A tétlenség öregít
Ha akarjuk, ha nem – eljön a pihenés ideje. A fejlődés szabályozásának, mint élettani jelenségnek velejárója a sejtek, a szervek, az egész szervezet öregedése. Biológiai folyamatról van szó, amely a születéssel kezdődik és a halállal végződik.
Az öregedés okáról többféle elmélet született. Az egyik szerint azért öregszünk, mert a szervezet sejtjei kimerülnek, elhasználódnak és pang a fiatal sejtek utánpótlása. Más felfogás szerint az öregedést a sejtek örökletes (genetikai) lényükben szenvedett károsodás idézi elő. A következő csoport az öregedést normális élettani jelenségnek tekinteti. Ma már egyértelmű, hogy az öregedés az öröklött tulajdonságok és a környezet hatásának a következménye.
Az öregedés folyamatos, lassú alkati, élettani és lélektani változások folyamata, a szervezet csökkent alkalmazkodó képessége a környezetben előforduló változások iránt.
Okaival és törvényszerűségeivel a gerontológia (geron, gerontis = öreg) foglalkozik. Öregedési tünetek már a 45. életév körül is felléphetnek. Ezeket az öregség előkészületi szakasza követi, majd pedig az öregség. A 80 év felettieket öregségben élőknek, a 90 év felettieket pedig geronto-knak, aggastyánoknak nevezzük.
AZ ÖREGEDÉS HÁROM SÍKJA
Ismereteink az öregedésről egyre bővülnek. Ma már tudjuk, hogy e folyamatot 3 féle változás jellemzi:
1. természetes elváltozások, ill. a szervezet elhasználódásának és károsodásának természetes következményei,
2. változások, amelyek meggyorsítják az öregedési folyamatot (magas vérnyomás, cukorbetegség, nagymértékű testi és szellemi megterhelés),
3. az öregedés kóros szövődményei (pl. szív- és érrendszeri betegség). Az öregedést külső és belső elváltozások kísérik. A külső jelek közül elsősorban a magasság és a súly csökkenésére, az izomzat ellágyulására leszünk figyelmesek. De történnek a belső elváltozások is. Megfigyelhető az emésztés és felszívódás romlása (öregségi vérszegénység), az emlékezőképesség csökkenése, álmatlanság, aluszékonyság, fáradékonyság, hormontermelés csökkenése, és az ebből eredő további nehézségek (változókor, csontritkulás, törékeny csontok, bőrelváltozások stb.)
Ezekre a változásokra általában az 50. életév körül szoktunk felfigyelni. Jó, ha az ember ezt az évfordulót biológiailag és lelkileg felkészülve, társadalmilag éretten éli meg. Ezekben az években csökken a test teljesítőképessége, változik a szív és az érrendszer teherbírása, kezdenek kimerülni tartalékaink, beleértve az agy működését jellemző funkciókat is. Változik az emlékezőképesség, az új dolgokhoz és ismeretekhez való alkalmazkodás.
Hozzászólás zárolva.