Facebook hozzászólás
1 461

Egy életmód tréner jótanácsai

„Elegem van abból, hogy mindent én csinálok!”

Mi nők hajlamosak vagyunk túl sok feladatot magunkra vállalni, és persze emiatt fáradtak, feszültek vagyunk. Milyen önkorlátozó hiedelmek állhatnak a „Mindent egyedül kell megoldanom” gondolkodásmód mögött? Dr. Darida Ágnes életvezetési tréner néhány hasznos gondolattal, megszívlelendő tanáccsal segít változtatni ezen a helyzeten.

A magunkra utaltság élménye

A „mindent egyedül kell megoldanom” gondolkodásmód eredhet onnan is, ha gyerekként magunkra voltunk hagyva fizikailag, vagy érzelmileg. Nem voltak mellettünk, amikor szükségünk lett volna a támogatásra, ezért megtanultuk, hogy senkire nem számíthatunk, csak saját magunkra.

Mindig hasznosak akarunk lenni
A túlterheltség hátterében álló másik gyakori meggyőződés, amikor úgy gondoljuk, állandóan hasznosnak kell lennünk, mindig másokat kell szolgálnunk, segítenünk. Régebbi időkben megvetendő volt, ha valaki henyélt, nem járt állandóan a keze, a lustaság bűnnek számított. Aki nem dolgozott, az nem sokat ért. Ha ilyen minta van előttünk, vagy gyerekként mi magunk is sokszor hallottuk, hogy nincs lazsálás, pihenni majd a halálos ágyunkon lehet, akkor ne csodálkozzunk, ha felnőttként mi is nehezen engedjük meg magunknak a lazítást. Bűntudatunk van, ha nem csinálunk valamit, ami másoknak is hasznos. Bár vágyunk az én-időre, mégsem tudunk élni vele. Sok esetben a gyerekkori mintákat visszük tovább, és olyan párt választunk, aki partner ebben, és hagy minket „kibontakozni”.
A mindent egyedül kell megoldanunk, mindig hasznosnak kell lennünk hozzáállás gyakran együtt jár a maximalizmussal, amiről egy korábbi cikkemben is írta.

De vajon miért jó nekünk, ha mindent mi csinálunk?

büszke-vagyok-magamra
A hasznosság érzése büszkeséggel tölt el. Fotó: Depositphotos

Ha jobban belegondolunk, semmit nem teszünk anélkül, hogy valamit ne nyernénk általa. A hasznosság, a nélkülözhetetlenség érzése azt erősítheti bennünk, hogy fontosak vagyunk. Mások erősnek látnak, csodálnak minket, vagy együttéreznek velünk, mi pedig nyíltan vagy titkon, de büszkék vagyunk magunkra. Egyrészt panaszkodunk, másrészt a fontosság tudata fel is turbózza az egónkat, legyezgeti a hiúságunkat. Ha annyi mindent csinálunk, azzal a többiek fölé emelkedünk, mint a libikókán. Ám a libikóka-játszmákkal, amikor az egyik fent, a másik lent van, hosszabb távon mindenki veszít. Ha képesek vagyunk kívülről vagy felülről ránézni a helyzetre, és vállaljuk a felelősséget a mi részünkért abban, hogy ez így alakult, ez már egy lényeges lépés.
Sosem késő változtatni a családi vagy munkahelyi dinamikán, de először magunkban érdemes egy kicsit rendet tennünk. Ebben segíthet a következő kérdések megválaszolása, és a régi minták helyett új minták kialakítása.

 

– A mindig aktív megoldóember szerepe az a terep, ahol magabiztosan mozgunk?
– Úgy gondoljuk, senki nem végzi el olyan jól a feladatokat, mint mi? Vagy az a leggyorsabb, ha mi csináljuk?
– Azt hisszük, nélkülünk nem működnek a dolgok? Ha átadnánk másnak a feladatokat, összeomlana minden?
– Emiatt érezzük magunkat valakinek, többnek, jobbnak? Lehet, hogy ezzel tesszük magunkat nélkülözhetetlenné?




Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!