Hallás cikkek

A csend megfizethetetlen luxus
Ezt csak akkor értjük meg igazán, ha elveszik tőlünk. Amíg a csendet vissza tudjuk kapni, addig nincs is baj, de abban az esetben, ha a zaj forrása nem kikapcsolható - mivel nem kívülről érkezik -, akkor már komoly gonddal nézünk szembe. A jelenséget fülzúgásnak hívjuk, és jelentősen képes rontani az életminőségen, arról nem is beszélve, hogy mindig valamilyen betegség kísérőtüneteként jelentkezik. Várhelyi Krisztina, vezető audiológus mesél róla.
5 kérdés a fülzúgásról
A fülzúgás, fülcsengés gyakori panasz. Mi okozhatja és miért fontos, hogy mielőbb orvoshoz forduljunk, ha panaszaink vannak? Többek közt erről is kérdeztük dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát.

Segítség! Eldugultam!
A fülben található verejték- és faggyúmirigyek a melegben, vagyis például a nyáron, intenzívebben dolgoznak, ezért ebben az időszakban azoknál is jelentkezhet fülzsírdugó, akik egyébként nem hajlamosak rá. Az otthoni eltávolítás veszélyeire figyelmeztet és a szakszerű gyors megoldást is elmondja dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.

4 gyakori, ám nem tipikus jel
Gyakori vizelési inger, fokozott szomjúság, nehezen gyógyuló sebek: a 2-es típusú cukorbetegség igen gyakori tünetei, melyet a legtöbb ember jól ismer. Ezen panaszok esetén többen is orvoshoz fordulnak. Igen ám, viszont a betegségnek még sok más figyelmeztető jele is van, melyről nem ugrik be egyből az, hogy érdemes ellenőriztetni a vércukor értékeket. Hogy melyek a cukorbetegség gyakori, ám nem tipikus jelei, azokat dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa osztotta meg.
Ni csak, ki hall ott?
A kismamák rettegett rémálma, hogy a babájával nem lesz minden rendben. A szülés pillanatában a legtöbben már megnyugodnak, hiszen látják, alaptalanul aggódtak. Sajnos azonban egyes problémák – például a hallásnál fellépők – később is kialakulhatnak, amik ellen azonban még a várandós korszakban lehet tenni. A témában Ratkó Tünde szülésznő van segítségünkre.

Az élet túl rövid ahhoz, hogy ne halljuk
Először meghallani a madarak csicsergését, vagy szeretteink hangját? Hallóként nehéz elképzelni, milyen lehet átélni egy siketen született gyermeknek ezt az élményt. Magyarországon majd 60 ezer ember siket és ennél jóval többen vannak, akik súlyos halláskárosodásban szenvednek. Közülük azonban sokan szinte teljes értékű életet élhetnének egy modern hallásjavító rendszer segítségével.

Hogy meg ne süketüljön az a gyerek a fesztiválon!
Javában dübörög a nyári fesztiválszezon, a jobbnál jobb zenei és kulturális kínálat pedig a kisgyermekes családok kedvét is meghozza a jól megérdemelt kikapcsolódáshoz. A felhőtlen szórakozás közben azonban érdemes odafigyelni a fiatalok és a kisgyermekek különösen érzékeny hallásának védelmére is, hiszen a szélsőségesen magas zaj maradandó halláskárosodást is okozhat.

Kagylózz, picim!
A halláskárosodás az egyik leggyakoribb fejlődési rendellenesség. Ha időben felismerjük, és a megfelelő kezelést is megkapja a kicsi, a gyermek meg tudja értetni magát, és később gond nélkül be tud illeszkedni a társadalomba. Nézzük, hogy mely esetekben kell nagyon odafigyelni és milyen módszerekkel lehet megvizsgálni az újszülöttek hallását?
Mitől zúghat és csenghet a fülünk?
A füldugulás és az ebből származó halláscsökkenés kellemetlen panasz, és a pontos okok megállapítása, esetleges betegségek kizárása végett fontos a szakorvosi vizsgálat.A szakember a zúgás és a csengés okairól, a kezelés lehetőségeiről beszélt.

