Facebook hozzászólás
1 483

7 fogyókúrás zsákutca az orvosok szemével

Fogyókúra okosan

Itt a nyár, ilyenkor sokan kétségbeesetten akarnak nagyon gyorsan megszabadulni a felesleges kilóktól. Pedig érdemes időt szánni a tájékozódásra: mind egészségünk érdekében, mind pedig azért, hogy az elért eredmény tartós legyen.

Ha megtetszik egy diéta, érdemes kicsit közelebbről megvizsgálni a mögötte álló érvrendszert, mielőtt belevágunk. Valami logikusan hangzik? Attól még nem biztos, hogy igaz. Olyan személy mondja, akit ismerünk? Attól még nem biztos, hogy hiteles. Sőt, ha sokszor mondják, attól sem lesz igaz egy állítás. Azt mára talán többen tudják, hogy a csodabogyók és zsírégető szerek kerülendők, de az orvosok megmutatják, hogy a 160 grammos diéta sem való mindenkinek és a ketogén módszer is káros lehet hosszabb távon.

fogyokurak
Nem minden csodamódszer vezet eredményhez a fogyásban. ( Fotó: Depositphotos)

Csodadiéták
A „zsírégető” teákat, anyagcseregyorsító tablettákat és porokat hirdető módszerek elárasztják a közösségi médiát reklámjaikkal, pedig minden okunk megvan arra, hogy szkeptikusak legyünk velük szemben. Ha valaki ezt az utat választja, garantáltan nem fog jól kinézni és nem is érzi jól magát. Ezek a módszerek nélkülöznek bármiféle élettani megalapozottságot és tévhitekkel érvelnek. Amennyiben sikerül is velük a fogyás, az nem egészséges módon történik. Ezért nem is lesz tartós, hanem jojóhatást eredményez. Ez azt jelenti, hogy a tönkrement anyagcsere következtében nehéz lesz a fogyás és könnyű a hízás. Ahányszor csodadiétát követ valaki, minden próbálkozás után erősebb lesz a visszacsapás – magyarázza Dr. Farkas Kitti, az Alakorvoslás Program alapító orvosa. – A csodadiéták károsak: nem megfelelő felépítésük miatt tápanyaghiány léphet fel. A létrejövő éhezés falási rohamokba torkollhat. Súlyos esetben felborulhat a sav-bázis egyensúly és az elektrolit háztartás. Nem zsírból fogyunk, ami izomtömegvesztést jelent, mindez rossz közérzettel és egészségügyi problémákkal párosul.

Napi ötszöri étkezés
A többször kevesebbet elv hívei szerint, ha többször eszünk, többször dolgoztatjuk a szervezetünket, így mozgásban van az anyagcsere. Bár ezt hajlamosak vagyunk igaznak gondolni, tudnunk kell, hogy ez nem így van. Ugyanolyan mértékű kalóriabevitel mellett nem függ össze a minél gyakoribb evés a fogyás hatékonyságával. A többszöri étkezés veszélye lehet, hogy a nem jól megválasztott, pl. a vércukorszintet gyorsan emelő ételek jelentősebb inzulin választ válthatnak ki, ami gátolja a zsírbontást. – fogalmazza meg Dr. Bajnok Éva belgyógyász, endokrinológus, obezitológus, az Alakorvoslás Program szakorvosa. A helyes étkezés a legtöbb esetben napi háromszori, minimum 4, maximum 6 órás szünetekkel. Az étkezések összeállításánál pedig figyelni kell a sejtek inzulinérzékenységének napszaki ingadozására: ennek megfelelően az ebéd legyen a legtartalmasabb, jó minőségű szénhidrátban is gazdag fogás – avat be a napi háromszori étkezés részleteibe Dr. Farkas Kitti.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!