Életforma.hu


A veszélyes szőlő ügye

A veszélyes szőlő ügye 

Korábban értek, érnek a gyümölcsök a szokatlan meleg miatt, így a napokban már friss szőlőt és körtét falatozhatunk. Nem árt azonban az óvatosság, mert e két gyümölcs fogyasztása akár kellemetlen panaszokat is okozhat - figyelmeztet dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gasztroenterológusa.
4 gyakori, ám nem tipikus jel

4 gyakori, ám nem tipikus jel 

Gyakori vizelési inger, fokozott szomjúság, nehezen gyógyuló sebek: a 2-es típusú cukorbetegség igen gyakori tünetei, melyet a legtöbb ember jól ismer. Ezen panaszok esetén többen is orvoshoz fordulnak. Igen ám, viszont a betegségnek még sok más figyelmeztető jele is van, melyről nem ugrik be egyből az, hogy érdemes ellenőriztetni a vércukor értékeket. Hogy melyek a cukorbetegség gyakori, ám nem tipikus jelei, azokat dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa osztotta meg.
Cukorbetegen is finomat

Cukorbetegen is finomat 

Marton Adrienn a TV2 Ízes Élet, valamint a Life Tv Privát Séf című műsorának háziasszonya különösen figyel arra, hogy ne csak ízletes ételeket készítsen, hanem  allergiával vagy akár bármilyen érzékenységgel, betegséggel küzdők számára is választékos étkezési ötleteket adjon. 
6 ok, amikor szükséges a kardiológiai kivizsgálás

6 ok, amikor szükséges a kardiológiai kivizsgálás 

Jól beazonosítható az a 6 életmódbeli rizikófaktor, amely a négy legelterjedtebb krónikus betegség hátterében állhat - állítja az Egészségügyi Világszervezet. A veszélyeztetettek kivizsgálásának döntő jelentőségére hívta fel a figyelmet a szakember.  
Bulgur, köles, hajdina - egészséges köretek

Bulgur, köles, hajdina - egészséges köretek 

Nem muszáj mindig krumplit és rizst ennünk köretként, az a kíméletlen igazság, hogy ezek az egészséges táplálkozás szempontjából nem túl szerencsés választások. Ismerkedjünk meg azokkal a lehetőségekkel, amelyek sokkal alakbarátabbak.
Inzulinrezisztenciára utalhatnak a hőhullámok

Inzulinrezisztenciára utalhatnak a hőhullámok 

Igen gyakori panasznak számítanak a hőhullámok a változókorba lépett nőknél. Bármennyire is kellemetlen, sokan természetesnek vélik az állapotot, így megpróbálnak együtt élni vele. Azonban érdemes a tünetet komolyan venni, hiszen tanulmányok szerint inzulinrezisztenciára utalhat. Amit szükséges ekkor tenni, arról dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.
Ismerd meg a cukrodat!

Ismerd meg a cukrodat! 

AGE Reader (AGE olvasó) készüléket kapott a Szent János Kórház Budai Neuropathia Centruma. Az egyszerű és gyors vizsgálati módszer segítségével felmérhető, mennyire veszélyeztetett a beteg a szív- és érrendszeri szövődmények szempontjából.
Cukorbetegek! Csak óvatosan a zabkásás reggelivel!

Cukorbetegek! Csak óvatosan a zabkásás reggelivel! 

A cukorbetegek és az inzulinrezisztensek speciális diétát követnek a napi étkezések mindegyikén. Már a reggelinél is figyelniük kell, hogy milyen felszívódású ételt  fogyasztanak, amellett hogy az laktató is legyen, és hosszan energiával lásson el. Mi a helyzet a zabkásával? Tényleg problémás reggeli lehet?
Tisztában vagy az IR diéta szabályaival? Teszteld!

Tisztában vagy az IR diéta szabályaival? Teszteld! 

Az inzulinrezisztencia diéta bár elsőre bonyolultnak tűnik, ám kis idő elteltével a legtöbbeknek már nem okoz gondot a megfelelő ételek kiválasztása. Vajon mennyire vagy profi a megfelelő étrend összeállításában? Töltsd ki tesztünket és kiderül!
Nem mindegy, hogy mikor és mit iszunk!

Nem mindegy, hogy mikor és mit iszunk! 

Nem iszunk eleget, még a nagy nyári melegben sem, és arról is keveset tudunk, hogy a legkedveltebb szomjoltók is elvonhatják a vizet a szervezetünktől. De még az sem mindegy, hogy milyen ásványvizet fogyasztunk, és mennyit.

Mámorító estek cukrosoknak is 

Nyáron, a fesztiválok és a kerti partik idején szinte minden társaságnál előkerül az alkohol, de egy kellemes, otthoni vacsorát is jól esik olykor egy kis borral zárni. De vajon mit tehetnek a cukorbetegek? Teljesen le kell mondaniuk az alkoholról, vagy ihatnak egy-egy pohárral? Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa válaszol.

