Honnan tudhatod, hogy mennyit szabad költened lakbérre?
Főleg az egyedülálló nők és az egyedülálló férfiak esetén lényeges a kérdés, hiszen ilyenkor egyetlen fizetés megy a teljes lakbérre. Éppen ezért cikkünkkel igyekszünk segíteni abban, hogy mekkora büdzsét érdemes számolni erre a kiadásra. Nézzük is meg!
Lakbér és jövedelem viszonya
Bérelj nívós ingatlant a Rentify.hu segítségével, hogy ne legyen problémás tulajod! Sajnos az elmúlt években egyre inkább megnövekedtek a megélhetési költségek, és ez megnehezítette a bérlést is. Habár a piacon számos kiadó ingatlan van, ezek többnyire nagyon magas áron vehetők bérbe.
Éppen ezért nagyon meg kell gondolnod, hogy mennyi a fizetésed, és ebből mennyit költesz el az ingatlanodra. Itt ugyanis nem csupán a havi lakbér, hanem a rezsiköltség és a közös költség is szerepel. Illetve ha van kocsid, akkor annak a parkoltatásáért is fizetni kell.
Az, hogy mit engedhetsz meg magadnak, a pénzügyi helyzetedtől függ. Érdemes készítened egy alapos költségvetés-tervezési modellt, amibe minden más költségedet is beleszámolod.Ez segít pontosan meghatározni, hogy mennyit fordíthatsz lakhatásra úgy, hogy közben fedezni tudd más kiadásaidat. Ezek alapján döntheted el, mi a megfelelő arány a bérleti díj és a fizetésed között.
30%-os szabály
A legtöbb bérbeadó alkalmazza ezt a szabályt, amikor leszűrik a bérlőket. Ekkor ugyanis megvizsgálják, hogy a jövedelmük fedezi-e a lakbér 30%-át. Ha magas megélhetési költségű területen élsz, akkor mindenképpen hasznos lehet ezt a számítást bérlőként is figyelembe venni.
A bérbeadók jellemzően a bruttó jövedelmedet vizsgálják, ami az adózás, biztosítás vagy más levonások előtt keletkezik. Az elvárásuk pedig az, hogy ez az összeg legalább háromszorosa legyen a havi bérleti díjnak. Így a jövedelmed 70%-a meg fog maradni más kiadásokra, például megélhetésre, az autó fenntartására, hitelre és megtakarításokra is.
Tegyük fel, hogy évente 7.200.000 forintot keresel, ami havi bruttó 600.000 Ft, és nettó 399.000 Ft. Ebben az esetben érdemes betartani azt, hogy havonta maximum 180.000 Ft-ot költesz albérletre. Így másra is jut.
Az 50/30/20-as költségvetési módszer
Fent írtunk egy remek módszert, ami nemcsak a tulajdonosoknak segít kiválasztani a megfelelő bérlőt, hanem a bérlőknek is segít kiszámolni azt, hogy maximálisan mekkora összeget költsenek albérletre. Van azonban még egy remek módszer, amivel másképpen kell vizsgálnod a kiadásaidat, bevételeidet és megtakarításaidat.
- Ekkor a jövedelmed 50%-át költsd maximum fix és szükséges kiadásokra. Ezek például a bérleti díj, az élelmiszer, illetve a közlekedés.
- A következő pontban a jövedelmed 30%-át költsd a nem alapvető kiadásokra. Ilyenek a szórakozás és a vásárlás.
- A megmaradt 20%-ot pedig költsd megtakarításokra vagy adósságtörlesztésre.
Lényeges az is, hogy hogyan tudod szabályozni a költségeidet. Amennyiben magas költségekkel jár az utazásod, akkor egyeztess a munkahelyeddel, hogy távmunkában dolgoznál. Ha pedig egyáltalán nem elég, amit a főállásodból kapsz, akkor vállalj mellékest. Ha pedig szeretnél egy megfelelő árú ingatlant hosszú távra bérelni, akkor keresd fel a Rentify.hu honlapját!
Hozzászólás zárolva.