Magyar Nemzeti Galéria cikkek

Majális és a Lila ruhás nő
Majális és a Lila ruhás nő - ezek a címek és a hozzájuk tartozó festmények még azok számára is ismerősen csengenek, akik nem jártasak a képzőművészetben. Mindkét híres kép alkotója a 19. század egyik legjelentősebb magyar művésze Szinyei Merse Pál. A festő életmű kiállítása tegnaptól látható a Magyar Nemzeti Galériában. 30 éve nem volt Magyarországon ilyen átfogó tárlat Szinyei munkáiból. Képes beszámolónk következik.

160 éve született a magyar festőfejedelem
A festőművész születésének 160. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Galéria online tárlatvezetéseken is bemutatja Rippl-Rónai József művészetét. A program résztvevői megtudhatják, hogyan jutott el az ifjú művész Kaposvárról Munkácsy Mihály műhelyén át a legnagyobb párizsi szalonokig, és hogy miként lett a szecessziós törekvések egyik legfőbb képviselője.

Rendhagyó tárlatvezetések Korniss Péter kiállításán
Nemrég nyílt a Magyar Nemzeti Galériában Korniss Péter fotográfus életmű-kiállítása. A Folyamatos emlékezet című tárlat azokra a sorozatokra koncentrál, amelyek az életmű legfontosabb szellemi ívét adják. A kiállításon bemutatott mintegy 150 mű fél évszázadot fog át: elénk tárják a társadalmi változásokra nyitott, azokat folyamatosan elemző, majd mindebből saját képi világát megteremtő fotográfus pályáját.

Pop up piknik a Várban
Szokatlan programmal várja látogatóit június 10-én, szombat délelőtt a Magyar Nemzeti Galéria. A ZÖLD/BENN pop-up piknikrésztvevői ezen a szombaton birtokba vehetik a várkupola alatt található impozáns teret és olyan teraszok is megnyílnak előttük, melyek a „hagyományos” nyitva tartás során nem látogathatóak. A piknik résztvevői olyan terekben jógázhatnak, falatozhatnak és kávézhatnak, ahol korábban még senki sem tette ezt.

90 éve született Ország Lili
Május 1-jéig látogatható a Magyar Nemzeti Galériában a modern magyar művészet egyik kiemelkedő alakjának életművét bemutató Árny a kövön című tárlat, az Ország Lili művészetetét elénk táró kiállítás.

Holnaptól Borszerda-estek Modiglianival és Picassoval
Igazi 3in1 programban vehetnek részt azok, akik szerdánként ellátogatnak a Magyar Nemzeti Galériába. Modigliani és Picasso képei mellett igazán finom borválogatással és kóstolóval várják az érdeklődőket a Budavári Palota panorámateraszára.

Modigliani szenvedélyes élete
A Magyar Nemzeti Galériában június végétől október elejéig látható Modigliani-kiállítás az olasz festő életművének első nagyszabású bemutatója Magyarországon. A több mint nyolcvan alkotást - köztük 61 Modigliani-művet – aktokat, portrékat és szobrokat – felvonultató tárlatra a világ több nagy múzeuma és magángyűjteménye kölcsönzött műveket.
Mi a manó? Afrikában született a kubizmus?
Amikor a 20. század elején Pablo Picasso és művésztársai először láttak afrikai és óceániai szobrokat, a törzsi művészet emlékeit, nyilvánvaló volt számukra, hogy ezek a tárgyak is művészeti alkotások. Bár az európai világ számára nem volt ismeretlen ez a fajta egzotikus tárgykultúra, ezeket a szobrokat, maszkokat és faragványokat hosszú ideig mégsem tekintették művészetnek.
Picasso Budapesten! Ezt látnod kell!
Pablo Picasso száz alkotásával nyílt kiállítás a nagyközönség előtt a Magyar Nemzeti Galériában. Az Alakváltozások, 1895-1972 című tárlat, a 92 évet megélt mester 77 alkotó évét fogja össze. A kiállítás július 31-ig látogatható.

Az oroszok már a Nemzeti Galériában vannak!
Az európai modernizmus történetének egyik legkoncentráltabb fejezetét mutatja be a Jekatyerinburgi Szépművészeti Múzeum anyagából válogatva a Magyar Nemzeti Galéria (MNG). A művészet forradalma címmel látható orosz avantgárd kiállítása május 1-ig látogatható.
Bálványimádás, ruhafétis és egyéb múzeumi izgalmak
2016-ban kéthavonta csütörtökön, hosszított nyitva tartással, tárlatvezetésekkel, workshoppal, borkóstolóval, zenével, előadásokkal és vendég tárlatvezetőkkel várja a Magyar Nemzeti Galéria a látogatókat. Az első alkalom január 14-én lesz, aktuálisan izgalmas témával.
Már csak egy hét!
Még augusztus 23-áig látható A Sors és jelkép - Erdélyi magyar képzőművészet 1920–1990 című kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában. A tárlat a hét évtized kivételes válogatása. Remek kulturális programot ígér a következő hosszú hétévégre.
Zrínyi Miklós-kiállítás: mintegy száz műtárgy a Nemzeti Galériában
Háromszázötven éve, hogy gróf Zrínyi Miklós a Csáktornyához közeli birtokán halálos vadászbalesetet szenvedett. A Magyar Nemzeti Galéria november 14-én megnyílt kiállítása ebből az alkalomból állít emléket a korszak legkiválóbb magyar költőjének, katonai szakírójának, hadvezérének és államférfijának.
Mona Lisa bajusza, meg egyebek. Program hétvégére!
Még egy hónapig látogatható az a különleges kiállítás a Nemzeti Galériában, amely a 20. század két meghatározó jelentőségű avantgárd irányzatát hazai tárlaton még nem látott teljességben mutatja be. Szeptemberben vasárnap délutánonként még érdekes előadások is lesznek a témában, szeptember 13-án pedig igazi családi program vár kicsiket és nagyokat egyaránt!