Jód cikkek

Csak a jódpótlás még kevés ahhoz, hogy elkerüld a pajzsmirigy problémákat!
Minden kismama nagyon ügyel a pajzsmirigyre, ennek ellenére igen sok esetben lép fel a terhesség alatt ilyen probléma, vagy a szülés után az úgynevezett postpartum thyreoditis. Ennek egyik oka, hogy a gondok elkerülése érdekében a kismamák csak a jódot pótolják, ami önmagában kevés lehet – figyelmeztet dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász.

Hashimotóval sem lehet jód a terhességgel!
A pajzsmirigy zavarai az egész életre képesek rányomni a bélyegüket. Nagy szerencsénkre ezen ma már az orvostudomány viszonylag könnyen tud segíteni, de ez nem jelenti azt, hogy nekünk ne kellene figyelni az apró részletekre, különösen akkor, ha egy másik életet hordunk a szívünk alatt - mondja dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos.
Nemcsak a terhesség, a szoptatás is hatalmas kihívás a szervezetnek
Kiemelten fontos a tápanyagpótlás a szoptatás alatt, hiszen a tejtermelésnek a megfelelő vitamin, nyomelem és ásványi anyag ellátottság alapfeltétele. Ezt sajnos sokan elfelejtik, emiatt pedig a babájuk táplálása – minden erőfeszítésük ellenére – sajnos sokszor messze nem kielégítő. A szoptatással kapcsolatos kérdéseinkre Ratkó Tünde szülésznő ad válaszokat.

Pajzsmirigy és túlsúly, nem jóbarátok….
A pajzsmirigy egy igen összetetten működő szerv, melyről azonban sokan csak keveset tudnak. Pedig érdemes jobban megismerni, mert Magyarország jó része jódhiányos területnek számít, vagyis a pajzsmirigy megbetegedései viszonylag gyakoriak lehetnek. Fokozottan ügyelni kell erre a problémára várandósság, vagy babatervezés alatt is, főleg akkor, ha túlsúlyos a hölgy vagy a leendő kismama! A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Meddőséget is okozhat a pajzsmirigy?
Magyarország nagy része közepesen jódhiányos terület, ami sajnos előrevetíti azt is, hogy a pajzsmirigybetegség igencsak gyakori, mondhatni népbetegségnek számít. A gond - mindegy hogy alul, vagy túlműködéssel nézünk szembe - mindenképpen érinti a várandósságot is, éppen ezért kiemelt figyelemmel kell kezelni. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít eligazodni.

Leggyakoribb tévhitek a pajzsmirigyzavarokról
Szinte nincs is olyan család, melynek tagjai közt ne lenne legalább egy valaki, aki ne küzdene valamilyen pajzsmirigyzavarral. Sajnos a probléma népbetegségnek számít, és számtalan gondot generál. Bár sokakat érint, mégis rengeteg a tévhit vele kapcsolatban. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája a leggyakoribbakat oszlatta el.

Van elég jódod?
A pajzsmirigy kellő működéséhez naponta megfelelő mennyiségű jódot kell a szervezetbe juttatni. Az adagolásnál azonban nemcsak az életkort, hanem a meglévő betegségeket is tanácsos figyelembe venni.
Nem jó jel, ha folyton fázik
A pajzsmirigy hormonjai számos alapvető életfunkcióhoz nélkülözhetetlenek, az agy, a test, az izmok és egyéb szervek normál működéséhez is szükségesek. Alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont ahhoz, hogy a feladatát megfelelően el tudja látni, ezért megjelennek a hiányállapot tünetei.

Nem kell mindig jód
A pajzsmirigyzavarok esetén gyakran hallani, hogy hátterében jódhiány áll, így kezelésében nagy szerepe van az ásványi anyag fokozott bevitelének. Dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája azonban mindenkit figyelmeztet, hogy csakis szakorvosi javallatra szedjen jódtartalmú táplálékkiegészítőt, ugyanis vannak olyan állapotok, amikor a problémán ezzel csak ronthat!
5 nyomelem, amely befolyásolja a pajzsmirigy működését
Hazánkban egyre több embernek van pajzsmirigy problémája, így sokan kezelésre szorulnak. Azonban sokan nem tudják, de több olyan nyomelem is van, melyek jelentősen befolyásolják a mirigy működését. Hogy pontosan melyek ezek, azokat dr. Molnár Jeannette, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa szedte össze.
A jód kétélű fegyver a pajzsmirigynek
Biztosítja a megfelelő szellemi fejlődést, szabályozza az anyagcserét és karban tartja a pajzsmirigy működését. Mégis keveset tudunk róla és keveset is fogyasztunk belőle. A jód szerepéről Prof. Balázs Csaba endokrinológus adott felvilágosítást.
A legnagyobb sejtbank segít a sugárfertőzöttek kezelésében
A japán szakemberek az őssejtek megőrzésével is szeretnék segíteni a Fukusima atomerőmű katasztrófa sújtotta övezetében dolgozó mentő-személyzetet, akiket magas dózisú sugárzás ért. Az őssejtek ugyanis képesek lehetnek a sugárzást elszenvedő emberek károsodott sejtjeinek pótlására. Japánban a jelenlegi tárolási kapacitás szűkössége miatt nem tudják megőrizni az őssejteket minden olyan ember részére, akiknél ez az óvintézkedés kívánatos lenne, ezért a magyarországi Sejtbank anyacége, a Cryo-Save felajánlotta segítségét.
Milyen esetekben indokolt jódot szedni?
A Japánban történt tragédia hatására világszerte megkezdődött a jódkészítmények pánikszerű felvásárlása. Milyen esetekben indokolt a jód szedése, és ártalmas lehet-e a túlzott jód fogyasztás? - ezekre a kérdésekre ad választ Prof. Balázs Csaba, endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa.