Azt ma már nagyon sokan tudják, hogy ha túlműködik a pajzsmirigyük, akkor kerülni kell a plusz jód bevitelét mind a só, mind a várandósvitamin, és bármilyen más készítmény esetében is. Az alulműködés azonban más tészta, vagyis csak részben. Ilyenkor is van ugyanis olyan állapot, melyben a plusz jód bevitelét kerülni kell.
A Hashimoto betegség egy autoimmun pajzsmirigygyulladás, mely a leggyakoribb az ilyen típusú betegségek közül. A test ilyenkor ellenanyagot kezd termelni a saját pajzsmirigye ellen, így szép lassan teljesen elpusztítja azt. Ennek okán kezdetben a betegség fokozott hormonkibocsátással jár, vagyis olyan tüneteket mutat, mint a túlműködés. Később azonban az alulműködés jelei kerülnek túlsúlyba, végül pedig a beteg minden esetben gyógyszeres kezelésre szorul.
− A pajzsmirigy megbetegedései a szerv hormontermelésére is hatással vannak. Az itt termelődő T4 és T3 hormonok pedig széles hatással rendelkeznek az egész szervezetben - kezdve az anyagcserétől, a szaporodáson keresztül egészen a növekedésig − mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak. A pajzsmirigy nem megfelelő működése éppen ezért sajnos könnyen válthat ki meddőséget is. Ez azonban a megfelelő gyógyszerezéssel kezelhető.
Ma már a szakemberek jelentős többsége javasolja a kismamáknak, hogy szedjenek várandósvitamint, hogy a szervezet képes legyen megbirkózni az extra terheléssel, amit a babavárás jelent. A tápanyagbevitel esetében a készítmények túlnyomó többsége tartalmaz jódot is, hiszen a magzat egészséges fejlődésének elengedhetetlen kelléke ez az anyag.
A pajzsmirigy megbetegedései azonban sokszor felül írjak a lehetőségeket. Bár a kismama és a magzat egészsége szempontjából is fontos a tápanyagpótlás, figyelni kell arra, hogy mit igényel a szervezet. Ahogyan nagyon fontos, hogy szerves kötésű, biológiailag aktív anyagok kerüljenek a szervezetbe – ezek praktikusan a citrát és glükonát kötések, és így a felszívódás akár 80%-kal is jobb -, úgy kiemelten fontos az is, hogy csak akkor vigyünk be plusz jódot a szervezetbe, ha ezzel nem ártunk.
Nagyon sok tévhit kering a köztudatban a különböző támogató szerekkel kapcsolatban. A terhesvitaminok egyik leginkább elterjedt – úgymond – mellékhatása sok ember szerint az, hogy a többlet tápanyag bizony hatalmas babákat eredményez. Hogy ebből a hiedelemből mi az, ami igaz, arról dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász beszélt a ratkotunde.hu-nak.
(Forrás: ratkotunde.hu)