Ökoanyu: ha a környezetnek ártok, magamnak is ártok
Ki ne szeretne környezettudatosabban élni, tenni azért, hogy Földünkre jobb jövő várjon. Csakhogy a vágy és annak megvalósulása között sokaknál nagy a szakadék, hiányzik a belső motiváció, az erő, hogy az illető elinduljon a zöld úton. Nagy Réka, az Ökoanyu magazin megálmodója környezettudatos újságíró, saját példájával inspirálja olvasóit és győzi meg őket arról: mindig az első lépés a legnehezebb. Réka írásaival a közeljövőben az Életforma olvasói is találkozhatnak majd.
A környezetbarát élet egyik ismert közvetítője Nagy Réka, aki Ökoanyu néven vált országosan ismertté. Több, mint tíz éve indult el a zöld úton, és azóta szenvedélyévé vált a “zöld” élet. Kezdetben a saját és a családja egészségének megőrzése volt az életmódváltás elsődleges motivációja, idővel azonban a környezetvédelem vált fontos szemponttá a mindennapjaiban. Ma már véleményformáló szerzővé vált, akinek a szavára egyre többen hallgatnak.
Nálam néhány évvel ezelőtt jött az igény, hogy változtassak a fogyasztói szokásaimon, az életvitelemen. Tudatosabbá váltam, de bevallom, nagyon az elején tartok még ezen a bizonyos zöld úton. Te mikor és miért kezdtél el azon gondolkodni, hogy lecseréld a tisztítószereidet, ne a közértben vásárolj és kiűzd a műanyagot a háztartásodból?
Sokaknál akkor jön el az idő a váltásra, amikor megérkezik az első gyerek. Velem is ez történt. Előtte is érdekelt a környezetvédelem, sokat tanultam nagyszüleimtől, akiknek egy nagyon racionális háztartásuk volt. Amikor a nagylányommal várandós voltam, a barátoktól sok babaruhát kaptunk. Az rendben volt, hogy a baba úgyis két hét alatt kinövi a ruhákat, úgyhogy nem érdemes új ruhákba beruházni, de felmerült a kérdés, mivel mossam ki ezeket a darabokat. Ekkor kapcsolt be az újságírói, szerkesztői énem és elkezdtem utána olvasni, hogyan lehet környezetbarát, természetes mosószert otthon elkészíteni. Ahogy a baba megszületett és fejlődött, mindig történt valami, újabb kérdések merültek fel más-más területről. Ahogy utánuk olvastam, szembesültem azzal, milyen óriási problémák vannak fenntarthatóság szempontjából a világban. A kezdetekben önvédelemből, a magam és a családtagjaim egészsége érdekében indultam el a zöld úton, majd eljött a környezetvédelem, mint motiváció ideje. Láttam, hogy a cselekedeteimnek milyen kihatása van a környezetre, amiben élek, világossá vált, hogy ha a környezetnek ártok, nagy eséllyel magamnak is ártok.
Aki követ téged, jól tudja, hogy sok mindent kipróbálsz, kísérletezel, kutatsz. Gondolom ez a kíváncsiság a személyiséged egyik alapjegye. Mit ajánlasz azoknak, akik nem ilyen típusú emberek? Ők hogyan tudják zöldíteni a háztartásukat? Mi legyen az első könnyű lépés ezen az úton?
Azt vallom, hogy azon a területen induljunk el, amiben élvezetet találunk. Ne erőszakoljuk meg magunkat, az nem biztos, hogy jó vért szül. Ne legyünk maximalisták, fogadjuk el, hogy lépésről lépésre lehet haladni ezen az úton. Nálam is így van ez, még most is vannak újabb és újabb állomások a fejlődésemben. Ha főzni szeretsz, akkor először csak próbáld ki, milyen az, ha csak szezonális alapanyagokból készíted el az ételt. Nézz meg egy szezon-naptárt és eszerint állítsd össze a menüt. A következő lépés, hogy a piacon szerezd be a hozzávaló zöldségeket, gyümölcsöket, így kis tájékozódás után valószínűleg helyi szezonális termék kerül a kosaradba. Ha a lakberendezés érdekel, akkor nézz utána annak, hogyan tudod megváltoztatni a lakásod hangulatát úgy, hogy nem új tárgyakat veszel, hanem a régieket újítod fel. Persze, ha van hozzá kézügyességed. Ha az öltözködés egy kreatív tere számodra, keress ezen a területen inspirációt. Próbálj meg egy jól kombinálható ruhatárat összerakni magadnak, amelynek a darabjait egymással kombinálhatod. Minden területen vannak belépő szintek. De ha egy picit utána olvasol, megérted, hogyan működik és ez felkelti benned az igényt, hogy más területekre is elkalandoz.
