Hogyan válasszunk kutyát? Tornóczky Anita tanácsai
Évek óta könyörög a gyerek, hogy kutyát szeretne és mi magunk is hosszú ideje kacérkodunk a gondolattal, hogy egy hűséges társsal bővüljön a család. Mielőtt beadjuk a derekunkat, olvassuk el Tornóczky Anita kutyaviselkedés terapeuta jótanácsait.
Kutyát vásárolni, vagy örökbe fogadni összetett kérdés, soha nem szabad kizárólag csak a szívünkre hallgatni. Az első kérdés, amit fel kell tennünk magunknak, az az, hogy fel vagyunk-e készülve arra, hogy egyáltalán bármilyen kutyánk legyen. Hiába szeretné a gyerek, hogy legyen kutyája, nekünk, szülőknek kell majd összeszedni utána a kutyakakit, sétáltatni a kis kedvencet, elvinni állatorvoshoz és a kutyaiskolába. Egy kutya minimum 10-15 évre szóló elköteleződést jelent, olyan mintha az embernek lenne egy 3-4 éves gyereke, aki sosem nő fel.
Milyen az életritmusunk?
A következő nagy kérdés, hogy milyen energiaszintű kutya illeszkedhet bele az életünkbe, Ha sokat túrázunk, a reggel futással kezdjük a napot, akkor egy magasabb energiaszintű, aktívabb kutya illik hozzánk. Ha pedig azt szeretnénk, hogy a kutyánk nyugodtan elsétálgasson velünk, elkísérjen minket az irodába, nyugodtan feküdjön a lábunk mellett az étteremben, ne kelljen vele különböző megerőltető aktivitásokat végezni, akkor egy alacsonyabb energiaszintű kutyát válasszunk.
Biztos, hogy egy kölyökkutya passzol hozzánk?
Egyáltalán nem biztos, hogy az életstílusunkba egy kölyökkutya passzol leginkább. Lehet 3-4 éves, sőt 10 éves kutyát is örökbe fogadni, legyen szó fajtatiszta, vagy keverék kutyáról. Egy 10 éves egészséges kutya még simán lehet 6-8 évig velünk maradhat, és nincs olyan magas energiaszintje, mint egy kölyökkutyának. Igaz, már kiforrott a személyisége, de a kutyákban az a fantasztikus, hogy bármilyen korban mindenre és mindennek az ellenkezőjére is lehet őket kondicionálni. Nyilván, ha már annyira idős egy kutya, hogy bizonyos érzékszervei hiányosak, akkor ez nehezebb, de akkor sem lehetetlen.
Mire tenyésztették a kutyát?
Fontos tudni akár fajtatiszta, akár keverék kutyában gondolkodunk, hogy a kutyákat valamire tenyésztették. (Egy keverék is hordozhat fajtajelleget) Ha olyan fajtáról van szó, amelyet az emberrel közös munkára tenyésztettek, akkor ezek a kutyák igénylik az ember közelségét. Azt, hogy a gazdája mentálisan lefárassza, feladatokkal lássa el az egész élete során. Egy németvizsla például nem az a kutya, aki megelégszik napi egy óra sétával, neki szüksége lesz a munkára. Ugyanez vonatkozik a terelő kutyákra is. A munkakutyák fajtájánál van ma már olyan tenyészet, ami munkavonalat viszi tovább, és olyan is, ami a show vonalat. A show vonalas tenyészet, ahogy a nevében is benne van, kizárólag kiállításokra tenyészti a kutyákat, egy ilyen terelőkutya, vagy vadászkutya nem ad annyi feladatot a gazdájának. Ha tenyésztőtől szeretnénk beszerezni a kutyánkat, aki munkavonalas kutya, tisztázzuk ezt az elején.
Fajtiszta kutyák
A fajtatiszta kutyák esetében a tenyésztőt és a szaporítót nem feltétlenül az különbözteti meg egymástól, hogy ad-e törzskönyvet vagy nem. Hanem az, hogy milyen körülmények között tenyészti az állatokat, és hogy a kutyák szűrve vannak-e. Nem urizálásról van szó akkor, amikor szűrik az anya- és az apaállatot különböző örökletes genetikai betegségekre. Azon egyszerű oknál fogva teszik azt, hogy a kiskutyánk nagy valószínűséggel egészséges legyen. Ezek a szűrések pedig sok pénzbe kerülnek, mint ahogy az is, hogy a tenyésztő normálisan táplálja a szukát a vemhesség és a szoptatás alatt. Utána a szukának adjon egy-másfél év pihenőt, hogy összeszedje magát a következő vemhességig.
Hozzászólás zárolva.