Festészet cikkek

Négy napig láthatja a közönség Csontváry rejtélyes művét
Ha szereted Csontváry Kosztka Tivadvar munkáit, akkor érdemes megnézni a festményt élőben is.

"Amikor festek szerelmes vagyok"
Gurics Krisztina hosszú évekig hazánk legelismertebb divatmagazinjainak dolgozott, és bár érezte, hogy ideje lenne változtatni mégsem tette meg. Aztán a sors és a kialakult járványhelyzet megtette helyette. Kezdetben csak hobbi szinten festett, ma már ez az egyik bevételi forrása és műveit egyre többen keresik. Nyilván a váltás nem zajlott gond nélkül, de erről inkább meséljen ő maga.

Nem csak Churchill, de Fülöp herceg is mesteri módon bánt az ecsettel
A napokban elhunyt Fülöp hercegről nem csak az derült ki mostanság, hogy mennyire kedvelte - és művelte is - a humornak azt a durvább válfaját, mely nem nagyon kímélte azt, akit célba vett, de a legutóbbi időkig azt sem volt igazán tudható róla, hogy mesteri módon művelte a festészetet is.

Horgas Eszter: A szerelmes Chagall
Újra különleges kulturális utazásra csábít Horgas Eszter augusztus végén a Városmajor színpadán. Színház, festészet és zene a crossover szerelmeseinek!

A fekete halál indította be a művészfantáziákat
Az emberiség talán egyik legpusztítóbb és legfélelmetesebb járványa, mellyel az évszázadok során kénytelen volt szembenézni, minden bizonnyal a pestis volt. Fekete halál. Már a neve is borzasztó, ráadásul sokáig semmit nem lehetett róla tudni, így az ismeretlenség még tovább növelte a rettegést. A képzőművészek mind meg akarták fejteni a betegséget, ezért számukra kiapadhatatlan témaként szolgált.

"Minek nekem láb, ha a szárnyaimmal repülni tudok?"
Ki volt Frida Kahlo? Egy mexikói festőnő, akinek furcsa, színes képei zavarba ejtőek, de mégis egy világ rajong értük? Egy szerencsétlen ember, aki gyerekkori betegsége, majd autóbalesete miatt egy életen át szenvedett a fizikai fájdalomtól? Egy asszony, aki súlyos kompromisszumok árán tudta csak megtartani rajongva szeretett férjét? Egy nő, aki hajszolta a szenvedélyt, férfiak és nők karjában kereste a kielégülést? Egy zavart fejű forradalmár, aki meggyőződéssel hitt a kommunizmusban? Egy nő, akit megbabonázott a mexikói és indián mitológia? Egy asszony, aki bár ez volt a legnagyobb vágya, sosem tudott gyereket szülni? Vagy egy példakép, aki épp annyira volt öntörvényű, mint amennyire hagyománytisztelő?

A szenvedélyes műgyűjtő
Dr. Antal Péterrel, a mintegy 5000 műtárgyat számláló Antal-Lusztig-gyűjtemény tulajdonosával beszélgettünk. Magyarország egyik legjelentősebb magángyűjteménye szinte teljes képet ad a magyar progressziónak nevezett, a 19. század második felétől napjainkig vezető fejlődési vonalról.

Varázslatos ecsetek bűvöltében
Flamd festők lábai előtt a budapesti közönség. Több mint százezren látták már a Szépművészeti Múzeumban a Rubens, van Dyck és a flamand festészet fénykora című kiállítást, amely a nagy érdeklődésre való tekintettel a hét minden napján, így hétfőn is látogatható - közölte az intézmény az MTI-vel.

Amerikai gyűjteményből került elő a Kádár-kép
Kádár Béla Concertina című festménye a Virág Judit Galéria őszi aukciójának szenzációja. Az alkotás hosszú évek után egy amerikai magángyűjteményből került elő. Az őszi árverésen 207 műalkotásra licitálhatnak az érdeklődők, amelyek között olyan alkotók munkái szerepelnek, mint Schönberger Armand, Czóbel Béla, Scheiber Hugó, Gulácsy Lajos, Rippl-Rónai József és Paál László. Az október 20-i árverés tételei között megtalálhatók a Dévényi-gyűjtemény ritkaságai is.