Romlik a hallásod? Több oka is lehet!
Ahhoz, hogy hallásunk tökéletes legyen, a külső-, közép- és belsőfül, illetve a hallóidegek összehangolt működésére van szükség. Bármelyik területen is keletkezik zavar, azt a hallás csökkenése jelzi, de egyéb tünetek is kialakulhatnak. Sokan fülzúgásról, zajérzékenységről, vagy szédülésről is beszámolnak.
Meddig egészséges feltekerni a hangerőt?
A fül- és fejhallgatók használatának elterjedésével, az általuk okozott halláskárosodás veszélye is megnőtt az elmúlt évtizedek során. A WHO szerint, ha letekerjük a hangerőt és napi egy órára csökkentjük az audioeszközök használatát, a halláskárosodás kockázata is mérsékelhető.
Zúg a füled? Lehet, hogy ezért!
A fülzúgás megközelítőleg félmillió ember életét keseríti meg hazánkban. A betegség hosszú távon nagymértékben befolyásolja az életminőséget: alvásproblémákhoz, depresszióhoz és tartós fáradtsághoz is vezethet.
Amit meg kell tennünk hallásunk védelmében
A legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy egész nap a monitor vagy a televízió előtt ülni egészségtelen a szemünknek, vagy, hogy az erős napsütésben gondoskodnunk kell bőrünk védelméről. Arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy hallásunkat is nap mint nap káros külső hatások érik. Hallószervünk védelmével kapcsolatban Dr. Kraxner Helga, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa osztja meg velünk tanácsait.
A hallásromláshoz elég egy komoly nátha
Halláscsökkenés fiatalabb korban is bekövetkezhet. Elég hozzá egy szövődményes nátha, vagy gyakori zajártalom. Mire ügyeljünk, hogyan előzhetjük meg?.
Süket játszmák megrekedt párkapcsolatban-Mit tehetünk?
Nem hallod? Te süket vagy? Hányszor megmondtam már? Ugye milyen ismerősek ezek a mondatok? Amikor életünk párjával megreked a kommunikációnk, és már réges rég elkanyarodtunk a higgadt párbeszédtől, akkor bukkannak fel ezek az elcsépelt mondatok- dühünk és tehetetlenségünk jeleként.
Hogyan fedezzük fel időben gyermekünk halláskárosodását?
A szülőknek gyermekük születését követően számos teendője akad, így például vizsgálatok egész sora biztosítja az esetleges rendellenességek korai felismerését. A gyermekek hallását illetően különösen fontos az időben felállított pontos diagnózis, mivel az első hat hónap kritikus a beszédfejlődés és a beszédértés szempontjából. Az alábbiakban Dr. Jókay Kinga, a Rózsakert Medical Center gyermekorvosa bemutatja az otoakusztikus emissziós vizsgálati módszert, amely pontos képet ad a gyermekek hallásáról.
A férfiasságot növelő csodaszerektől szédülten süket lehetsz
Kiemelten fogják jelezni az impotencia ellenes gyógyszerek címkéin, hogy a mellékhatások között a halláskárosodás is szerepel, döntött az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hivatal (FDA).
Válasz helyett csak kérdőn néz rád? Gyanakodj!
Az iskoláskor eléréséig 20 gyermekből egynél tapasztalható az egyik fület érintő halláscsökkenés.- derült ki a Washington University School of Medicine kutatói által készített felmérésből. A fiatal életkorban jelentkező halláscsökkenés jelentősen nehezíti a gyermek beszédértési és nyelvhasználati képességeinek megfelelő fejlődését.
Miért fontos az orr gyakori és alapos leszívása?
Szinte nincs is olyan gyermek, aki ősszel, télen ne lenne legalább egyszer náthás. Könnyű kis betegség ez, következménye azonban akár tartós halláscsökkenés is lehet, ha nem kezeljük időben és megfelelő módon.
Hallásromlást okozhat a fülzsír
A fülünkben lévő mirigyek viaszos olajat, köznyelvi megnevezés szerint fülzsírt termelnek. A fülzsír segíti megóvni fülünket a portól, szennyeződésektől és baktériumoktól, de a túl sok fülzsír akár halláskárosodást is okozhat.