Életforma.hu


5500 éves lehet a világ legöregebb fája

5500 éves lehet a világ legöregebb fája 

Fantasztikus felfedzést tett egy chilei tudós, aki a Dédnagyapának nevezett négy méter magas patagónciprus vizsgálta.
Új korallzátonyra bukkantak Ausztrália partjainál

Új korallzátonyra bukkantak Ausztrália partjainál 

Százhúsz év óta először fedeztek fel ilyen természeti képződményt a térségben.
Magyar felfedezés: a koronavírusban a fizikai behatások sem tudnak kárt tenni

Magyar felfedezés: a koronavírusban a fizikai behatások sem tudnak kárt tenni 

A koronavírus a szokásosnál is ellenállóbb vírus: gumilabda szerűen visszapattan a külső behatásoknak, szerkezetében a fizikai behatás sem tesz kárt. Talán épp ennek köszönhető szokatlanul nagy fertőzőképessége is.
Mitől csendes a Csendes-óceán?

Mitől csendes a Csendes-óceán? 

500 éve érte el a Csendes-óceánt Magellán. A nemcsak tengerészeti eseményt alkalmi bélyeggel ünnepli a Magyar Posta. A miniatűr alkotást Orosz István Kossuth-díjas grafikus tervezte.
Meseország egy karnyújtásnyira

Meseország egy karnyújtásnyira 

Most, hogy a nyár és a strandszezon a végéhez értünk, egyre többen vágyunk másfajta kikapcsolódásra, akár egy vadregényes erdei vagy hegyi túrára is. Egy ilyen kiruccanáshoz tökéletes célpont Szlovénia! Ez, a mindössze kétmilliós lakosságú kis ország a magyar turisták előtt még jórészt ismeretlen, pedig igazi kincsesbánya az érintetlen természet kedvelőinek. Tízezer barlangnak ad otthont, 27 ezer kilométernyi folyó és patak szeli át, és a területe több mint felét erdőségek fedik.
A stressz és az álmatlanság kulcsrendszerét fedezték fel az agyban az MTA kutatói

A stressz és az álmatlanság kulcsrendszerét fedezték fel az agyban az MTA kutatói 

Egy most felfedezett idegsejthálózat felelős azért, hogy beállítsa agyunk éberségi állapotát. Acsády László, Mátyás Ferenc és az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet, illetve MTA Természettudományi Kutatóközpont  munkatársai eredménye utat nyithat az alvászavarok kezelése, és radikálisan új típusú altatók fejlesztése felé. A felfedezést leíró cikk az idegtudomány legrangosabb lapjában, a Nature Neuroscience-ben jelent meg.
Magyar tudósok életért vívott fantasztikus sikere

Magyar tudósok életért vívott fantasztikus sikere 

Az úgynevett terhességi toxémia a várandós nők 5-8 százalékában a terhesség 20. hete után kialakuló, fehérjeürítéssel járó magas vérnyomás, mely súlyos, életveszélyes komplikációkkal járhat. Than Nándor Gábor, az MTA TTK Reprodukció Rendszerbiológiája Kutatócsoport tudományos főmunkatársa vezetésével, hat ország kutatóinak együttműködésében, rendszer-biológiai módszerekkel a világon elsőként sikerült azonosítani a praeeclampsia kialakulásában szerepet játszó korai molekuláris útvonalakat és szabályozási hálózatokat. Eredményeik hozzájárulhatnak korai diagnosztikus eljárások kidolgozásához, illetve terápiás eljárások kifejlesztését segíthetik elő.
Nem minden fa alszik, de mindegyiknek van pulzusa

Nem minden fa alszik, de mindegyiknek van pulzusa 

A fákról eddig úgy tudtuk, hogy nem mozognak, legfeljebb passzívan alkalmazkodnak a környezetükhöz, így a nappal és az éjszaka váltakozásához is. Magyar és dán kutatók egy új kísérlettel kimutatták, hogy a fákban a víz nyomása néhány órás időközönként változik. Az eredmények a fák vízszállításának egy eddig ismeretlen mechanizmusát sejtetik: a fák úgymond pumpálják a vizet.
Megelőzhető az autizmus?

Megelőzhető az autizmus? 

Egy olyan típusú pánik eredménye az autizmus, ahol a kommunikáció gátlódik, a vizuális és a verbális integráció sérül az agyban - derül ki az autizmus okával és kialakulásával kapcsolatos felismerésekből, amiket Tóth Zoltán és Krisztin Fruzsina kutatócsapata hozott felszínre a 2014-ben kifejlesztett Stabil Pont Technológiával. A traumát a nagyik, a dédik élték meg, a ma gyermekei szenvedik el.    
Hoppá! Még nincs neve az új cápafajnak!

Hoppá! Még nincs neve az új cápafajnak! 

Új pörölycápafajt fedeztek fel kutatók Belize partjainál. A WWF a felfedezés kapcsán további beavatkozásokat sürget a Közép-Amerika partjainál húzódó korallzátony megmentése érdekében.

Star Trek a Mekongban 

A WWF legújabb jelentésében a 2015-ben, újonnan felfedezett fajokról számol be, amelyekre a Mekong vízgyűjtő területén bukkantak. A ma közölt adatok alapján 163, eddig ismeretlen faj él a területen, amelyek túlélése már felfedezésük pillanatában is kétséges.

Kaliforniában riogat a mérges sárgahasú 

Egy különlegesen erős méreggel rendelkező kígyó bukkant fel a dél-kaliforniai partoknál - jelentette az Origó. Az úgynevezett sárgahasú tengerikígyó feltehetően az óceán melegedése miatt keresett eredeti lakhelyétől északabbra életteret. 

Feltehetően már eltemette halottait most talált dél-afrikai ősünk 

Ügyesebb eszközöket is használhatott az az emberős, amelynek maradványaira egy dél-afrikai barlangban bukkantak – jelentették be az új eredményeket a Witwatersrand Egyetem kutatói, akiknek a munkáját a National Geographic Society és a dél-afrikai kutatási minisztérium is támogatta írta az Origo.

Gigantikus denevér 

Eddig ismeretlen fajú óriás denevér kövületét találták meg őslénykutatók Új-Zélandon.