Életforma.hu


Ekcéma: ezt kell tudni a leggyakoribb bőrbetegségről

Ekcéma: ezt kell tudni a leggyakoribb bőrbetegségről 

Félmillió magyar szenved ekcémától, a bőr leggyakoribb gyulladásos betegségétől. Nyáron a pollenek és az izzadás okozhat bőrgyulladást.
Őrület! A stressz is okozhat ekcémát?

Őrület! A stressz is okozhat ekcémát? 

Bőrviszketés, bőrpír, apró hólyagos kiütések. Az ekcéma tipikus tünetei. Annak ellenére, hogy ez az egyik leggyakoribb bőrbetegség, keveset tudunk róla, és kiváltó okairól. Sokan azt gondolják, hogy fertőző betegség, ám az ekcéma nem más, mint a bőr felszínes gyulladása. De valóban ilyen egyszerű lenne a diagnózis? Mi okozhat ekcémát, és hogyan tudjuk a tüneteket megszüntetni?
Ez a testünk 10-15 %-a

Ez a testünk 10-15 %-a 

Bőrünk számos hatásnak van kitéve, télen könnyen kiszáradhat, nyáron pedig fontos megóvnunk a napsugarak káros hatásaitól. Vannak azonban olyan problémák, amelyeket nem tudunk elkerülni, így kialakulásuk után fontos a megfelelő kezelés betartása. A két leggyakoribb bőrproblémáról szól a WEBBeteg.hu összefoglalója.
5 dolog, amit tudnia kell az első allergia vizsgálat előtt

5 dolog, amit tudnia kell az első allergia vizsgálat előtt 

Ha az elmúlt heteket is tüsszögéssel, köhögéssel, orrfolyással és szemviszketéssel töltötte, akkor gyanús, hogy a tünetek hátterében nem egy évről-évre ismétlődő nátha, hanem légúti allergia áll. A tüneteket kiváltó allergén beazonosítása, allergia vizsgálat segítségével történik. Elmondjuk, hogyan...
Strandolás utáni kiütések? Gyanakodj a klórra!

Strandolás utáni kiütések? Gyanakodj a klórra! 

A vízparton, vagy strandolás után több okból is megjelenhetnek rajtunk fura bőrtünetek. Napallergia, érzékenység a fényvédőkrém egy összetevőjére, de a meleg is okozhat kiütéseket. Ha azonban a panaszaink rendszerint csak a mesterséges vizekben való fürdőzés után jelentkeznek, érdemes a klórra is gyanakodni.
Asztma és allergia gyermekkorban

Asztma és allergia gyermekkorban 

Az allergiás betegségek – ide tartozik többek közt az asztma és allergiás nátha, a táplálékallergia és az ekcéma - előfordulása családi halmozódást mutat. Egy allergiás szülő esetében 30%, ha mindkét szülő allergiás, majd 80% az esélye annak, hogy a gyermeknél is megjelenik majd valamilyen formában. A gyerekek azonban csak a hajlamot öröklik, nem magát a betegséget. Ha például a szülő pollenallergiás, a gyereknél ételallergia, vagy asztma is kialakulhat, emellett az allergiás tünetek életkoronként is eltérő tünetekkel jelentkezhetnek.
5 érdekesség az ekcémáról

5 érdekesség az ekcémáról 

Téli időszakban különösen gyakori, hogy a bőr vörös, száraz, helyenként fájdalmasan kirepedezik. Ha a tünetek viszketéssel, esetleg tartósan fennálló kiütésekkel párosulnak, érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis a panaszok mögött különböző kiváltó okok állhatnak. A pontos diagnózis megállapítása azért is fontos, mert a különböző elváltozások eltérő terápiákat igényelnek.
Téged is kínoz? Tudnivalók az ekcéma kezeléséről

Téged is kínoz? Tudnivalók az ekcéma kezeléséről 

Viszkető, vöröslő bőr és gyakran nedvedző hólyagocskák is utalnak az ekcéma jelenlétére.A jól látható tünetek mögött sokszor nehéz felfedezni a kiváltó okokat, és az ekcéma kezelése sem mindig egyszerű. Szakember ad néhány tippet otthoni teendőkre is.
Mumusok: baktériumok, stressz, kozmetika

Mumusok: baktériumok, stressz, kozmetika 

A kiváltó okok és a betegség különböző formáinak megismerése azért fontos, mert az eltérő típusú ekcémák másfajta kezelést igényelnek. Az allergiás bőrbetegségek leggyakoribb változatait dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa ismertette.
Nem minden bőrkiütés ekcéma

Nem minden bőrkiütés ekcéma 

Az allergiás bőrbetegségek leggyakoribb formái közé tartoznak a különböző ekcémák. A vörös, száraz, viszkető foltokkal jelentkező betegség tünetei életkoronként is mutathatnak eltéréseket. Azonban nem minden viszkető vörös folt vagy plakk hátterében áll allergiás ekcéma – hívja fel a figyelmet dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. Az ekcéma bizonyos esetekben hasonló lehet például a pikkelysömör tüneteihez, vagy felületes gombafertőzéshez.

Már megint a tehéntejjel van a gond? 

Egy friss kutatásból kiderült: sok édesanya a baba első desszertjeként tekint a különböző tejtermékekre, és már egészen korán, 5-6 hónapos kortól kínálja őket, míg 8-12 hónapos korra többségük a tehéntejet is a hozzátáplálás részéve teszi. Pedig a tehéntej túl korai bevezetése növeli az ekcéma kialakulásának esélyét, károsan hat a baba emésztőrendszerére, haspuffadást, vastagbélgyulladást, valamint vashiányos vérszegénységet is okozhat.

Vörösre zöldet! 

