Facebook hozzászólás
8

Milyen tennivalók várnak a hobbikertészekre a fagyok előtt?

Az év végének közeledtével még mindig bőven akad tennivalója a konyhakertek, díszkertek tulajdonosainak. Lassan érdemes megfontolni, hogy milyen növényeket kell teleltetni, esetleg fagyvédett helyre menekíteni.

Nem szabad megfeledkezni egyúttal az öntözőrendszer téliesítéséről sem. Ezekkel a feladatokkal alapvetően nőként is megbirkózhatunk, de az öntözőrendszer kapcsán nem szégyen szakember segítségét kérni.

A pázsittal kapcsolatos teendők

Azok, akik akár kisebb, akár nagyobb összefüggő gyepfelülettel rendelkeznek, még időben vannak annak kapcsán, hogy kiszórjanak némi téli gyepműtrágyát. Fontos, hogy míg kora ősszel a 4-5 hónapos hatóidővel rendelkező változat az ideális, november végén már a 2-3 hónapos hatástartalmú készítményekben érdemes gondolkodni.

A lehullott faleveleket érdemes eltávolítani a gyepről, hiszen máskülönben könnyebben kialakulnak a különféle gombás megbetegedések. Nem kell azonban megszabadulni az avartól, hiszen kitűnő mulcs gyanánt a fák köré, valamint talajtakarási célból is felhasználhatjuk.

Az utolsó fűnyírás időpontját nehéz meghatározni. Mindig figyelembe kell venni az időjárás szeszélyeit. Adott esetben még előfordulhat, hogy december elején is érdemes levágni a füvet. A hozzáértők szerint nagyjából négy centiméter magasnak kell lennie télen a fűszálaknak. Ha ugyanis magasabbra hagyjuk, akkor könnyebben befülled. Ebben az esetben a fényszegény időszakban a hópenész kialakulásával kell számolni.

Remek időszak ez az új fák és cserjék telepítéséhez

Az ősz nagyszerű arra, hogy szabadgyökerű fákat és cserjéket ültessünk a kertünkbe. Használjunk a telepítésükkor hőkezelt és gyommagvaktól mentes granulált szerves trágyát, például marhatrágyát. A benne lévő mikroorganizmusok és tápanyagok a gyökeresedést és később a növény fejlődését is segítik.

Jó szolgálatot tehet a mikorrhiza gomba is, amely szimbiózist alakít ki a különböző növények gyökereivel. Így a facsemete hatékonyabban fogja tudni felvenni a neki szükséges tápanyagokat a talajból.

Fordítsunk figyelmet a meglévő fákra is!

A gyümölcsfák esetében sort kell keríteni ősszel a lemosó permetezésre. Számos készítmény van ehhez a piacon, egyesek olajat, rezet és ként is tartalmaznak. Az olajra a kártevő rovarok ellen van szükség, a réz és a kén pedig a gombás kórokozók elleni harcban nyújt segítséget.

A lemosó permetezést követően a fák törzsét bekenhetjük oltott mésszel. Ha réztartalmú növényvédő szert keverünk ehhez, akkor meggátolhatjuk a télen tapasztalható hőingadozások következtében kialakuló úgynevezet fagyléceket. Ezek ugyanis gyengítik a fák állapotát a következő években. E módszer alkalmazása fertőtlenítő és kártevő gyérítő hatással is rendelkezik.

Ügyeljünk arra, milyen állapotban tesszük el a kerti eszközöket!

Mielőtt a szerszámtárolóba pakoljuk azokat az eszközöket, amelyekre tavaszig már nem lesz szükség, távolítsuk el róluk a sarat és az egyéb szennyeződéseket. Ha nem így teszünk, akkor sokkal hamarabb tönkremehetnek.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

Egyéb

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!