Baktériumok cikkek

Miért kell levennünk a cipőnket még a bejárati ajtó előtt? Eláruljuk!
Te leveszed a cipődet, mielőtt belépsz a lakásodba? Ha nem, akkor olvass tovább, és biztos, hogy gyorsan meg fog változni a véleményed ebben a témában.

10 tárgy, amit gyakrabban kellene takarítunk az egészségünk érdekében
Vannak emberek, akik annyira pedánsak, és annyira szeretik a takarítást, hogy minden egyes nap elmossák a szivacsot, amivel mosogattak, vagy néhány naponta ágyneműt húznak. A tisztaság titka abban rejlik, hogy milyen gyakran tisztítjuk a környezetünkben azokat a tárgyakat, és eszközöket, amiket sokat használunk. Egészségünk érdekében ezt érdemes szervezetten, rendszeres időközönként megtenni. Ime egy lista, mikor és hogyan tegyük mindezt.

Kimerültség, puffadás, hasmenés? Baj van a vékonybélben!
A tél végéhez közeledve többségünk túl van már egy-két légúti betegségen, antibiotikum kúrán, esetleg hányással-hasmenéssel járó fertőzésen. Ilyenkor hajlamosak vagyunk szervezetünk vészjelzéseit az elmúlt betegségekre, kiadós ünnepi étkezésekre vagy a mozgásszegény téli időszakra fogni, ám ha már hosszabb ideje fennálló panaszoktól szenved, érdemes egy egyszerű vizsgálattal megbizonyosodnia arról, nincs-e komolyabb betegség a tünetei hátterében!

Falánk baktériumok leplezték le az evolúciós újítások titkát
Hogyan jönnek létre az evolúció során azok az újítások, amelyek több mutáció együttes meglétét igénylik? Ez a kérdés Darwin óta komoly kihívást jelent az evolúcióbiológia számára. Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársai baktériumok anyagcseréjének evolúcióját vizsgálva nemrég új mechanizmust javasoltak. A Nature Communicationsban megjelent munkájukban kimutatták, hogy az új, korábban hasznosíthatatlan tápanyagok felhasználását végző komplex biokémiai útvonalak egyszerűbb lépések sorozatával is kiépülhetnek amennyiben a baktérium környezete is változik.

A felfázásból könnyen lehet vesegyulladás
A tél rendszerint az is jelenti, hogy a hölgyek, de akár az urak körében is megnő a felfázások száma. Ennek köszönhetően a legtöbben a hideggel hozzák összefüggésbe a betegséget, pedig az bakteriális eredetű. A gyulladásos betegségről, és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza beszél.

Így előzzük meg a téli fülfájást
Télen a hallójárat vékony laphámja könnyebben kiszáradnak, berepedeznek, ami a hallójárat gyulladásához vezethet. A létrejövő mikro-repedésekben könnyebben megtapadnak a betegségeket okozó baktériumok, a hallójárat melege pedig kedvező feltételeket teremt ezek elszaporodására. A gyógynövény olajokat tartalmazó fülcseppek rendszeres használatával azonban hosszú távú védelmet nyújthatunk az érzékeny füleknek.