Életvezetési kiskáté
Nagyon sok testi, lelki vagy szellemi probléma hátterében lelhető fel a hibás, káros-kóros életvezetés. Emiatt is célszerű figyelembe venni a következő tanácsokat:
3. A testedzésről, a tornáról. Sietek kifejteni, hogy a minden nap végzett, kemény torna célja elsősorban nem a testépítés, a fiatalosság megőrzése – hanem a stressz-hormonok és -fehérjék lebontása.
Ismét a tények sorolása következik:
Distresszeink (a teherbíró képességünket meghaladó, ártó stresszek) több, mint 90%-a napjainkban idegi-lelki-szociális-interperszonális eredetű.
Hatásukra azonnal leáll az immunrendszer, a vesék működése a fokozott verejtékezéshez szükséges folyadék visszatartására irányul, a gyomor-bél traktus többször is súlyos traumát szenved, általában rossz lesz a zsigeri keringés, a szervezet a hivatkozott stressz-horomonokat és -fehérjéket szabadítja fel, állítja elő – s ezek egy nap keletkezett mennyisége spontán kb. egy hét (!) alatt bomlana le, ha ez idő alatt nem képződne utánpótlás – ami természetesen kizárt dolog.
Más szavakkal: majdnem tökéletes szervezetünk distressz szempontjából élő anakronizmusnak minősül, mivel az eredetileg a közvetlen életveszély elhárításához keletkezett anyagok ma – amikor hálistennek nagyon ritka az ilyen veszély – mérgeznek, megbetegítenek bennünket, megrövidítik életünket. Gondoljunk csak az előző bekezdésében felsoroltak következményeire.
Őseink egyrészt kevesebb distresszt éltek át, másrészt kénytelenek voltak nehéz fizikai munkát végezni, cipekedni, gyalogolni – s így naponta lebomlottak a keletkezett stressz-hormonok és -fehérjék. Ma, amikor egyik székből ülünk a másikba, gombok nyomkodásával dolgozunk a háztartásban is, lifttel megyünk az 1. emeletre is s kocsival a hobbi-telekre vagy a szántó-földre, gyümölcsös kertbe – csoda-e, hogy túlsúlyosak és „stresszesek” vagyunk?
Nos, ezért fontos a testedzés, s a mindennapi distresszért a mindennapi torna.
Ezen kívül persze még úszhatunk, golfozhatunk, fallabdázhatunk, futhatunk és persze szaunázhatunk is hetente 2-3 esetben, de keményen tornázni – mint enni, fogat mosni – minden nap kell. És ehhez a tornához nem kell bordásfal, szobakerékpár, fitness-központ bérlet – vagyis jelentős pénz! A láb mindig kéznél van – mondjuk tréfásan -, csak le kell hozzá hajolni. Könyvek, hang- és képanyagok garmadájából válogathatunk…
Hozzászólás zárolva.