Brit segítséggel tért haza a magyar külügyminiszter és neje
Hetvenhárom év elteltével, brit segítséggel visszakerült Budapestre László Fülöp (Philip de László) világhírű magyar-brit festőművész két alkotása, a Scitovszky Tibor egykori magyar külügyminisztert és feleségét, Hódosi Hannát ábrázoló képpár, amelyeket a Brit Kormány Művészeti Gyűjteménye vásárolt meg a Christie’s Aukciósház 2019 tavaszi árverésén New Yorkban. A festmények egy kori otthonukat, a mai budapesti brit nagyköveti rezidencia falait díszítik.
CSÓK a festőnek!
Igazi européer művész volt Csók István. Sáregreden, Cece szomszédságában született 1865- ben. Ha Cecén jársz, feltétlenül keresd meg ezt a gyönyörűen felújított kúriát, benne elképesztő festményekkel! Ha valami, ez tényleg nemzeti kincs!
Négynapos kulturális kavalkád lesz Kaposváron
Négy napra ismét a festők városa lesz Kaposvár. A somogyi megyeszékhely világhírű szülöttének, Rippl-Rónai József (1861-1927) festőművésznek emléket állító összművészeti rendezvény május 25. és 28. között száznál is több programot kínál az érdeklődőknek.
Szerigráfiák, multiplikák a Francia Intézetben
Még pár napig látható a géniusz tárlata a "franciáknál"! Az op-art, a kinetikus és a nemzetközi geometrikus absztrakt művészet irányadó képviselőjének alkotásai hihetetlenül élnek napjainkban is!
70 program négy nap alatt! Ezért érdemes most Kaposvárra menni!
Minden eddiginél gazdagabb és színesebb lesz a Kaposvár világhírű szülöttének, Rippl-Rónai József (1861-1927) festőművésznek emléket állító és róla elnevezett összművészeti fesztivál, amelyet május 26. és 29. között rendeznek a somogyi megyeszékhelyen.
Picasso Budapesten! Ezt látnod kell!
Pablo Picasso száz alkotásával nyílt kiállítás a nagyközönség előtt a Magyar Nemzeti Galériában. Az Alakváltozások, 1895-1972 című tárlat, a 92 évet megélt mester 77 alkotó évét fogja össze. A kiállítás július 31-ig látogatható.
Fantasztikus kiállításokkal vár jövőre a Nemzeti Galéria
Picasso-, Modigliani-, Ország Lili-, és az orosz avantgárdok kiállításai nyílnak jövőre a Magyar Nemzeti Galériában, melynek a Szépművészeti Múzeummal újraegyesített anyaga jelentős külföldi múzeumokban is bemutatkozhat. De még számos meglepetés vár a művészetkedvelőkre!
Egy kép egy ékszer
Hogyan válaszol egy festményre egy ékszer? Vagy hogyan adja vissza egy nyakék egy kép hangulatát? Kosaras Renáta festőművész és Sárossy Zsuzsanna iparművész közös kiállításán a műveket a színek kötik össze: azonos színvilág, két különböző anyag és megközelítés.
Hogy nézne ki a világ fák nélkül?
Világhíres festményekről retusálta ki az Edinburghi Egyetem tudósa a fákat, hogy demonstrálja azok értékét és szerepét a környezetünkben - írja a Zöld8.
Dizájnhírek
Bor és művészet - Bemutatta új, a 2009-es évjárat palackjait díszítő címkéjét a világ leghíresebb elitboraA festészet kitör a múzeumból - Immáron a magyar festészet is megjelenik mindennapi fontos tárgyakon, ami a világ nagy múzeumaiban már régóta gyakorlat.Kortárs ékszer - A hazai dizájnékszerészek legjava – Peter Vladimir, Király Fanni, Kecskés Orsolya, Stomfai Krisztina, Gaál GyöngyvérNagyágyúk listája - Bencsik Barnabás, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója bizonyult a legbefolyásosabbnak a Műértő által első ízben összeállított, a hazai művészeti színtér legfontosabb szereplőit összegyűjtő „Magyar Power 50” listán