Ezeket kell tudni a szemszárazságról
A mai digitális világban egyre elterjedtebb érzés, hogy kiszárad a szemünk, ami viszont rettenetesen kellemetlen. Nem lehet olyan általánosítással élni, hogy ez a probléma csak a nőket érinti, mert a szemszárazság sajnos nem válogat a nemek között.
Azt viszont érdemes tudni, hogy nemcsak a képernyő gyakori használata okozhatja a szemek kiszáradását, hanem komolyabb okok is állhatnak a háttérben. A száraz szem sok esetben keseríti meg a mindennapjainkat, de van rá megoldás.
A gyakori szúró és égető érzés vagy a könnyezés és a viszketés bizony árulkodó jelek lehetnek, amik arra utalhatnak, hogy száraz szem szindrómával van dolgunk. Ebből a szempontból pedig nagyon fontos, hogy megtegyük a megfelelő lépéseket.
Hogyan alakulhat ki a száraz szem szindróma?
Nagyon sok dolog játszhat szerepet a kialakulásában, amik között az egyébként ártalmatlannak gondolt hatásokon túl más is lehet a háttérben. A legáltalánosabb kiváltó okok közé tartozik a már említett képernyő előtt töltött idő.
Bár két csoportra lehet osztani a problémát, a monitor és a telefon túlzott igénybevétele a könnyfilmréteg-szakadás estébe tartozik. Ilyenkor a könny párolgása fokozódik. Emellett a kontaktlencse, a száraz levegő, a fűtés vagy a klíma is lehet okozó ebben a kategóriában. A huzat, a dohányfüst és a por is ide tartozik.
A könnytermelési zavar a másik fő kategória, amikor nem termelődik kellő mennyiségű könny. Ezt leginkább a változókori hormonális változások válthatják ki vagy a bőrproblémákkal összefüggő szemhéjgyulladások. Ritka esetben még a könnytermelő mirigyeket érintő probléma is okozhatja.
Mindez vajon megelőzhető?
A preventív gondolkodásmód sok esetben jelenthet hatalmas előnyt a szemszárazság kialakulásának megelőzése érdekében. A monitor előtti munkavégzés egyik kulcsfontosságú témája, hogy rendszeres szüneteket kell tartani. Ebben az időben pedig érdemes a szokásosnál többet pislogni.
A poros és füstös helyiségeket is érdemes elkerülni, amihez még társul az is, hogy több folyadék bevitelére is szükség lehet ilyen esetben. A patikában kapható készítményeket illetően az A-vitamin szedésével is megelőzhetjük a száraz szem szindrómát.
Klimatizált helyiségekben tartózkodva ajánlott alacsonyabb fokozatú működést beállítani, emellett pedig az egyébként száraz helyeken használhatunk párásítót is. A megfelelő alvás mennyisége és minősége is sokat számíthat, valamint az is, ha kerüljük az allergén anyagokat.
Mit tehetünk, ha már kialakult?
Amikor a prevenció már nem segít, és kialakult a probléma, mindenképpen érdemes bizonyos készítményeket használni. Ezek között szerepelnek a műkönnyek, a szemcseppek és a szemészeti zselék is.
Ezek csak abban az esetben jelentenek megoldást, ha enyhe tünetek jelentkeznek. Azok a helyzetek, amikor a készítmények hatástalannak bizonyultak, szükséges lehet egy beavatkozás elvégzése.
Az Optimum Szemészet E-Eye villanófényes eljárása tökéletes megoldást jelenthet, ami nemcsak tüneti kezelés, hanem a kiváltó okot is meg tudja szüntetni.
Hozzászólás zárolva.