A vörös, viszkető ekcémás foltok elsősorban a végtagok hajlataiban, tenyéren, talpon, a fülek mögött, szemek körül jelentkeznek. A megfelelő gyógykezelés mellett a betegség tünetei ellen néhány smink trükköt is bevethetünk.

Kinövi, vagy elkíséri? - Ekcéma csecsemőkorban 

A csecsemő- és kisdedkor leggyakoribb krónikus bőrbetegsége az ekcéma, amely sajnos egyre gyakoribb. Vajon mi okozza? Megelőzhető-e? Kinőhető, vagy a későbbi allergia előfutára? Szakember válaszol.

Így kezeld az ekcémát! 

Vörös, viszkető foltok, nedvedző hólyagocskák jelentkeznek a bőrödön? Okozhatja a nem megfelelő ruházat, ételallergia, esetleg valamilyen illatanyag is. Derítsd ki az okát! Szakemberünk segít most néhány jó tanáccsal!

Az ekcéma ezer arca 

A betegség különböző formáinak megismerése azért fontos, mert az eltérő típusú ekcémák másfajta kezelést igényelnek. Az allergiás bőrbetegségek leggyakoribb változatait dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa ismertette.

Téli bőrbetegségek hasonló tünetekkel... 

Téli időszakban különösen gyakori, hogy a bőr vörös, száraz, helyenként fájdalmasan kirepedezik. Ha a tünetek viszketéssel, esetleg kiütésekkel párosulnak, érdemes orvoshoz fordulni, a panaszokat ugyanis más-más betegségek okozhatják.

Apáról fiúra száll az allergiás hajlam 

Az allergia megjelenésében döntő szerepet játszik az öröklődés. Azonos nemű gyermek és szülő esetében pedig még nagyobb a betegség kialakulásának kockázata. 

Viszket, hámlik és kiszáradt a bőröm. Kiütés, vagy allergia? 

A viszkető, hámló, kiszáradt bőr gyakori jelenség, különösen a kéz és arc területén. Bizonyos esetekben a tünetek kiváltó oka nem egyszerűen az időjárás, vagy a rosszul megválasztott kozmetikumok. Dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusának segítségével összegyűjtöttünk három olyan elváltozást, melyek kezelése feltétlenül szakember közreműködését igényli. 

Tévhitek az ekcémáról! 

Érdemes-e diétáznia az ekcémás betegnek? Fertőz-e a betegség? Felnőttkorban is jelentkezhet? Az ekcémával kapcsolatos tényeket és gyakori tévedéseket dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusa segít tisztázni.

Az anyatej mégsem nyújt védelmet? 

Az allergiára hajlamos csecsemők számára hat hónapos korig kizárólagos anyatejes táplálás javasolt - olvasható a hazai szakmai ajánlásokban. Egy, az elmúlt hetekben napvilágra került kutatás szerint azonban az anyatej mégsem nyújt védelmet az ekcéma kialakulása ellen. Dr. Polgár Marianne, a Budai Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus főorvosának segítségét kértük az ellentmondás tisztázásához. 

Csecsemőkori ekcéma: megelőzés és kezelés 

Az ekcéma a csecsemő- és kisdedkor leggyakoribb krónikus bőrbetegsége. Gyakorisága 8-15 százalék és ez az arány egyre nő. Dr.Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusának segítségével utána jártunk, mi okozhatja a panaszokat és hogyan kezeljük a tüneteket.  

Ekcéma: az ételallergia első jele is lehet 

Az ekcéma nem csak tünete, de fontos előrejelzője is lehet a későbbi életkorban jelentkező ételallergiás panaszoknak. Az ekcéma és az ételallergiák közötti kapcsolatról dr. Hidvégi Edit gyermek gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa nyilatkozott.

Ekcémás lettem mindenre, mosni sem tudok már! 

Minden nap láthatjuk őt, kék színű overállja, tudományosnak tetsző kiselőadása országszerte ismert, így szinte már családtaggá vált. Ő a mi mosógépszerelőnk. Élő lelkiismeretként figyelmeztet bennünket, háziasszonyokat, a század egyik legnagyobb rákfenéjére: a kemény víz okozta vízkőre.

Ne rémüljön meg! Megelőzhető! 

Apró, vörös kiütés - viszket, sokasodik, kiszárad. Pici dudorok, mint hívatlan telepesek lepik el a baba bőrét, a szülők legnagyobb rémületére. Az ekcéma, orvosi nevén atópiás dermatitisz sok baba és család életét nehezíti meg. Kevesen tudják azonban, hogy egyrészt az arra hajlamos családoknál is van lehetőség a betegség megelőzésére, másrészt, ha már kialakult, megfelelő kezeléssel kordában tarthatjuk a betegséget.  

Egy egyszerű gyógymód ekcémára 

Az ekcémás betegek száma egyre emelkedik. A betegség elnevezésével sokféleképpen találkozhatunk. Csecsemő- és gyermekkorban atópiás dermatitisznek, endogén ekcémának és neurodermitisznek nevezik, a felnőttkori formákat az egységesebb ekcéma névvel illetik.

Ekcéma és a táplálkozás 

Vörös, viszkető foltok, nedvedző hólyagocskák, rohamszerű viszketési inger. Az ekcéma tünetei jelentkezhetnek már kisgyermekkorban is, a panaszok pedig sok esetben végig kísérik a beteg életét. Dr. Babai László, prevenciós szakértő segítségével most arra a kérdésre keressük a választ, miként befolyásolja étkezésünk a tünetek fellángolását. 

Így megelőzhetjük az ekcémát 

Az allergia megelőzésének egyik hatékony eszköze lehet, ha sikerül meghatározni a probiotikus baktériumok pontos hatását a bélrendszer mikroorganizmusaira.