Életforma.hu


Robot kérdezi ki a magyar klinikán a pácienseket

Robot kérdezi ki a magyar klinikán a pácienseket 

Budai magánrendelőben kapott állást Pepper, az ember formájú robot. A robot feladata, hogy előszűrje, kikérdezze az érkező pácienseket, és a koronavírus-gyanús embereket a protokoll szerinti orvoshoz irányítsa.
Száraz a szemed, szád? Komoly baj is lehet!

Száraz a szemed, szád? Komoly baj is lehet! 

Sokan az égő, viszkető szemük miatt fordulnak orvoshoz, és meglepődve hallják, hogy egy ritkán emlegetett betegségben szenvednek. Az autoimmun betegségben érintettek részére a szem- és szájszárazság nemcsak kellemetlen tünet, de szövődmények forrása is lehet.

Itt a lista! Szavazz az Év Orvosára! 

Néhány napja elindult a 2013-as Astellas-díj – Az év orvosa pályázat internetes közönségszavazása. A zsűri döntése szerint idén minden korábbinál több, összesen 115 jelölt kap lehetőséget arra, hogy a nagyközönség szeretetével és támogatásával zajló nemes versengésen a legjobbak közé kerülhessen.
Ez is oka lehet, hogy nem tudsz teherbe esni!

Ez is oka lehet, hogy nem tudsz teherbe esni! 

A hormonzavar tünetek széles skáláját okozhatja. Meglétére csak szerencsés esetben derül fény, ugyanis a problémák háttere legtöbbször rejtve marad mind az orvos, mind a beteg előtt.
Nem árt ügyelni a pajzsmirigyünkre!

Nem árt ügyelni a pajzsmirigyünkre! 

A mélyvénás trombózisnak számos oka lehet, ennek ellenére kevesen gondolnak arra, hogy pajzsmirigy-túlműködés is állhat a probléma hátterében. Milyen tünetek esetén érdemes a betegségre gyanakodni?

Nem biztos, hogy ott a baj, ahol a fájdalmat érezzük 

Mindenki érzett már fájdalmat, de valószínűleg csak kevesen gondolkoztak el azon, miért érezzük máshol, mint ahol képződik, vagy mi a különbség a sajgás, lüktetés és tompa fájdalom közt.

Fiatalokat is fenyeget trombózis 

Sokan azt hiszik, hogy a trombózis kizárólag a felnőtteket veszélyezteti, pedig kutatások szerint egyre több gyereket is érint. Bár a tünetek azonosak az összes korosztály esetében, ennek ellenére, ha egy gyerek erős lábfájdalomra panaszkodik, kevesen gondolnak arra, hogy akár ez is állhat a háttérben.
A bejglitől a lábszárfekélyig

A bejglitől a lábszárfekélyig 

Az év végi ünnepek velejárója a gazdagon terített asztal és a sok-sok finomság. Ilyenkor hajlamosak vagyunk sokkal többet, és sokkal kevésbé egészségtudatosan enni, mint egyébként. Ez azonban – a túlsúly mellett – egyéb problémákat is okozhat.
Így érdemes télen pótolnod az örömhormont!

Így érdemes télen pótolnod az örömhormont! 

A szerotoninnal (úgynevezett „örömhormon”) kapcsolatos ismereteink hiányosak, sokszor ellentmondóak. A szerotonin hiányát számos betegséggel hozzák összefüggésbe, így például a migrénnel, depresszióval, idegi-, étkezési- és szexuális zavarokkal, vagy akár a premenstruációs szindrómával is. Dr. Hubina Erika, az Oxygen Medical endokrinológusa az összefüggésekre hívta fel a figyelmet.
Más kezelést igényelhetnek télen a pajzsmirigy betegek

Más kezelést igényelhetnek télen a pajzsmirigy betegek 

Ahogy hidegebbre fordul az idő, az sokaknál különböző egészségügyi problémákat von maga után. És itt sajnos nem csak az influenzára és a megfázásra kell gondolni, hanem az olyan betegségekre is, mint a pajzsmirigy túlműködés, ugyanis a téli hónapokban a benne szenvedők állapota romlik. Hogy pontosan miért, és hogy mit lehet ekkor tenni, arról Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

Trombózishajlammal sem kell lemondani a masszázsról 

Napjainkban a masszázs egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Ennek oka nem csak az, hogy kellemesen el tud lazítani egy stresszes nap, vagy hét után, hanem az is, hogy komoly egészségmegőrző szerepe van. Lehetnek azonban olyan betegségek, mint a trombózishajlam, ahol felmerül a kérdés, egyáltalán lehet-e masszíroztatni? A válaszokat professzor dr. Blaskó György főorvostól, a Trombózisközpont véralvadási specialistájától kaphatjuk meg.

