Tüdőrák cikkek

Ha már nem sikerült leszokni, legalább ennyit tegyél meg
Vajon hányan fogadták meg év elején, hogy leszoknak a dohányzásról? Sajnos nem mindenkinek sikerül végleg elhagyni a cigarettát, de ebben az esetben is tehetünk valamit az egészségünkért. Dr. Ungár Anna, a Duna Medical Center tüdőgyógyásza elmondja, milyen vizsgálatokra érdemes elmennünk, és átlagosan hány csomag cigaretta elszívása után kell tüdőgyógyászhoz fordulnunk.

Mióta füstölgünk? ... És minek?
A nemzetközi Füstmentes Nap célja, hogy minden november harmadik csütörtökén egyetlen napra minden dohányos letegye a cigarettát. Az eredeti ötlet 1971-ből, Massachusetts állam kormányzójától származik, amelyet néhány évvel később az Egészségügyi Világszervezet is magáévá tett és nemzetközi nappá nyilvánított.

Tüdőrák tünetei: ha ezt tapasztalod, azonnal menj orvoshoz
November a tüdőrák hónapja, amely a betegséget sikeresen leküzdők pozitív példáira helyezi a hangsúlyt, és arra hívja fel a figyelmet, hogy a korai felismerés jelentősen megnöveli a kezelés hatékonyságát és a beteg gyógyulási esélyeit. Soroljuk a tüneteket, melyek gyors orvosi segítséget igényelnek!

Mindenki érintett a küzdelemben!
A rák továbbra is a vezető halálokok között szerepel a fejlett országokban, így Magyarországon is. Az orvostudomány fejlődésével egyre többet tudunk a különböző típusú rákos megbetegedések kialakulásának okairól, és egyre korszerűbb eszközök állnak a rendelkezésünkre ahhoz, hogy a betegség minél korábban felismerhető legyen, és a beteg mielőbb elkezdhesse az esélyt adó terápiát.

Szájon át jöhet a kezelés
Új, szájon át szedhető terápiákat fogadott be az OEP a tüdőrák kezelésére. Mind nálunk, mind világszerte a leggyakoribb és legnagyobb arányban halállal végződő daganattípus a tüdőrák. Magyarországon évente tízezer feletti az új tüdőrákos megbetegedések száma − ezek 90%-áért a dohányzás a felelős − és mintegy nyolcezer beteg hal meg benne. Az új megbetegedések 85%-át a nem-kissejtes tüdőrák teszi ki, amelynek leggyakoribb típusa - az esetek majdnem fele - a mirigyhámból indul ki.

Ez a leghatékonyabb érméreg! Te is megszívhatod...
Régóta köztudott tény, miszerint a dohányzás számos betegség kialakulásának kockázatát megnöveli - köztük az artériás trombózisét is -, ám kutatások szint a vénás rendszerre is komoly befolyást gyakorol. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezért a dohányosok trombózis rizikóbecslésének és genetikai szűrésének fontosságát hangsúlyozza

Daganatra utaló gyanús jelek
Sokszor jellegtelen és gyakran elhanyagolt jelek, melyeket éppen ezért általában figyelmen kívül is hagyunk. Pedig az időbeni felismeréssel még visszafordíthatjuk a káros folyamatot. Összegyűjtöttük a legjellemzőbb figyelmeztető jeleket!

A tüdőrák nem csak a dohányosokat érinti – íme még 5 rizikófaktor
Tény, hogy a dohányzás növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a nemdohányzókat nem érinti. Az elvárosiasodott környezet következtében ugyanis olyan hatások érik az emberi szervezetet, amelyek növelik a rákos megbetegedések kialakulásának esélyét.

Daganatos betegségek megelőzése - a CT házhoz megy!
A héten átadták Magyarország első mozgó szűrőállomását Kaposváron. A legkorszerűbb technikával felszerelt mobil CT főként a kaposvári kistérség településeit járja majd azzal a céllal, hogy még időben kiszűrjék a népbetegségnek számító daganatos megbetegedéseket. A szűrőkamionban mellkasi CT-felvételeket, belgyógyászati, kardiológiai, urológiai és nőgyógyászati ultrahangvizsgálatokat is végeznek majd.

