MÁRKÁZOTT TARTALOM
Ihatsz kávét a terhesség alatt? Ezekkel helyettesítsd!
Várandósan kávézni nem ördögtől való gondolat – azonban fontos az időzítés. De még ennél is fontosabb, hogy ne lépd túl a napi mennyiséget, inkább helyettesítsd valamivel kedvenc forró italod.
Várandósság alatt számos dolog kerül a tiltólistára. Ha dohányoztál, az ugyanúgy abba kell hagyni, mint az alkoholfogyasztást. (Bár napi egy pohár vörösbor a legújabb kutatások szerint megengedett, mivel hamarabb elbontja az ekkora mennyiségben található alkoholt a máj, minthogy a placentán keresztül a magzat szervezetébe jutna.) “És akkor még a kávé is?!” – kiáltanak fel bizonyára a kávékedvelő kismamák közül sokan.
Nos, a dolog azért nem ennyire fekete-fehér. A kávézásnak ugyanis a káros következmények, illetve lehetséges veszélyek mellett kifejezetten egészségvédő hatásai is vannak, ráadásul mindez alapvetően függ az elfogyasztott kávé mennyiségétől. A rendszeres kávéivók körében például ritkábban fordul elő Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, a májcirrózis és a köszvény. Ráadásul a kávébabban található antioxidánsok csökkentik a rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát is, és ezek részaránya a pörkölés hatására növekszik.
Nem mindegy, mikor, és főleg mennyi kávét iszol
Nem mindegy azonban, mennyi kávét iszol, hiszen a magzat szervezetébe jutó koffein jóval lassabban ürül ki, mint egy felnőtt szervezetéből (és egyébként a várandós nők testében is lassabban bomlik le). A koffein pedig növeli a vérnyomást, próbára teszi a keringést, ezért a magzatot nem szabad kitenni rendszeres és túlzott terhelésnek.
Nem ajánlott azonban ezeket közvetlenül étkezés előtt vagy után elfogyasztani, érdemes legalább két órát várni. Ugyanis a kávé számos értékes tápanyag felszívódását gátolja. Főleg különböző vitaminok, ásványi anyagok, például a C-vitamin és a kalcium felszívódását akadályozza. Ezért inkább egy kisétkezés alkalmával, tehát némi keksz elfogyasztása után érdemes terhesen kávét fogyasztani.
Ne vidd túlzásba – inkább helyettesítsd
Hozzászólás zárolva.