A féltékenység magas vérnyomáshoz vezethet 

Az emberek nagyon figyelnek az egészségükre. Próbálnak minden fertőzést, bacilust és vírust elkerülni, oltatják magukat, és tablettákat szednek. Ám vannak olyan betegségek is, amelyekre ezek a szerek hatástalanok, és nem is figyelünk rájuk.

A férfiaknál veszélyesebb a melanoma 

A férfiaknál gyakrabban válik végzetessé a melanoma, mint a nőknél – állítják brit kutatók. Dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyásza a korai felismerés jelentőségéről beszélt.

Miért erősödnek ősszel a reumás panaszok? 

Az ősz és a tél nem kedvez a reumás panaszoknak, a betegek ilyenkor a tüneteik erősödését tapasztalhatják. Dr. Pál Mónika, az Oxygen Medical reumatológusa az okokat és a megoldási lehetőségeket vette számba.

Ezerarcú csodaszer: a szelén 

Az őszi-téli időszakban gyakori vírusos eredetű megbetegedések megelőzése mellett több súlyos, népbetegségnek is számító kórkép megelőzésében és kezelésében is alkalmazható. A szelén gyógyászati jelentőségéről Prof. Balázs Csaba, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa számolt be.

Megelőzhető a szélütés, ha időben felismerjük a bajt 

A stroke sajnos sok embert érint napjainkban. Egyes esetekben azonban a bénulás csak rövid ideig tart és legfeljebb 1 napon belül elmúlik, azt hihetjük, csoda történt. Pedig csupán arról van szó, hogy a szélütés előszobájával, a TIA-val  (transient ischemic attack - átmeneti vérhiányos eset) találkoztunk, ami azonban nagyon komoly problémákat vetít előre. Hogy a bajt elkerülhessük, műtéti beavatkozásra is van lehetőségünk.

Felébresszük-e az alvajárót? 

Ijesztő érzés, ha az éjszaka közepén egy öntudatlan állapotban járkáló családtag motoszkálása ébreszt álmunkból. Alvajárás gyermek- és felnőttkorban egyaránt jelentkezhet, a népesség 5-10 százaléka is érintett lehet.

Nem az élővizekben van a legjobb esélyünk a fülgyulladásra! 

A nyári szezonban sokan tapasztalhatják, hogy fáj a fülük, a fülkagylójuk és mintha beszűkült volna a hallójáratuk. Dr. Augusztinovicz Monika, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze szerint a hallójárat-gyulladást gyakran az uszodákban, medencékben „szedjük össze”.

A szájhigiénia fontossága nem csak üzleti trükk! 

A fogak tisztán tartására mára hatalmas iparág épült, amely számtalan terméket kíván eladni a vásárlóknak. A fogorvosok nagy része szerint azonban megfelelő technikával és alapossággal egy hagyományos fogkefével is tökéletesen rendben tarthatóak a fogak. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa segít eloszlatni a tévhiteket.

A spenót sem mindig csodafegyver 

A vérszegénység sokak számára egyet jelent bizonyos sztereotípiákkal: ha valaki sápadt, vagy a vérvétel alacsony vasat mutat, akkor az illető biztosan vérszegény, illetve ha sok spenótot eszünk, akkor biztosan búcsút inthetünk ennek a betegségnek.

Nem csak a melegtől izzadhat! 

Ha a kánikula elmúltával is verejtékezik, alvászavari vannak, nem tud megszabadulni a plusz kilóktól, és változókorban van – érdemes részt vennie egy kivizsgáláson. A menopauza számos kellemetlen tünetet okozhat, amelyek enyhítéséről dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, a Magyar Menopauza Társaság vizsgájával rendelkező szakorvos beszélt.

Ismerje fel az időskori vérszegénységet! 

Az idő sajnos nyomot hagy az emberen: nem csak a ráncok jelennek meg, hanem a szervezet minden része elhasználódik, elkopik. Nincs ez másként a vérképző szervvel sem, így a csontvelő sem kerülheti el az idő vasfogát.

