Ígéretes környezetvédelmi ötlet: feltalálták az arcmaszkot a tehenek számára
A tehenek által kibocsátott metánt csökkentenék ezzel.
Egy cég feltalálta az arcmaszkokat a tehenek számára. A londoni székhelyű ZELP nevű cég olyan maszkokat gyárt, amelyek a szarvasmarhák, azaz a tehenek által termelt metánt alakítják át.
A tehenek által kilélegzett (és kipukizott) metán károsítja a légkört. Az elmúlt 30 évben 70 százalékkal nőtt a tejtermék és marhahús iránti igény, s a világ metán-kibocsátásának közel 15 százalékát a szarvasmarhák adják. A metán hozzájárul a légkör károsításához, ezért fontos, hogy a tehenekre adott maszk elterjedjen.
A ZELP által kifejlesztett eszköz, vagyis a tehenek számára készült metánelnyelő maszk azonban többet tud ennél, számos olyan adatot is gyűjt az állatról, amelyből például (korai betegségfelismeréssel együtt) annak egészségi állapotára lehet következtetni, a beépített GPS nyomkövető révén az állat aktivitása is felmérhető. A készülék a metánt szén-dioxiddá alakítja át, ez ugyan szintén üvegházgáz, ám a metánhoz képest 80-szor gyengébb a hatása.
A tehenek orrára tet maszk semlegesíti a kilélegzett metánt, és átalakítja sima vízgőzzé, így az állat nem károsítja a légkört.
Nemcsak a ZELP, hanem a Cargill nevű cég is azzal kísérletezik, hogy a szarvasmarhák arcára eszközölt maszkokkal csökkentse a metán kibocsátást. Bár a maszkok mindkét cégnél még csak tesztidőszakban vannak, de nagy reményeket fűznek hozzájuk.
Ezt is olvasd el:
- 10 fokkal hidegebb víz a mosásnál jótékony hatással van a környezetünkre
- Akár be is költözhetsz a Harry Potter filmekben szereplő kastély nagytermébe
- Immunizációs Világhét: Karikó Katalint méltatja videójában az UNICEF
Hozzászólás zárolva.