Hasznos tudnivalók a kapcsolt vállalkozásokról
Manapság egyre többen döntenek amellett, hogy saját céget alapítanak, hogy kilépjenek az alkalmazotti kötelékből és sokkal szabadabban dolgozhassanak. Ezzel a lehetőséggel már nemcsak férfiak, hanem ambiciózus nők is élnek, és ennek nincs is semmi akadálya.
Ez azonban egy több lépésből álló folyamat, amelynek során sok mindenre oda kell figyelni annak érdekében, hogy mindent a törvényi előírások szerint végezzünk el. Nem meglepő, hogy sokan úgy érzik, nagy fába vágták a fejszéjüket, és elkélne a szakértői segítség.
Ezt pedig minden további nélkül meg is kaphatjuk, ha felkeressük a Logosz Cégcsoport szakembereit, akkor többek között a cégalapítás terén is tudnak professzionális támogatást nyújtani számunkra. Ők pontosan tudják, hogy milyen teendők vannak, illetve milyen előírásoknak kell megfelelni, így semmi sem kerülheti el a figyelmünket.
Előfordulhat, hogy egy olyan céget alapítunk, ami szoros kapcsolatban áll egy másikkal, ez esetben pedig tudnunk kell néhány fontos dolgot. Most pedig el is mondjuk, hogy mik ezek.
Mit nevezünk kapcsolt vállalkozásoknak?
Azt, hogy pontosan mely vállalkozás minősül kapcsolt vállalkozásnak a Társasági adóról szóló törvény határozza meg.
Ennek értelmében, ha fennáll a többségi befolyásolás, mert a természetes vagy jogi személy több, mint a fele szavazattal vagy egyéb módon meghatározó befolyással bír, akkor kapcsolt vállalkozásról beszélhetünk.
Továbbá egyértelműen fennáll a kapcsolt viszony akkor, ha a közeli tartozók többségi befolyással bírnak. Közeli rokonnak számít az egyenes ági rokon, házastárs, örökbe fogadott gyermek, mostohaszülő, illetve testvér.
A társasági szerződésben jelezni kell, hogy a két cég hogyan kapcsolódik
Amennyiben a vállalkozások kapcsolt viszonyban állnak egymással, akkor azt cégalapításkor az alapító okiratban is fel kell tüntetni, akárcsak azt, hogy pontosan hogyan kapcsolódnak. Például, ha egy anyavállalat leányvállalatot alapít, akkor a szerződésben szerepelnie kell a szoros tulajdonosi vagy irányítási kapcsolatnak.
A kapcsolatot az adóhatóságnál is be kell jelenteni
Ha az alapított cég kapcsolt vállalkozás lesz, akkor bejelentési kötelezettség keletkezik, vagyis ezt a tényt jelenteni kell az adóhatóság felé is. Fontos, hogy átlátható tulajdonosi szerkezetet alakítsunk ki a könnyebb ellenőrizhetőség érdekében, illetve ügyeljünk arra, hogy eleget tegyünk az adózási szabályoknak.
Az adóhatóság ugyanis kiemelten figyel arra, hogy kapcsolt vállalkozásokat ne lehessen felhasználni az adóterhek elkerülésére.
Ezek tehát a legfontosabb dolgok, amikkel mindenképp tisztában kell lennünk a kapcsolt vállalkozásokkal kapcsolatban. Vannak olyan szabályok, előírások, melyeket maradéktalanul be kell tartanunk, ha ilyen céget alapítunk, amennyiben törvényesen szeretnénk működtetni a vállalkozásunkat.
Ha cégügyekkel kapcsolatban szakértői segítségre van szükségünk, akkor ne habozzunk felkeresni a Logosz Cégcsoport szakembereit!
Hozzászólás zárolva.