Mindent a mélyvénás trombózisról 

Amikor trombózisról beszélünk, a legtöbb ember szemei előtt az az állapot jelenik meg, ami sürgős kórházi ellátást igényel, ebből adódóan minden elzáródást mélyvénás trombózisként aposztrofálnak. Pedig ez nagy tévedés, mivel sok esetben szerencsére „csak” a felületes vénák elzáródásáról van szó.

Nyolc tanács a prosztatarák elkerüléséhez 

Az életmód jelentősen befolyásolja az egészségi állapotot: ezt az általános kijelentést különösen ajánlatos megfontolnia az 50 éven felüli férfiaknak – tanácsolja dr. Szűcs László urológus. Ugyanis kutatások bizonyítják, hogy az életmódbeli tényezők jelentősen csökkentik az agresszív prosztatarák kockázatát.

Miért olyan jó, ha sportol a gyermek? 

Mai társadalmunkban egyre riasztóbb adatok kerülnek napvilágra nem csak Magyarország, hanem az egész világ egészségügyi helyzetére vonatkozóan. Az orvosszakértő rávilágít, hogy gyermekkorban elkezdett tudatos életmód, amely elsősorban aktív sporttal jár együtt, milyen pozitív hatásokkal van egészséges felnőtté válásunkra.

Mi állhat a mellfájdalom hátterében? 

A nőknek több, mint fele tapasztalja 30 és 50 éves kora közt a mellfájdalmat – legalábbis az amerikai adatok szerint. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza szerint a mellfájdalom az esetek döntő többségében nem az emlődaganat jele.

Mit tehetünk szemünk védelmében? 

Szemünkre rengeteg veszély leselkedik és bizony legtöbben csak akkor kezdünk egészségével foglalkozni, amikor már késő. Érzékszerveink közül a legösszetettebb, de egyben a legérzékenyebb a szemünk. A túl erős sugárzással szemben a szem védekezik, a pupilla összehúzódásával válaszol.

Nem csak az időseket érintheti a stroke 

Korunk egyik legrettegettebb betegsége a stroke. Az agyat érintő gond sokak tudatában úgy él, hogy csakis az öregek betegsége, pedig ez nem igaz. Tény, hogy jellemzően a középkorú és az idősek embereket sűrűbben érinti, de ettől még a fiataloknál is előfordulhat. Erről, és magáról a stroke-ról beszélt dr. Vida Zsuzsanna, a Trombózisközpont neurológus főorvosa.

Miről dönthet ma egy kismama? 

Mire számíthat ma egy Magyarországon szülő nő, mi mindenben van döntési joga? Az augusztus közepéig tartó „Az Év Szülészete” szavazás kapcsán a szervező gyermek-egészségügyi portál szakértői összevetették az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásait az aktuális hazai gyakorlattal.

Az irodai munkavégzés veszélyei 

Gondolná, hogy egy átlagos irodai munkanap számos láthatatlan veszélyforrást rejteget, amelyek az idő múlásával fejtik ki negatív hatásukat? A huzamosabb ideig tartó ülés okozta gerincbántalmak, a monitor szemre gyakorolt káros hatása, valamint az iroda levegőjében keringő kórokozók mind-mind veszélyeztetik egészségünket. Dr. Nagy-László Nóra, a Budai Egészségközpont foglalkozás-egészségügyi szakorvosa hívja fel a figyelmünket néhány kockázati tényezőre, valamint hasznos tanácsokkal segít nekünk abban, hogy hogyan kerülhetjük el a rossz testtartást, a tartós fájdalmat vagy a szemek romlását.

Hogy kerül betét a fogba? 

A tömés az egyik leggyakoribb fogászati beavatkozás, amely jellemzően nem érinti a fogak mélyebb rétegeit. Azonban ha túl nagy lyukat kellene betömni, az úgynevezett betétek jönnek szóba. A megoldásokról dr. Iványi Zoltán, az Oxygen Medical fogorvosa, implantológusa beszélt.

A korai klimax jelei 

A női ciklus szabálytalanná válása, majd elmaradása, azaz a menopauza kezdete átlagosan az 51. év körüli időszakra tehető. Korai klimaxról beszélünk, ha a tünetek a 40. év előtt jelentkeznek.

Hogyan jelentkezzünk be orvoshoz? 

Hogyan dönthetjük el, milyen szakorvosi vizsgálatra van szükségünk? Milyen tüneteket kell megosztanunk egy magánorvosi rendelőben azzal a személlyel, aki felveszi a telefont? Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető asszisztense ad tanácsokat.