Facebook hozzászólás
506

A bükki füvesember álmát lánya valósította meg

Megújult Gyuri bácsi gyógynövénykertje

Gyuri bácsi lánya, Zsuzsa megálmodott egy helyet, ahol a látogatók különleges környezetben sétálhatnak a gyógynövények között. Édesapja régi gyógynövénykertjének hagyományait megtartó, ám a mai kor kényelmét teljesen kiszolgáló, hársfalevelet mintázó, új látogatóközpontban több mint 150 féle gyógynövényt ismerhetnek meg az érdeklődők.

A bükki füvesember első gyógynövénykertje Bükkszentkereszt határában az ezredfordulón jött létre abból a célból, hogy megőrizze és bemutassa a lassan feledésbe merülő népi gyógyászat növényeit. A nagy érdeklődésnek köszönhetően azonban ez a kert kicsinek bizonyult, és egyre nagyobb volt az igény a bővítésre, új szórakoztató és kényelmi funkciók létrehozására. Ám ami elkészült, az már nemcsak egy kert, hanem egy komplex látogatóközpont: filagória, gyógynövényes labirintus, mosdó és parkoló is van benne.
A kolostorkertek és az ősi magyar gyógyítás hagyományait felelevenítő kert igazi kuriózum, amely Lopes-Szabó Zsuzsa, fitoterapeuta fantáziáját dicséri.

gyogynovenykert
A kert alaprajza egy hárslevél szív alakú rajzolatához hasonlít. ( Fotó: györgytea)

Miért épp a hárs?
A kert éltető alapeleme a növény, ezért választottuk alapstruktúrájának egy hárslevél szív alakú rajzolatát, amelyben az ösvények és utak a hárslevél erezetének mintáit és szélét formázzák Sokan nem tudják, hogy a hárs a szeretet fája és szimbóluma, másrészt fontos gyógynövényünk is. Nemcsak virágát használjuk náthás tünetek és láz csillapítására, hanem eleink a hársfát elégetve jutottak a gyógyító orvosi szénhez is, a hársméz szintén gyógyító hatású, és a hársfának talán a legszebb a levele” – mutatja be a kertet Gyuri bácsi lánya, Zsuzsa és hozzáteszi, hogy a kert formája igazán madártávlatból mutatja meg magát, kapják is egymás után a szebbnél-szebb drónfotókat.

Gyuri-bacsi-a-kakukkfu-ultetvenyen
Gyuri bácsi a kakukkfű ültetvényen. ( Fotó: Györgytea)

Igazi botanikus kert lett a kiskertből

A gyógynövényágyásokban 150 féle növény, összesen több mint 21.000 példánya található meg. A palántákat Gyuri bácsi felügyelete mellett ültették be, hogy továbbra is minden fontos gyógynövényt meg tudjanak mutatni az idelátogatóknak. „Mert más a könyv, vagy egy app, és más a valóság. A kamilla és az őszi margitvirág például annyira hasonlít egymásra, hogy felületes szemlélő össze is keverheti” – adja tudtunkra Lopes-Szabó Zsuzsa.
Gyuri bácsiékhoz egész évben sok ezren zarándokolnak el egyrészt azért, hogy tanuljanak és a vezetett gyógynövénygyűjtő túrákon részt vehessenek, másrészt, hogy beleszagolhassanak a csodálatos bükki tündérvilágba. A program most egy kiadós ismeretterjesztő kertlátogatással is bővült.
Innen rálátni Gyuri bácsi levendulására is, jöjjenek el ide júniusban, amikor minden egyszerre virágzik, azt a mennyei illatot szavakkal leírni nem lehet” – invitál minket és az olvasókat Zsuzsa.

A kertről bővebb információt itt találhatnak: 

Ezt olvasd el még Gyuri bácsiról!

Gyuri bácsi halad a korral

Fellapoztuk Gyuri bácsi naptárát



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!