Életforma.hu


Dohányzásmentes Világnap: szokj le a saját és a Föld egészsége miatt

Dohányzásmentes Világnap: szokj le a saját és a Föld egészsége miatt 

A dohányzásról közismert tény, hogy elképesztően káros a hatása, ezért arra buzdítunk a Dohányzásmentes Világnapon, hogy inkább szokj le. A környezetednek is jót teszel vele!
Így legyél ellenállóbb!

Így legyél ellenállóbb! 

Erősítsd az immunrendszeredet, ez a legfontosabb kellék a koronavírus elleni harcban. Mondjuk, mire figyelj!
Tudományos megerősítés

Tudományos megerősítés 

Jelenleg nincs olyan tudományos bizonyíték, ami ellenjavalttá tenné az ibuprofén használatát a COVID-19 megbetegedés tüneteinek kezelésére – erősítette meg a WHO és az EMA frissített  ajánlásában. Szó szerint adjuk közre a közleményt!
Pár év és életveszélyessé válhat a torokgyulladás

Pár év és életveszélyessé válhat a torokgyulladás 

Novemberben tartotta a WHO a Nemzetközi Antibiotikum Hetet, melyben a rezisztencia veszélyére és a megoldás lehetőségeire hívják fel a figyelmet. Margaret Chan, a WHO korábbi főigazgatója szerint közeleg az idő, amikor egy torokgyulladás vagy egy horzsolás esetleg ismét gyermekeink halálát okozhatja. Ez a mondat kissé riasztóan hangzik, de ha belegondolunk abba, az EU statisztikák szerint évente 30-50 ezer ember hal meg polirezisztens baktériumok okozta fertőzésekben, akkor nem tűnik túlzásnak. Dr. Sal Péter homeopata gyermekorvos pontokba összeszedve árulja el, mit tehetünk a rezisztencia elleni küzdelemben.
11 másodpercenként élet helyett halál

11 másodpercenként élet helyett halál 

Több nő és gyerek marad életben, mint valaha – áll az UNICEF és a WHO által készített gyermekhalandóságról és gyermekágyi halálozásról szóló legújabb ENSZ-jelentésben. A szomorú tény azonban még mindig az, hogy 11 másodpercenként meghal egy terhes nő vagy egy újszülött a világon.
Előzd meg! Védd meg! Oltass!

Előzd meg! Védd meg! Oltass! 

Egy olyan befektetés a gyermekek egészségébe és jóllétébe a védőoltás, mely egy egész életére kihat. Ennek köszönhetően az Európai Régióban élő legtöbb gyermek és felnőtt kanyaró, rubeola, mumpsz, diftéria, szamárköhögés, tetanusz és járványos gyermekbénulás ellen védett. Most kezdődik az Európai Immunizációs Hét.
Ajjaj! Kétszer annyi sót eszünk, mint kéne

Ajjaj! Kétszer annyi sót eszünk, mint kéne 

A WHO adatai szerint napi 9-12 gramm sót eszünk naponta, pedig ennek a fele is bőven elég lenne. A sok só káros hatásáról írt most a felejtek.hu, ahol a demenciáról és az Alzheimer-kórrol közöl mind a hozzátartozóknak, mind az enyhén demens betegeknek fontos, tudományos igényességű, de közérthető írás olvasható. 
Életmentő hüvelyesek

Életmentő hüvelyesek 

2020-at a Növényegészségügy Nemzetközi Évének választotta az ENSZ. Évente a termény 40%-a pusztul el növényi betegségek miatt a Földön. Ez azt jelenti, hogy a kár évente 220 milliárd dollárba kerül a világgazdaságnak.
Nem mindenkinek édeni a nyári gyümölcsszezon

Nem mindenkinek édeni a nyári gyümölcsszezon 

Az a legjobb a nyárban, hogy a gyümölcsök és a zöldségek sokkal nagyobb választékban, ráadásul frissen állnak rendelkezésre a piacon vagy a zöldségesnél. A nagy kánikulában az ember ki is van éhezve ezen lédús ételekre, így nem is csoda, hogy a melegebb hónapokban nagy mennyiségben fogyasztjuk őket. Azonban ha valaki cukorbetegséggel küzd, mindenképpen be kell tartania néhány fontos szabályt, ha gond nélkül szeretné élvezni a nyár ízeit! A témában Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa áll rendelkezésünkre.

Hívd a dokidat! Most! 

