Életforma.hu


Okosóra mentette meg a szerencsés férfi életét

Okosóra mentette meg a szerencsés férfi életét 

Egy barátja óráját próbálta fel csak kíváncsiságból, ám az óra jelzett, hogy valami nagyon nincs rendben a férfi egészségével.
Nemcsak a szerelemi bánat árthat a szívnek

Nemcsak a szerelemi bánat árthat a szívnek 

Februárban a szívé és az érzelmeké a főszerep, de itt az idő, hogy az egészségünkre is nagyobb figyelmet fordítsunk! A kardiovaszkuláris megbetegedések csakúgy, mint a szerelemi bánat, a nőket és a férfiakat is egyaránt veszélyeztetik. Idén, a Szívelégtelenség Hete február 15-éig arra hívja fel a figyelmet, hogy fontos megismernünk testünk és érzéseink motorját, hogy megelőzzük, illetve kezeljük az esetlegesen felmerülő problémákat.
Életveszélyes és tünetmentes is lehet

Életveszélyes és tünetmentes is lehet 

A szívritmuszavar „alattomos” jelei gyakran tünetmentesk, de ha mégis szokatlan szívdobogásérzés jelentkezik, arra mindenképpen fel kell figyelni. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta mindezek mellett a kamraremegés kritikus jelenségéről is beszélt.
Még mindig nem vesszük elég komolyan a strokot

Még mindig nem vesszük elég komolyan a strokot 

A stroke, más néven szélütés világszerte, így Magyarországon is a vezető halálokok közé tartozik. Az emberek azonban mégsem veszik elég komolyan egészségük megőrzését. A betegség egészséges életmóddal, kellő odafigyeléssel számos esetben megelőzhető lenne, illetve stroke esetén a probléma felismerése, és a gyors reakció életet menthet. Dr. Szapáry László, a Magyar Stroke Társaság elnöke a betegség megelőzésére, felismerésére és a legfontosabb teendőkre hívja fel a figyelmet.
Rendetlenkedik a ketyegő? Lehet, hogy a pajzsmirigy a ludas!

Rendetlenkedik a ketyegő? Lehet, hogy a pajzsmirigy a ludas! 

Olykor mindenkivel előfordul, hogy kisebb szívproblémákkal küzd. Ezek közül a leggyakoribb az extra ütem (extrasystole). Komolyabb problémát az ún. pitvarfibrilláció okoz, mely a felnőttek körében az egyik leggyakoribb szívműködési zavar. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ennek egyik lehetséges okát ismerteti.
Komoly baj lehet a szabálytalan szívverés hátterében

Komoly baj lehet a szabálytalan szívverés hátterében 

A szívritmuszavar leggyakoribb formája a pitvari remegés, azaz pitvarfibrilláció, amelynek olyan súlyos szövődményei lehetnek, mint a szívelégtelenség vagy a stroke, ha nem kezelik megfelelően. A legutóbbi egészségjelentés adatai szerint 2015-ben a halálozások hátterében legnagyobb arányban a keringési rendszer megbetegedései álltak. A nők esetében ez azt jelenti, hogy halálozások 55%-át okozta a keringési rendszer betegsége, míg a férfiaknál ez az arány 45% volt.
Mi lehet az oka, ha összevissza ver a szíve?

Mi lehet az oka, ha összevissza ver a szíve? 

A pulzusunkat akkor érezzük szaporának, ha fizikai aktivitást végzünk, sportolunk, vagy ha valamilyen stressz helyzetet élünk át, például egy nehéz vizsga teljesítésekor, vagy egy váratlan helyzet kapcsán. De mi a helyzet, ha azt tapasztaljuk, hogy gyakran ver szabálytalanul, vagy szaporán, esetleg túl lassan a szívünk? Mi lehet az oka és mi a teendő ilyen esetben?
Életmentő lehet a véralvadásgátló

Életmentő lehet a véralvadásgátló 

Az idő előrehaladtával sokaknál jelentkeznek szívritmuszavarok, melyek kisebb mértékben az egészségeseknél is előfordulnak olykor, általában extra ütés formájában. A súlyosabb ritmuszavarok leggyakoribb esete a pitvarremegés, azaz a pitvarfibrilláció, mely olyan szövődményeket okozhat, mint pl. az embólia. Hogy miként lehet ezt elkerülni, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszél.  
Életkor kontra trombózis: van rizikó!

Életkor kontra trombózis: van rizikó! 

A legújabb vizsgálatok alapján ma már egyértelműen látszik, hogy a fejlett országokban az életkor emelkedésével együtt komoly problémát jelent a pitvarfibrilláció, illetve az ennek következtében kialakuló stroke, és tromboembólia. A témában prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája van a segítségünkre.

Hogyan kerülhetem el a stroke-ot? 

Ma Magyarországon a szív-érrendszeri eredetű betegségek jelentik a leggyakoribb halálokot, melyeknek egyik csoportja az agy vérkeringési zavara, a stroke. Hazánkban évente több mint 40 000 szélütés (stroke) fordul elő, amelynek körülbelül egynegyede szívritmuszavar talaján alakul ki.