Életforma.hu


A hirtelen halál jelei a felső végtagokban

A hirtelen halál jelei a felső végtagokban 

Végtagfájdalom, elszíneződés és a végtag bedagadása: ezek a panaszok leginkább a lábaknál jelentkeznek, így sokan nem is gondolnak trombózisra, ha ezek a karok esetében, vagy esetleg a koponyán belül fordulnak elő. Milyen jelek figyelmeztetnek a vérrögök kialakulására?
Ezt tudnod kell a trombózisról!

Ezt tudnod kell a trombózisról! 

Évente csaknem háromezer ember hal meg tüdőembóliában, amely mélyvénás trombózis miatt alakulhat ki. A legtöbben semmit nem tudnak a trombózis kialakulásáról, és már csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor nagy a baj. Így azzal is kevesen vannak tisztában, hogy a betegségnek is több fajtája ismert, és kezelésével is más szakorvos foglalkozik. Nem mindegy ugyanis, hogy mélyvénás, vagy a felületes visszérrendszer trombózisáról beszélünk.
Erre figyeljen, ha trombózis után nyaralni megy!

Erre figyeljen, ha trombózis után nyaralni megy! 

Bizonyos betegséggel élőknek kellemetlenséggel is járhat a nyári utazás. Akik például korábban mélyvénás trombózison estek át, azoknak fokozottabban figyelniük kell, hogy elkerülhető legyen a vérrögök ismételt kialakulása. Hogy pontosan miket szükséges betartani, arra szakorvos figyelmeztet.
Mélyvénás trombózis - profi sportolók sem gondolnak rá!

Mélyvénás trombózis - profi sportolók sem gondolnak rá! 

Pár napja került kórházba mélyvénás trombózis miatt olimpiai bajnok. Hasonló tünetekről egyre gyakrabban hallunk, nemrégiben sajnos neves sportolón halálát okozta egy így kialakult vérrög. Milyen tünetekre figyeljen, és miként lehet elkerülni a bajt?
Ne vedd félvállról a tüneteket! Lehet, hogy tüdőembólia!

Ne vedd félvállról a tüneteket! Lehet, hogy tüdőembólia! 

A trombózis legsúlyosabb szövődménye a tüdőembólia, amely sajnos életeket is követel. Ha valakinél egyszer már gondot okozott egy elszabadult vérrög, onnantól kezdve fokozottabban fennáll a megismétlődés veszélye. Mi a teendő, ha valakinek már volt tüdőembóliája?
Serena Williams is folytatta - te is megteheted! Tüdőembólia után is

Serena Williams is folytatta - te is megteheted! Tüdőembólia után is 

Nemrég Serena Williams életveszélyes állapotától volt hangos a sajtó: a sportoló tüdőembóliát kapott. Sokan úgy gondolják, hogy a betegség után életük gyökeresen megváltozik. Ám ha betartanak néhány szabályt, akkor szinte ugyanolyan életet élhetnek, mint azelőtt. Sőt, akár még sportolhatnak is!
Öt tévhit a trombózisról

Öt tévhit a trombózisról 

A trombózis csak az időseket érinti? Igaz, hogy mindig együtt jár a tüdőembóliával? Többek között ezek a kérdések is megfogalmazódnak a trombózissal kapcsolatban. Számos tévhit miatt azonban feleslegesen aggódunk. Néhányat most eloszlatunk!
Korszakalkotó új véralvadásgátló készítmény

Korszakalkotó új véralvadásgátló készítmény 

Az Amerikai Hematológiai Társaság éves kongresszusán mutatták be azokat a korszakalkotó vizsgálati eredményeket, amelyek alátámasztják, hogy egy új orális véralvadásgátló készítmény mellett kialakult major vérzéses esemény után jobbak a betegek gyógyulási esélyei és életkilátásai, mint a jelenleg leggyakrabban írt standard terápia mellett.

Végzetes vérrögök-kevés szakember 

Magyarországon évente még mindig legalább 2000 ember halálát okozza az érrendszerben elakadt vérrög, amely igen gyakran a tüdőben torlaszolja el a vér útját, végzetes tüdőembóliát okozva. Az áldozatok legtöbbször munkaképes korú, magukat egészségesnek tekintő férfiak és nők. Milliárdokat költ az OEP trombózisos betegek táppénzére, miközben a kevés hazai szakember évek óta emberfeletti küzdelmet vív a vérrögképződés, azaz a trombózis megelőzéséért, valamint a tüdő- és tromboembóliás betegek túléléséért. A megoldáshoz vezető út lehet az európai országokban bevált Trombózisközpontok számának növelése.

Van esélyed a halálos tüdőembóliára? 

Jóval több, mint ezer ember halálát okozza évente trombózis Magyarországon, ahogyan más nyugati államokban is súlyos a helyzet. Prof. dr. Blaskó György, az Oxygen Medical véralvadási szakértője, belgyógyász, klinikai farmakológus rizikófaktorokról és a betegség jeleiről beszélt.

A véralvadásgátlók hatását ellenőrizni kell! 

A mélyvénás trombózison vagy tüdőembólián átesett betegek túlnyomó többsége tartós alvadásgátló kezelésre szorul. Ez a kezelés a tanácsolt minimális odafigyelés és életfegyelem mellett tartósan fenntartható, de rendelkezik néhány fontos sajátsággal. Ezekre hívja fel a figyelmet prof. dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási szakértője, belgyógyász, klinikai farmakológus.