Milyen szénhidrátot fogyaszthatunk a fogyókúra alatt? 

Amikor diétázunk, legyünk tisztában azokkal az alapszabályokkal, amelyeket érdemes betartani ahhoz, hogy célunkat elérjük. A legnagyobb tévedések egyike, hogy a szénhidrátokat teljes mértékben mellőzni kell az étrendünkből. Barátunk, vagy ellenségünk a szénhidrát, ha fogyókúrázunk?

Sztívia, a sokoldalú és kalóriamentes édesítő 

Egyre jobban terjed Európában is a sztívia felhasználása. Otthoni körülmények között  remek édesítőszert nyerhetünk belőle, ami természetes, ráadásul kalóriamentes és a vércukorszintet sem emeli meg, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják. Soroljuk a további előnyeit...  

Valóban nem akarsz cukrot enni? Nem lesz egyszerű! 

Nagyon sok esetben az ember cukormentesen próbál étkezni az egészséges táplálkozás jegyében. Ráadásul, ha az ember még olyan betegséggel is kénytelen együtt élni, mint az inzulinrezisztencia, akkor kiemelten fontos, hogy pontosan tudja, miben van cukor, mit kell kerülnie, és mivel érheti el az édes ízhatást a cukor nélkül. Mindemellett sokszor keveredik a cukormentes és a szénhidrátmentes étkezés kifejezése. Hogy mire jók a szénhidrátok, miben találhatóak meg, szükséges-e hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket fogyasztani arról Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa beszélt.

Tetoválással is mérhető lesz a vércukorszint? 

A San Diego-i California Egyetem nanomérnökei egy ideiglenes tetoválást teszteltek, amely olyan érzékelőt tartalmaz, ami képes a bőrsejtek közti folyadékban lévő glükózt érzékelni és kivonni, valamint annak mértékét meghatározni. Ez a rugalmas, könnyen hordható eszköz ígéretes előrelépés lehet a nem invazív glükózszint mérés megvalósítására.

Sokkoló mutatók - fokozott kockázatok fenyegetnek 

Magyarország a sereghajtók közé tartozik Európa nemzetei között az általános egészségi állapotot tekintve. Hazánkban csaknem 2,5 millió ember szenved magas vérnyomásban, 1 millióan cukorbetegek, a lakosság fele pedig túlsúlyos.

Erre figyeljenek a cukorbetegek utazáskor 

A cukorbetegségben érintetteknek az átlagnál is több kihívással kell szembenézniük a nyaralás megszervezésekor, legyen szó az egészséges menüsort biztosító szállás kiválasztásáról vagy a rendszeres vércukorszint-önellenőrzésről. Aggódniuk azonban nekik sem kell, hiszen megfelelő előkészületekkel gondtalanul élvezhetik a nyári pihenést.

Milyen vércukormérőt vegyek? 

Az eszköz vércseppigénye, a mérési idő, valamint a készülék mérete és kezelhetőségének egyszerűsége mellett a legalapvetőbb elvárás az otthon használatos vércukormérőkkel szemben a mérés pontossága - válaszolja meg röviden Dr. Hosszúfalusi Nóra, diabetológus a címben feltett kérdést.

Túlsúlyos, magas a vérnyomása a vérzsír és cukorszintje is? 

Ha a válasza igen akkor metabolikus szindrómával küzd, amely számtalan súlyos betegség előszobája. A lehetséges következményekről és a megoldásról beszélt dr. Szentpály Emőke, az Oxygen Medical kardiológusa.

Új korszak a vércukormérésben 

Az otthoni vércukormérést forradalmian megújító eszközt mutattak be szakemberek a Magyar Tudományos Akadémián megrendezett szimpóziumon. Megbízhatóságát és mérési pontosságát az Intézet kiválónak minősítette.  

A fogorvosomtól tudtam meg, hogy cukorbeteg vagyok! Miből? 

A rendszeres fogászati szűrések nem csak a sajgó vagy szúvas fogak felismerését és kezelését teszik lehetővé, de a legújabb kutatások szerint akár a cukorbetegség gyanújára is felhívhatják a figyelmet. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa a figyelemfelkeltő jelekről beszélt.  

Miért fontos az otthoni vércukormérés? 

A cukorbetegség diagnosztizálásával a vércukormérő mindennapi társunkká válik. Nem csak azért, mert a kezelőorvos így utasított bennünket, hanem azért is, mert mostantól sokkal jobban oda kell figyelnünk magunkra, a betegségünkre, ennek pedig nincs hatékonyabb eszköze a rendszeres otthoni vércukor-ellenőrzésnél. 

Vérnyomásnapló, vércukornapló- Miért jó, ha írjuk? 

Talán sok esetben felesleges nyűgnek tűnhet a vérnyomás és vércukor eredmények folyamatos naplózása, ám krónikus betegként jó ha tudjuk, ennél hatékonyabb módja talán nincs is a megfelelő terápia kialakításának.Miért jó, ha írjuk?