Facebook hozzászólás
942

Éretlenek

A hiányos tájékoztatás miatt sok gyerek idő előtt kényszerül iskolába

Idén tízezernél is több hatéves gyerek kerülhet éretlenül iskolába, ennek pedig részbeni oka, hogy a kormány 2019-ben változtatott az iskolaérettség szabályain. 2020-tól az óvodák és a szülők már nem dönthetnek arról, hogy egy hatéves gyerek iskolaérett-e, és ha a szülők azt szeretnék, hogy a gyerekük egy évig még óvodában maradjon, az Oktatási Hivatalnak nyújthatnak be kérvényt. A Szülői Hang Közösség most online felmérést végzett az érintett szülők körében, melyből az derül ki, hogy komoly hiányosságok vannak a szülői döntést segítő tájékoztatásban és támogatásban. Ráadásul az idő is szorít, már csak január 15-ig lehet kérelmeket benyújtani a Hivatalhoz.

Bár a szülők jó eséllyel kérvényezhetnek az Oktatási Hivatalnál (az elfogadási arány 90 százalék feletti), a törvény mégis akár több mint tízezernyi olyan hatéves kisgyermeket kényszeríthet éretlenül az iskolába, akiknek a szülei nem kaptak megfelelő tájékoztatást és támogatást a kérvényezés megindításához.

Még egy év jó lett volna az oviban. Fotó: depositphotos.com
Még egy év jó lett volna az oviban. Fotó: depositphotos.com

 

A Szülői Hang Közösség felméréséből kiderült: súlyos hiányosságok tapasztalhatók az iskolaérettséggel kapcsolatos eljárásban. (Az online felmérés január 1. és 10. között zajlott a kérvényezésben érintett szülők körében 1179 önkéntes résztvevővel.)

Mivel legkésőbb január 15-ig adhatók be a kérvények az Oktatási Hivatalhoz, a szülőknek az új rendszerben nagyon korán és véglegesen kell dönteniük gyermekük iskolaérettségéről. A határidő lejártával sem kérvényezni, sem módosítani nem lehet, pedig ebben a korban a kisgyermekek nagyon gyorsan változhatnak, fejlődhetnek.

Miután ebben a nehéz kérdésben, az óvoda jogkörét megszüntetve, a döntés felelősségét a kormány a szülők vállára tette, alapvető fontosságú, hogy a szülők széles körű és egyénre szabott szakmai támogatást kapjanak, hogy gyermekük szempontjából a legjobb döntést hozhassák meg.

A felmérés eredményei szerint azonban az óvoda csupán az esetek 44 százalékában tájékoztatta a szülőket az iskolaérettségi döntés pedagógiai szempontjairól, mivel a kormány nem rendelte el a szülők érdemi, pedagógiai kérdésekre is kiterjedő tájékoztatását.

Az Oktatási Hivatal tájékoztatója csak a bürokratikus teendőkre szorítkozik, és egyetlen szót sem pazarol az érdemi pedagógiai döntés szempontjaira, még arról is megfeledkezik, hogy hova fordulhatnak tanácsért a szülők.
Az óvoda érdemi segítségnyújtása az adott pedagógusok önkéntes munkáján alapszik, és az esetek többségében elmaradt, sőt az esetek 15 százalékban az óvoda még az OH-kérelmezés lehetőségéről sem adott tájékoztatást a szülőknek.

Korábban a szülők a pedagógiai szakszolgálatokhoz is fordulhattak iskolaérettségi vizsgálatot kérve, de a kormány 2020-tól rendeletben akadályozta meg, hogy a szülők ezt igénybe tudják venni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Melyik zuhanykabin lesz az ideális választás?

A lakberendezés mindig egy izgalmas folyamat. Szépen lassan, lépésről lépésre ölt alakot álmaink otthona. Egy…

Az egészséges táplálkozás alapszabályai

Az egészséges táplálkozás rendkívül fontos a szervezetünk egészségének megőrzése érdekében. A helyes étrend…
1 / 3 463

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!