorgás terhesség nélkül? A férfiaknál is lehetséges!
A tejcsorgás teljesen normális jelenség a várandósság és a szoptatás időszakában, ám előfordulhat, hogy terhesség fennállása nélkül tapasztaljuk, sőt, akár férfiként is. Ekkor érdemes hormonzavarra gondolni, ugyanis nagy valószínűséggel prolaktin túltermelés áll a háttérben.
Öt érv a hozzátáplálás mellett
Az nem vitatott, hogy az anyatej a legfontosabb tápláléka az újszülöttnek, ám hat hónapos kortól ideje megkezdeni a hozzátáplálást is. Van 5 érvünk amellett, hogy miért ajánlatos már félévesen a kóstoltatás.
A szoptatás lelki okai
Hogyan hat a psziché a szoptatásra? Csökkentheti-e az anyatej mennyiségét a stressz? Lehet, hogy nem teákra és csodaszerekre van szükség a sikeres szoptatáshoz, hanem valami egészen másra? Ezt a témát járjuk most körbe.
6 tévhit a szoptatásról
Vannak anyukák, akik csak hat hónapig, míg mások egészen hatéves koráig szoptatják a gyereküket. Meddig szükséges és meddig normális ezt az időszakot nyújtani? Igaz az, hogy várandósan nem lehet szoptatni? Meddig van a tejnek tápértéke? Eloszlatunk pár tévhitet...
Szoptatni jó - a mama kedvéért is
Az édesanyák legnagyobb vágya, hogy minél hosszabb ideig tudják anyatejjel táplálni gyermeküket. A szoptatás azonban nem csupán a kicsik táplálását jelenti, számos más pozitív hatása is van.
Az allergiától is véd az anyatej
Dán kutatók megfigyelései szerint az anyatej hozzájárul a gyermek egészséges bélflórájának kialakulásához, a jótékony tejsavbaktériumok megtelepedéséhez, ezzel is támogatva az immunrendszer fejlődését, a betegségek megelőzését.
Mikor és mit adjunk a babának az anyatej mellé?
Kezdő anyukák egyik legfőbb aggodalma, hogy a szoptatás ideje alatt mikor kezdjék el új ételek bevezetését. Miből és mennyit szabad az anyatejhez hozzátáplálni? Hogyan ízesítsük a baba ételeit? Megválaszoljuk!
Anyatejet isznak a gazdagok
Magas tápanyagtartalma, könnyű emészthetősége és egészségre gyakorolt más jótékony hatásai miatt egyre népszerűbb a gazdag kínai felnőttek körében az anyatej ivása.
Gvermekünk lesz! Fontos orvosi tanácsok a szülés előtt...
Az elsőgyermekes szülők gyakran tele vannak bizonytalansággal: akadnak, akik jó előre igyekszenek mindent elrendezni, míg mások csak a szülés előtti pillanatokban kezdenek kapkodni. Nem árt ezért, ha kérdéseinkkel a választott gyermekorvost még a szülés előtt felkeressük, mert sok bizonytalanságot eloszlathat egy ilyen találkozás. A Dr. Rose Magánkórház gyermekorvosa, dr. Pintér Zsolt összegyűjtötte a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
Az anyatej mégsem nyújt védelmet?
Az allergiára hajlamos csecsemők számára hat hónapos korig kizárólagos anyatejes táplálás javasolt - olvasható a hazai szakmai ajánlásokban. Egy, az elmúlt hetekben napvilágra került kutatás szerint azonban az anyatej mégsem nyújt védelmet az ekcéma kialakulása ellen. Dr. Polgár Marianne, a Budai Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus főorvosának segítségét kértük az ellentmondás tisztázásához.