Megérkezett az influenza elleni ingyenes védőoltás a háziorvosokhoz, összesen 1,3 millió adag érhető el térítésmentesen - mondta az egészségügyért felelős államtitkár. Az MTI beszámolója szerint Ónodi-Szűcs Zoltán arra figyelémeztetett, hogy minden év januárja körül éri el Magyarországot az influenza. A védettség kialakulásához körülbelül két hétre van szükség, ezért október végén kezdődik a kampányszerű oltás. 

Még mindig fenyeget a májgyulladás! 

A hepatitiszes betegek feltétel nélküli, azonnali kezelésére szólított fel a Vírusos Májbetegek Országos Egyesülete valamint a Májbetegekért Alapítvány. Annak a WHO-s kezdeményezésnek a végrehajtását kérték, aminek célja: 2030-ra a krónikus vírushepatitisz, ezzel együtt a népegészségügyi probléma teljes felszámolása.

Miért fontos az anyatejes táplálás? 

Az egészséges táplálás hangsúlyozása érdekében 1992-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) augusztus 1-jét nyilvánította az anyatejes táplálás világnapjává, ezt követően pedig a hónap első hetét a Szoptatás Hetévé nevezte ki – Magyarország 1993-ban csatlakozott a kezdeményezéshez. A világnap alkalmából a Czeizel Intézet szakorvosát kérdeztük a szoptatás fontosságáról.

Ez a szívroham előszobája 

Jelenleg 41 millió ötévesnél fiatalabb gyermek túlsúlyos vagy elhízott világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet szerint pedig ez a szám 2025-re megduplázódhat! Sajnos a magyar szülők sem elég tudatosak, ha megelőzésről van szó: a legfrissebb kutatási eredmények alapján minden harmadik 1-3 éves gyermek rendszeresen kap olyan ételt, ami felnőttek számára készült, és a maximálisan ajánlott cukormennyiség több mint másfélszeresét fogyasztják minden nap. 

Kinn a bárány! 

Egyre több uniós ország vezeti be a bárányhimlő elleni védőoltást. Tavasztól Olaszországban is kötelező a varicella, a svéd és a magyar kormány jelenleg csak mérlegeli a döntést. Évente 4,2 millió szövődményes fertőzést és 4200 halálesetet okoz a bárányhimlő világszerte. 100-ból legalább egy négy év alatti kisgyermek kórházi kezelésre szorul a betegség miatt. A varicella elleni védekezés kiemelkedően sikeres azokban az országokban, ahol a védőoltás bekerült a nemzeti immunizációs programba.

Betegséghez vezethez a helytelen (hozzá)táplálás 

Csaknem minden negyedik ember vérszegény a világon, ami nagyrészt a gyermekkori vashiánynak köszönhető – derül ki a WHO adataiból. A vashiány az egyik leggyakoribb betegség a gyerekeknél, de a lisztérzékenység is majd 3 millió embert érint Európában. Mindkét betegségért főként az idő előtt vagy helytelenül megkezdett hozzátáplálás felelős: az élet első 1000 napjának környezeti hatásai, azon belül is a táplálás ugyanis kulcsszerepet játszanak a későbbi egészség alakulásában. Az allergiás megbetegedések, a gluténérzékenység és a vashiányos vérszegénység mellett olyan felnőttkori népbetegségek is megelőzhetők az első 1000 napban, mint az elhízás, a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések.

Csak úgy fújja a füstöt a Mártrában 

Elkészült az első elemzés az Európai Unió szénerőműveinek határokon átnyúló egészségügyi hatásairól. A 257 szénerőművet vizsgáló jelentésben a magyarországi Mátrai Erőmű a 27. helyen szerepel a legszennyezőbb szénerőművek listáján. A jelentés tartalmát egészségügyi szakértők is megerősítették. A WHO, vagyis az Egészségügyi Világszervezet szerint a légszennyezés világszerte milliók haláláért felelős.

Úgy viszik a dobozos levegőt, mint a cukrot! 

Óriási a kereslet a dobozos oxigéndús levegőért, amelyet egy cég kísérleti jelleggel árult a dél-kínai Hajnan sziget nemzetközi turisztikai vásárán. Az üdítőitalokhoz hasonló dobozba zárt levegőt akciós áron 29 jüanért, vagyis mintegy 1200 forintért kínálták.

A pasikon múlik a világ 

Ha nem változtatunk, a férfi meddőség 2035-re olyan kritikus szintre éshet, hogy átlagos spermaszámuk miatt sokan nem lesznek képesek a megtermékenyítésre. A népességfogyásról és a férfi meddőségről szervezett kerekasztal beszélgetésen neves szakemberek elemezték a problémát.