Mi volt nálad a legnehezebb az új életformában? Van olyan, ami egyáltalán nem sikerült?
Nekem a mobilitás jelent problémát. Sokszor nem tudom megoldani, hogy ne üljek autóba. Azt tudom csak csinálni, hogy racionalizálom az útvonalat. Nem ugrom el valamiért autóval. hanem összesűrítem a teendőimet egy alkalomra. Előre útvonal terveket készítek és ez alapján haladok az utamon.
Miben leled a legnagyobb örömödet ebben a tudatos életvitelben?
A főzésben. Ezt nagyon élvezem.
Két gyermeked van. Gondolom, ők már belenőttek ebbe az életformába. Ők hogy állnak a főztödhöz?
Kezdik élvezni. Ahogy mondtad, ebbe nőttek bele. Nem akarok mindent kiírni az életükből, senkire semmit nem erőltetek rá. Ha valami nem megy nekik, elengedjük. Emlékszem, amikor a lányom két évvel ezelőtt önszántából azt mondta, hogy csinál egy húsmentes napot, akkor elsírtam magam. Fantasztikus teljesítmény volt ez egy 9 éves gyerektől, akinek soha nem mondtam, hogy ne egyen húst, nem mutattam neki ijesztő videókat sem a húsfogyasztás kártékonyságáról. Azóta is tart húsmentes napokat. Egyik gyerekem sem vega, vagy vegán. Magammal vagyok csak szigorú otthon, betartom a húsmentes napokat, édességet már nem eszem és a kávéfogyasztásból is van egy saját kvótám.
Mi az, ami szerinted jelenleg a legnagyobb problémát jelenti a környezetvédelemben? Hogyan tud ez ellen az átlagember fellépni?
A nemzetközi helyzet tényleg „fokozódik”, tegnap olvastam például arról, hogy a felmelegedő vizekben pusztulnak a lazacok, Görögország lángokban. szegény lazacok megfőnek a vízben. Ettől eléggé magam alá kerültem. A felkavaró hírek lassan mindennaposak és ezektől én is magam alá tudok kerülni. Egyéni szinten a túlfogyasztás az egyik legsúlyosabb probléma, ami ellen úgy tehetünk, ha felülvizsgáljuk a fogyasztási szokásainkat. Mielőtt megveszel egy ruhát, kérdezd meg magadtól, fogod-e legalább harmincszor hordani. Ha a válaszod nem, akkor ne vedd meg. A ruhaipar az egyik legszennyezőbb iparág, a fast fashion ontja magából az új darabokat, ne légy részese ennek. A háztartási szerek nagy részét nagyon egyszerűen le lehet cserélni természetkímélő szerekre. Ha drogériába vásárolsz, érdemes a 2 az 1-ben termékeket választani, ez is egy csomagolással kevesebb. Ha nem akarsz te magad otthon tisztítószereket, vagy szépségápolási szereket kutyulni, válassz környezetbarát készítményeket, ebben jó, ha ismered az ökocimkék jelentését. Ezek a termékek lehet, hogy drágábbak, de kevesebbet kell használni belőlük. Változásra minden társadalmi szinten szükség van, ezt azzal tudjuk egyénként sürgetni, ha minél többet beszélünk a témáról. Így talán azoknak is kinyílik a szeme, akik eddig homokba dugták a fejüket, talán a klímatagadóknak – akik nem fogadják el, hogy az emberi tevékenység okozza mindazt a sok rosszat, ami mostanában velünk történik – is kinyílik a szemük. Keressük a közösségi megoldásokat, kapcsolódjunk egymáshoz és így jobban tudjuk hallatni a hangunkat.
Hozzászólás zárolva.