A leghalálosabb: a tüdőrák
Minden évben február 4-én tartják a Rák Világnapját. Ezen a napon a világ népessége egyként fog össze a rák elleni küzdelemben, felhívva a figyelmet a daganatos betegségek növekvő számára. A tüdőrák világszerte a leggyakoribb és leghalálosabb daganattípus: minden évben 1,6 millió új beteget diagnosztizálnak.
Gyógyítható a tüdőrák
A tüdőrák valójában egy gyűjtőfogalom, amely nem egyetlen betegséget foglal magában. A betegség különböző altípusai egyes receptorok elváltozásai, vagy túlzott expressziója alapján különböztethetőek meg. Az egyik ilyen tüdőrák típus az EGFR mutációt hordozó daganat, amely a magyar tüdőrákos betegek mintegy 10-15%-át érinti. Ezen betegek számára jelent új reményt egy most törzskönyvezett készítmény.
Ne dohányozz!
A rákos esetek 35 százalékát okozta a dohányzás, de a tüdőrák esetében 80 százalék fölötti volt a „hozzájárulás” mértéke – ezt állapította meg egy tizenegy éven át tartó követéses vizsgálat, amelyet tíz fejlett országban folytattak.
Áttörő eredmények tüdőrák kezelésben
Egy új vizsgálati szer négyszeresére nyújtja a progressziómentes túlélést a tüdőrákos betegek egy részénél, akik jelentősen tovább élhetnek a kezelésnek köszönhetően. A hatóanyagot tanulmányozó nemzetközi vizsgálat frissített eredményeit nemrégiben ismertették a Chicagóban megrendezett Mellkasi Onkológia Szimpóziumon.
A betegek negyede túl későn kerül orvoshoz
Százból huszonöt tüdőrákos beteg életét meg lehetne menteni, ha időben felismernék náluk a betegséget - hangzott el a Magyar Rákellenes Liga és a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Onkopulmonológiai Szekciójának közös, „Célkeresztben a tüdőrák - együtt a gyógyulásért" című rendezvényén pénteken, Budapesten. Hazánkban a daganatos megbetegedések között a tüdőrák a vezető halálok. A szakemberek szerint a betegek negyede túl későn kerül orvoshoz. A tüdőrák világszerte Magyarországon szedi a legtöbb áldozatát, évente körülbelül 8 ezren halnak meg ebben a betegségben. A betegség kialakulásában 80-90 százalékban a dohányzásnak oki szerepe van, az orvosok azt mondják: a káros szenvedély visszaszorításával és a korszerű, célzott kezelések alkalmazásával csökkenthető a halálozás mértéke.
A világ 10 leggyakoribb haláloka
2010 - A Tüdő Éve. A tüdőgyulladás még ma is az egyik leggyakoribb és legtöbb életet kioltó betegség. A világ 10 leggyakoribb haláloka között szerepel három másik légúti betegség (a tüdőrák, a COPD és a TBC) társaságában. A legtöbb áldozatot a nagyon fiatalok és a nagyon öregek, illetve a nagyon betegek közül szedi, de senki sincs biztonságban a tüdőgyulladással szemben - emelte ki Váci Sándor, a Légúti Betegek Országos Egyesületének elnöke.
Célkeresztben a tüdőrák
Napjainkban egyre több szó esik a daganatos megbetegedésekről, azonban a leggyakoribb típust, a tüdő daganatos elváltozásait még mindig a némaság fala veszi körül. Pedig hazánkban a daganatos megbetegedések között a tüdőrák a vezető halálok. Úgy ahogy az emlőrákra októberben hívják fel világszerte a figyelmet, november a tüdőrák ellenes küzdelem hónapja. Ebből az alkalomból szervezi a 2010. november 19-én a Magyar Rákellenes Liga és a Magyar Tüdőgyógyász Társaság közös „Célkeresztben a tüdőrák – együtt a gyógyulásért” című rendezvényét.
A szervezet „orosz rulettjei”
Minden bizonyíték azt mutatja, hogy felelősek vagyunk az egészségünkért. Különösen igaz ez a rákos megbetegedések közül a tüdődaganatra és a melanomára.
Mozgással és zöldteával a tüdőrák ellen
A tüdőrák a daganatos megbetegedések 25 százalékát teszi ki, és nyilvánvaló rizikófaktorai mellett - melyek közül a dohányzás áll első helyen – mára már jónéhány életmódbeli tényezőről kiderült, hogy hatékony megelőzését jelenthetik a betegségnek. Az eredményekről dr. Babai László, az Oxygen Medical prevenciós szakértője számolt be.
Az alattomos tüdőrák
A tüdőrák a tüdőben növekvő rosszindulatú (rákos) daganat. A rák a hörgőjáratokban vagy a szivacsos tüdőszövetben alakul ki. A tüdőrák fő típusai a kissejtes és a nem kissejtes tüdődaganat. Az elnevezések a daganatot felépítő sejtek mikroszkópos megjelenését tükrözik. Az elkülönítés fontos, mert elsősorban ez határozza meg a további kezelési lehetőségeket.