Facebook hozzászólás
444

A HELIKOPTEREK LESZÁLLNAK

A járvány véget vet a túlóvó szülői attitűdnek?

A koronavírus járvány egyik pozitív hatása lehet, hogy a szülők kevésbé kívánják, mert kevésbé is tudják ellenőrizni gyermekeiket, akik így jóval nagyobb szabadsággal és felelősséggel intézhetik saját kis ügyeiket.

Kim Lucasti nemrégiben szülőként egy olyan szokatlan döntést hozott, melyet a koronavírus járvány előtt elképzelhetetlennek tartott volna maga is: hagyta 14 éves lányát, hogy egyedül menjen el kerékpározni a városba.

Az okok: gyermekein a napi iskolai és egyéb rutin elmaradásával az általános nyugtalanság tünetei jelentkeztek, ezt valamiképpen oldani kellett, de magának is nagyobb szabadságra és több helyre volt szüksége az otthonában, hogy a saját feladatait is el tudja végezni.

Utcán. Foto: pixabay.com
Utcán. Foto: pixabay.com

 

Hirtelen szakadt vége a helikopter szülőségnek, vagyis annak az állapotnak, amikor is a túlféltő szülők állandóan a gyermekük körül kőrőznek (mint egy helikopter), megpróbálva őket a legkisebb bajtól is megóvni őket.

A helikopterek leszálltak a földre – írja a WSJ.

A gyerekpszichológusok már most számtalan előnyt vélnek felfedezni ebben a megváltozott szülői attitűdben: a gyerekek jóval nagyobb szabadsággal és függetlenséggel döntenek saját ügyeikben, mint korábban. Sok szakember szerint az 1990-es évek óta létező szülői gyakorlat kifejezetten károsította a gyerekek önálló problémamegoldó és konfliktuskezelő képességét, egyáltalán azt, hogy lehetőségük legyen a szülőktől különálló identitásuk létrehozására.

A világjárvány előbb említett pozitív hozadéka mellette persze számtalan negatív következménye is lett a kényszerű bezártságnak, az otthonmaradásnak. A korlátlan képernyő-idő egyfajta inaktivitást, alvási zavart és szorongást okoz már rövid távon is a gyerekeknél. A rutin, az iskoláztatás és a szocializáció hiánya is komoly stresszfaktor lett a családok életében.

A Főnixi Egyetem most lezárult felmérésébe valamivel több, mint 2000 szülőt vontak be, megközelítőleg a felük (46 százalék) azt mondta, hogy lefekvéskor sokkal engedékenyebbek, mint korábban voltak, és hasonló módon járnak el a felkeléskor is.

A kutatás szerint a szülők közel 30 százaléka számolt be arról, hogy sokkal kevésbé konzekvens a szülői attitűdjük, mint a járvány előtt volt.

A járvány előtt Meghan Burgoon a szendvicseket formára vágta és becsomagolta a Bento dobozba 2 és 4 éves gyermekei számára. Minden éjjel összeszedte a lakásban széthagyott játékokat. Ráadásul ritkán hagyta gyerekeinek, hogy videókat nézzenek a mobiltelefonján. Mindez már a múlté, mostanra teljesen kimerült a teljes munkaidőben végzett hónapok után. Ms. Burgoon, aki egy stratégiai cég igazgatója, gyakorlatilag elengedte a szülői perfekcionizmust.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!