Egy furcsa fájdalom: az izomláz
De vajon mi okozza? Miért kell, hogy mindenünk fájjon egy amúgy is kimerítő testedzés után? Sokáig azt ajánlották, hogy „kutyaharapást szőrével” kell gyógyítani,…
Biztosan veled is előfordult már, hogy valami nagy és megerőltető mozgás – sport vagy fizikai munka – után minden porcikád sajgott, és alig bírtál talpra állni! Ezt a kellemetlen érzést hívjuk izomláznak. De vajon mi okozza? Miért kell, hogy mindenünk fájjon egy amúgy is kimerítő testedzés után?
Izomláz olyankor alakul ki, amikor valamilyen nagyfokú testedzéssel hirtelen megterheljük az izmainkat, illetve sok kihagyás után újra fizikai megerőltetés éri a testünket. Aki hónapokig, illetve évekig abban meríti ki a mozgását, hogy az iskolától elsétál a buszmegállóig, annál az illetőnél a hirtelen és meggondolatlanul elkezdett edzések másnapra komoly panaszokat okozhatnak. Az izomláz olyan fájdalmas lehet, hogy szegény áldozat mozdulni sem bír. Jó néhány nap eltelik, mire ismét könnyedén megy a felkelés. A szaktekintélyek sokat vitatkoznak arról, hogy mi áll ennek a kellemetlen érzésnek a hátterében. Sokáig úgy tartották, hogy az ilyenkor kialakuló fájdalmat az izmokban felgyülemlő tejsav okozza, ami ingerli az izom érző idegvégződéseit. Ez kétségtelenül az egyik oka az izomláznak. A mai kutatások szerint azonban van másik is. Elektronmikroszkópos vizsgálatokkal kimutatták, hogy a túlerőltetett izomrostban finom kis repedések, sérülések keletkeznek.
Sokáig azt ajánlották, hogy „kutyaharapást szőrével” kell gyógyítani, azaz a legjobb orvosság ilyenkor az, ha rádolgozunk az izmainkra, és az ismételt, erős igénybevétel hatására majd elmúlik a fájdalom. Elméletben lehet, hogy így van, de a gyakorlatban sokszor mást érzékelünk: hiába az újbóli megerőltetés, a fájdalom nemhogy enyhülne, inkább fokozódik. A már kialakult fájdalmat azonban valahogy enyhíteni kell. Mit tegyünk tehát, hogy megszűnjön az izomláz? Sokat segíthet rajta egy jó forró fürdő, főleg ha a vízbe pár csepp fürdőolajat is cseppentesz. Vagy alkalmazhatsz váltófürdőt is: zuhanyozd le a lábadat először meleg, majd hideg vízzel. A meleg zuhany tartson három percig, a hideg csupán húsz másodpercig! Ezenkívül hasznos lehet még a szaunázás, a testmasszázs, illetve a sportkenőcsök, különféle borogatások is. A legjobb azonban mégiscsak a megelőzés. Érdemes mozgás közben több, rövid szünetet is beiktatni. A sportot ne hirtelen hagyd abba, hanem fokozatosan, apránként! Ne sajnáld az időt a levezető, lazító gyakorlatokra! Ha egy meghatározott edzési célt szeretne elérni, akkor érdemes edzéstervet készíteni, amely lépésről lépésre, napi bontásban tartalmazza a teendőket. Így lehet a teljesítményt fokozatosan, kockázatok és kellemetlen tünetek nélkül emelni. Sportolj rendszeresen! Fő az egészség! (i, he
Hozzászólás zárolva.