Facebook hozzászólás
1 742

BORKÖLTÉSZET

„…aki issza hóttig él!”

Jó szőlő és jó csapat kell az igazán jó borhoz – árulta el a szekszárdi Eszterbauer János. Már a 10. generációt képviseli a helyi borászcsaládok közül. Ősei tiszteletére borcímkéin a hajdani paraszt-polgári közösség megtestesítőit, nagyszüleit, dédszüleit, az egykori napszámosokat jelenítette meg. Ipacs Géza grafikus ezúttal is rendkívül elegánsan váltotta valóra a család elképzeléseit. A bikavér, a kadarka és a kékfrankos csodás köntöst kapott!

A Szekszárdi Palackba töltötték a Sógor Kadarkáját. A Szekszárdi Borászok Céhe, melynek elnöke Maga Eszterbauer János, 2015 óta kizárólag ilyen palackba tölti a borvidék kiemelt borfajtáit. Mivel ezek a borok az eleganciától, a gyümölcsösségről és a fűszerességről szólnak, a burgundi palack mellett döntöttek. Szóval ez a kadarka igazán könnyen iható, játékos, friss, amúgy János bevallása szerint ez a család szíve csücske.[/bs-text][/vc_column][/vc_row]

Kép: eszterbauer

Ha lehetek szerénytelen, az én kedvencem a 2018-as kékfrankos, a Tanyamacska volt. Egyenesen gyümölcshegyek tolulnak a szánkba, ha megkóstoljuk. Ma az Intercontinentálban a ház boraként kínálják. Az elnevezés pedig nem más, mint egy gúnynév. Tanyamacskának hívták ugyanis azokat a derék szekszárdi parasztokat, akik ha kellett, ha nem, a présházban múlatták az időt…

Robosztus, hordóban érlelt csúcsbor a borászat 2017-es Tivald Cabernet Sauvignon bora. 2007 óta mindent ugyanúgy készítenek, mint ma. Neve és címkéje is maga történelem. Tivald a nagypapa napszámosa volt. Rengeteget dolgozott borostásan, erejét megfeszítve a szőlőben,  és a gyerekek sokszor  törtek borsot az orra alá. Tudása előtt és verejtékes munkája előtt tisztelegve, bocsánatkérésként kapta csúcsboruk a nevét. Érdekesség, hogy a borcímke készítésekor mindössze egy árnyképük volt róla. Csak tavaly találtak egy igazi fotót egy családi archívumban.

Tanyamacska, Nagyapám, Tüke, Kép: László Márta
Kép: László Márta

Sem Szekszárdon, sem Egerben nem létezik pince bikavér nélkül. Eredetét homály fedi, mégis az egyik legtöbb irodalmi megjelenéssel dicsekszik. Garay János 1846-ban Szekszárdi bordalában ezt olvashatjuk:

„…Töltsd pohárba, és csodát látsz!

Színe mint a bikavér,

S mégis a gyöngy, mely belőle

Fölragyog, mint hó, fehér.”

Aki kicsit figyelt, kiderítette: a bikavér egyik alkotója a kadarka. Kiöntéskor ugyanis egyedül csak a kadarkának fehér a gyöngye. A kékfrankosoké lilás, a francia boroknál vöröses.

Borsor, Kép: László Márta
Borsor, Kép: László Márta
A másik ismert idézet az egykori szekszárdi szövetkezet városi üzleteinek falát díszítette, és szerintem fogadjuk is meg:





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!