Facebook hozzászólás
403

Ha itt a világvége, akkor irány Új-Zéland

Egy frissen megjelent tanulmány számba vette, melyek lehetnek azok az országok a Földön, ahol egy esetleges társadalmi, gazdasági, környezeti katasztrófát a legnagyobb eséllyel élhetnénk túl. A lista élén Új-Zéland áll. Azok az országok kerültek a lista élére, melyek képesek elegendő élelmiszert termelni, hogy ellássák polgáraikat. Meg tudják védeni határaikat a nem kívánt tömeges bevándorlástól, és olyan infrastrukturális hálózatokkal és gyártási kapacitásokkal bírnak, melyek biztosítják mind energiából, mind pedig az alapvető fogyasztási cikkekből az önellátást.

Hol lehet mindezt túlélni?

A lehetséges veszély árnyékában összerakták azoknak a helyeknek a listáját, ahol talán a legnagyobb esély kínálkozhat a túlélésre. Az eredmény talán nem is annyira meglepő, hiszen azok az országok kerültek a lista élére, melyek képesek lennének elegendő élelmiszert termelni, hogy ellássák polgáraikat. Meg tudják védeni határaikat a nem kívánt tömeges bevándorlástól, és olyan infrastrukturális hálózatokkal és gyártási kapacitásokkal bírnak, melyek biztosítják az önellátást: energiából, és alapvető fogyasztási cikkekből is.

A lista élére a mérsékelt égövi és főleg alacsony népsűrűségű szigetek kerültek.

A kutatók szerint a globalizált társadalom ugyan nagyra értékeli a gazdasági hatékonyságot, ugyanakkor károsítja a kisebb közösségek,  országok ellenálló képességet. Az élelmiszeriparban és más létfontosságú ágazatokban szükség van olyan kapacitásokra, melyek nem feltétlenül részei a globális ellátási láncoknak, és saját piacra termelnek.

Hírek szerint már most megindult a „roham” az érintett országok felé, milliárdosok kezdtek, akár bunkerek építésre is alkalmas területeket vásárolni Új-Zélandon, hogy ott tudják átvészelni az esetleges apokalipszist.

„Nem csodálkoztunk, hogy Új-Zéland elöl szerepel a listán” – mondta Prof. Aled Jones, a brit Ruskin Egyetem Globális Fenntarthatósági Intézetének munkatársa. Mivel a túlélésre alkalmas helynek képesnek kell lennie a határok védelmére, és a klímának is mérsékeltnek kell lennie, így teljesen nyilvánvaló, hogy a nagy szigetek a kiválasztottak között vannak.

„Nagyon meglepődtünk ugyanakkor azon, hogy az Egyesült Királyság a lista előkelő helyén szerepel. Sűrűn lakott ország, hagyományosan kiszervezi gyártókapacitása nagy részét, a megújuló technológiák alkalmazása terén sem éllovas, és jelenleg mindössze 50 százalékát képes előállítani saját élelmiszerszükségletének. Ugyanakkor képes ellenállni, és jól is kezelne egy lehetséges krízishelyzetet.”

Új-Zéland a hatalmas geotermikus és vízi energiakészleteivel, termékeny és nagy kiterjedésű mezőgazdasági területeivel, alacsony népsűrűségével kiváltképpen alkalmas hely a túlélésre.

Az elmúlt években egymást követték a pénzügyi válságok, világjárványok, és tulajdonképpen nagy szerencsénk volt azzal, hogy mindez nem egyszerre következett be. Ugyanakkor nem gondolhatjuk, hogy egyszer mindez nem egy időben történik majd az emberiséggel.

Vagyis ideje fölkészülni krízishelyzetekre, a kormányzatoknak alkalmassá kell tenni magukat a rugalmas és gyors reagálásra.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!