Facebook hozzászólás
758

Otthonteremtők

Civil Negyed: Utcáról Lakásba! Egyesület

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Ahogy a bölcsesség is szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. A lakhatási válság és azon belül is a hajléktalan honfitársaink otthonhoz juttatásával foglalkozó Utcáról Lakásba! Egyesület munkájáról Szaniszló Judittal, az Egyesület Lakásügynökségének koordinátorával beszélgettünk.

Az önkormányzati szociális bérlakásokon kívül ezek szerint a magántulajdonban lévő lakásokra épülő lakásügynökség a másik lehetőségetek arra, hogy saját otthonhoz juttassátok hajléktalanságban élő honfitársainkat. Hogyan működik ez a gyakorlatban?

A koncepció nemcsak Nyugat-Európában elterjedt, a Magyarországnál jellemzően gyengébb gazdasági teljesítőképességű Latin-Amerikában is milliók lakhatását biztosítják szövetkezeti kezelésű lakások. Azok a lakástulajdonosok, akik különböző okokból nem tudnak és/vagy nem akarnak a lakáskiadással foglalkozni, önként jelentkeznek nálunk a programra. Tipikus win-win szituáció ez: azok a kis értékű vagy nehezen kiadható, esetleg felújításra szoruló lakással rendelkező, és azok a külföldön élő tulajdonosok, akik a kiadással járó feladatokat máshogy nem tudják megoldani, a mi segítségünkkel végre bérlőt találhatnak a lakásukhoz. Így ahelyett, hogy az ingatlanjuk üresen állna, némi bevételre tehetnek szert, miközben a lakhatási válság enyhítésén is dolgoznak velünk. A bérbeadónak nem lesz gondja a fenntartással, a kezeléssel és a kiadással. Mindemellett az egyesületünk garantálja, hogy a bérleti díj minden körülmények közt és minden hónapban a tulajdonos számláján lesz. Tehát örömmel várjuk azoknak a tulajdonosoknak a jelentkezését, akik szeretnének a programunkban ilyen formában részt venni. Maguknak és másoknak is jót tesznek ezzel.

 

Készül a mobilház. Fotó: ULE
Készül a mobilház. Fotó: ULE

Az önkormányzatoktól általában olyan ingatlanokat kaptok, melyeket fel kell újítani, alaposan helyre kell pofozni; maga a juttatás is ezzel a feltétellel történik. Kiket tudtok bevonni a munkákba, egyáltalán honnan verbuválódnak az Egyesület önkéntesei?

A felújításokat az önkéntesek és leendő beköltözők segítségével közösen végezzük. A leendő bérlők bevonása különösen fontos: sokszor ők maguk is tartós ismeretségekhez, munkatapasztalatokhoz vagy munkalehetőségekhez is juthatnak az építkezések révén. Önkénteseink pedig különböző tapasztalattal rendelkező, változatos társadalmi hátterű emberek, akik számára a hajléktalan emberekkel való közös munka gyakran szemléletformáló hatású. Szerencsére sok lelkes önként jelentkezőnk van: az elmúlt években száznál is többen csatlakoztak otthonteremtő munkánkhoz. Egy-egy lakásfelújítás kiváló csapatépítési lehetőség lehet cégek, diákok, barátok számára, szóval hajrá! Örömmel várjuk továbbra is az önként jelentkezőket.

A működésetek óta hány hajléktalan honfitársunkat tudtátok szociális bérlakáshoz juttatni, vagy egyéb módon megoldani lakhatási gondjaikat?

Jelenleg az Egyesület 32 lakásban 77 ember lakhatását biztosítja – és ezek a számok szó szerint napról napra növekednek. Éppen ebben a percben érkezett egy magántulajdonosi lakásfelajánlás az egyesületi e-mail címemre.

A CIVIL NEGYED egyéb cikkei:

InDaHouse Hungary Egyesület

Heti Betevő Egyesület

Közös Halmaz Alapítvány





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!