Facebook hozzászólás
69

Hogyan fejleszti a gyermekek kézügyességét az olló?

Habár a felnőttek többsége ritkán szán időt bármiféle kreatív alkotó tevékenységre, a gyerkőcök számára ez egy rendkívül izgalmas és hasznos időtöltés. Néhány papír, egy maréknyi színes ceruza vagy filctoll, egy olló, egy ragasztó tökéletesen elég ahhoz, hogy csemeténk akár hosszú órákra lefoglalja magát.

Életre kel a gyermeki fantázia

Habár a szülők többsége nem igazán emlékszik már a saját kisgyermekkorára, csemetéjükön keresztül megtapasztalhatják, hogy a kicsik mennyire másként látják az őket körülvevő világot. 

Olyan helyeket, lényeket képzelnek el, amik igazából ugyan nem léteznek, az ő számukra viszont olyannyira valóságosnak tűnnek, hogy talán még “beszélgetnek” is velük. A képzelőerő szüleményeinek vizuális ábrázolása pedig megtörténhet festés, rajzolás vagy akár papírfigurák kivágásával is, amiben segítenek a finnshop.hu Fiskars gyermekollói

Az alkotás lehet, hogy nem teljesen egyezik meg azzal, ami a gyermek fejében jelenik meg, de mégis jó szemléltetőeszköze annak, hogy a szülő is meglássa, hogyan néz ki a képzeletbeli barát vagy az ágy alatt lakó gonosz szörnyeteg.

Tanítsuk meg mielőbb gyermekünket az olló használatára!

Bár nekünk, felnőtteknek az ollóval történő vágás egy rutinszerű cselekvés, a kicsiknek azonban igazi kihívás lehet. Hiszen az apró kezekben még nincsenek meg a jól begyakorolt mozdulatok, illetve a finommotorikus képességek is fejlődésben vannak. 

Ezzel alapvetően nincs is semmi gond, könnyítsük meg csemeténk dolgát azzal, hogy egy gyermekollót adunk a kezébe. Ezek az eszközök kisebbek és könnyebben mozgathatóak a felnőtteknek szánt változatnál, ráadásul a végük sem hegyes, emiatt biztonságosak. A legkisebbeknek való, háromujjas ollót akár már egy 2,5-3 éves gyerkőc kezébe is odaadhatjuk, persze csak ha érdekli és szívesen játszik vele. 

Erőltetni semmiképp sem szabad, ha a kicsit láthatóan nem köti le az olló, akkor tegyük el és próbálkozzunk újra pár hónap elteltével. A gyerekollókkal a csemeték elsajátíthatják az eszköz használatának alapjait, gyakorolhatják a finom, aprólékos mozdulatokat. A papír vagdosása nemcsak remek móka, hanem fejleszti a kézügyességet és a koncentrációs készéget is, hiszen a precíz vágás nagy összpontosítást igényel. 

Hogyan tanítsuk meg a gyermeket az olló használatára?

Szerezzünk be néhány műszaki rajzlapot, hiszen ezek se nem túl vékonyak, se nem túl vastagok, így könnyű velük dolgozni. Magyarázzuk el a gyermeknek, hogy az ollóval óvatosan kell bánni, és tilos az ujját a pengék közé tenni, mert elvághatja (persze egy gyerekolló ritkán okoz komoly sérülést, de jobb mielőbb tisztázni az alapokat).

Először engedjük csemeténket szabadon vagdosni, hogy gyakorolja, miképp kell az ollót nyitni-csukni, és hogyan kell közben a másik kezével a papírt tartani. Ha ez már jól megy, akkor rajzoljunk a papírra egyszerű mértani alakzatokat – kört, négyzetet, háromszöget – és kérjük meg a gyermeket, hogy próbálja meg minél pontosabban, a vonal mentén haladva körbevágni őket. Utána jöhetnek a bonyolultabb alakzatok.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!