Sportág cikkek

Kötélhúzástól a breaktáncig
Ezekben a napokban az olimpia lázában ég több millió ember a világon. A 2020-as, azaz a Covid járvány miatt 2021-es olimpiai játékokon új sportágak is bemutatkoztak. Így a gördeszkázás, a hullámlovaglás, a sportmászás, a karate és a baseball, softball szerelmesei is drukkolhatnak kedvenceiknek. Ám aki ezen csodálkozik, annak eláruljuk, a megszokott sportágak mellett régen is voltak különös sportágak az olimpiákon. Ezekről beszélgettem Iváncsó Ádámmal, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum történész-muzeológusával.

Gördeszka: olimpiai versenyszám lett a 80-as évek legmenőbb szabadidősportja
Ma kezdődik a tokiói olimpia, melynek hivatalos versenyprogramjában idén először szerepel a gördeszkázás. A szervezők a lendületes, fiatalok körében rendkívül népszerű sportággal új közönséget kívánnak megszólítani. Mi ennek apropóján azt a korszakot idézzük meg, amikor a nyolcvanas évek elején Magyarországon is feltűnt ez, a nyugaton akkor már rendkívül népszerű, sporteszköz. JEGYZET!

6 étkezési szabály állóképességi sportolóknak
A sporttáplálkozásban el kell különíteni az erő- és az állóképességi sportágakat, hiszen egészen más a tápanyagszükséglete egy hosszútávfutónak és egy súlyemelőnek az eltérő sporttevékenység miatt. Akkor most ki, mit egyen? Segítünk!

Hogyan és mikor válasszunk sportágat a gyereknek?
Szomorú dolog szülőnek, gyereknek egyaránt, ha kiderül, hogy a választott sportág nem megy, nem tetszik, nem jönnek az eredmények. Ilyenkor a szülők, a pedagógusok az edzők sokszor magukat ostorozzák. Azon gondolkodnak, mit és hogy rontották el? Mi most ehhez adunk tanácsot. Dr. Lénárt Ágota sportpszichológus, a Testnevelési Egyetem Pszichológia és Sportpszichológia tanszékének vezetőja mondja el, hogy a sport milyen hatással van a gyermekek fejlődésére, és milyen szempontokat kell a szülőknek figyelembe venniük, hogy megtalálják gyermeküknek a legmegfelelőbb sportágat.

Berki Krisztián szerint ez kell a sikeres vizsgákhoz
A sikeres vizsgákhoz, a jó eredményekhez a tanulás mellett szükség van a kiegyensúlyozott lelkiállapotra, mentális kiegyensúlyozottságra is. Ez utóbbiban pedig nagyon nagy szerepe van a mozgásnak- vallja Berki Krisztián olimpiai bajnok tornászunk is.

3 ok, ami miatt folyton feladjuk a mozgást
Ahogy beköszönt az ősz, egyre többen határozzák el azt, hogy rendszeresen mozogni fognak. Azonban igen gyakori, hogy a kezdeti lelkesedés egy idő után alábbhagy, majd pár hét, esetleg hónap múlva a sportos életmód képe elszáll. Vajon hol a hiba? Miért lankad a motiváció?

Ki válasszon sportágat: a szülő vagy a gyerek?
Hogyan válasszon a szülő felelősségteljesen sportot gyermekének? Meddig terjed a szülők választása és mennyire adjon teret a gyermek szabad akaratának? Merre és mennyire orientálja? Ezekről kérdeztünk meg híres sportolókat.