Változókor cikkek

Menopauza: hogyan mentsük meg a kapcsolatunkat a változókorban?
3 dolog, amit minden férfinak tudnia kell a menopauzáról, mert a változókor tünetei a párkapcsolat minőségére is rányomhatják a bélyegüket és akár súlyos kapcsolati gondokat is okozhatnak.

Egészségtudatos étrenddel elkerülhető a változókori hízás és csontritkulás
Ha a hölgyek tudatosan készülnek arra, hogy a menopauza időszakában milyen testi-lelki változások mennek végbe a szervezetben, a kellemetlen változókori tünetek is könnyebben átveszélhetők.

Érzelmi hullámvasút, avagy a változókor őrülete
Hőhullámok, éjszakai izzadás, testsúlygyarapodás, a bőr és a haj szerkezetének megváltozása – ezek a változókor legjellemzőbb fizikai tünetei. Nem könnyű elviselni őket, de a helyzet fokozódik, ha melléjük egyéb, lelki tünetek is társulnak. A menopauza ugyanis fokozza a nyugtalanságra, ingerlékenységre, csökkent koncentrációra, depresszióra, szorongásra, lehangoltságra, fáradtságra való hajlamot. Dr. Belső Nóra pszichiáter segít megválaszolni néhány fontos kérdést ebben a témakörben.

A klimax nem csak a nők problémája!
Sajnos olykor negatív előjelként használják a klimax szót, noha nem csak időskorban jelenthezhet, ráadásul érinti a férfiakat is. Figyelnünk kell a tünetekre, mert bizony sok komoly betegség előszobája is lehet ez az egyébként normális állapot.

50 felett ezt végzetes hiba lenne kihagyni
Férfiaknál negyvenöt-ötven év körül, nőknél pedig a változó korban ajánlott, akár panaszmentes állapotban, mintegy megelőzésképp kardiológiai szűrővizsgálaton részt venni – javasolja a szakorvos. Akinek azonban felmutatható rizikófaktorai vannak, külön ajánlott a kardiológiai vizsgálat.

Zoltán Erika: Ez a betegség az önbizalmamat is kikezdte
Bár genetikailag soha nem volt csont sovány alkat – a változókor beköszöntével Zoltán Erika is egyre többet küzdött a hízással. Egy kivizsgálás során aztán kiderült, hogy tüneteit pajzsmirigybetegség okozza. Most őszintén beszélt a betegségéről ...

Változókorban a csendes infarktus végzetes lehet
A hormonális változások miatt, a változókor után a betegségek kockázata magasabb nők körében. A hölgyeket elsősorban az infarktus „csendes”, gyakran minden előjel nélküli, tünetmentesen lezajló formája érinti, mely az esetek többségében végzetes kimenetelű.

Petefészek ciszta - mikor szükséges a műtét?
A pubertáskortól a menopauzáig bármikor kialakulhat petefészek ciszta, amely az esetek egy részében tünetmentesen el is múlik. A tünetmentesen kialakuló ciszta azonban olyan nagyra is megnőhet, hogy elkerülhetetlen a műtéti eltávolítás.

Depressziót okozhat a változókor
Hangulati ingadozás, szorongás, lehangoltság – az 50 éves kor körül jelentkező menopauza a testi panaszokon kívül pszichés tüneteket is produkál. A gyermekvállalási képesség megszűnése magával hozza az önbizalom csökkenését és a nőiesség érzésének elhalványulását. Dr. Hevesi Kriszta szexuálpszichológus szerint a boldog és kiegyensúlyozott szexuális élet későbbi menopauzához vezethet, a partnerrel való beszélgetésnek köszönhetően pedig könnyebben kezelhetővé válhatnak a változással járó kellemetlenségek.

Menopauza - természetesen is kezelhető!
Aki a negyvenes éveiben jár, és hőhullámok, álmatlanság, hangulatzavarok gyötrik, elképzelhető, hogy épp a menopauzát, vagyis a hormonrendszer átrendeződését éli át. Mindenesetre jó, ha tudjuk: vannak orvosi és a természetes megoldások.