Tippek cégektől és Pamkutyáéktól
Így leszel sikeres az online állásinterjún
Az állásinterjú minden pályakezdő életében hatalmas mérföldkő. A koronavírus megjelenése sok szempontból megváltoztatta a mindennapi életünket, például a kiválasztás folyamata is szinte teljes mértékben online térbe terelődött. Vajon mi a különbség az online és offline interjúk között? Mire kell figyelni, miket érdemes elkerülni és milyen szempontok alapján vizsgálnak egy jelöltet a felvételiztető bizottság tagjai? Most megtudhatod hogyan készülj fel!
A Zyntern.com Állásportál csapatának egyik legfőbb célja a pályakezdő fiatalok munkaerőpiacra való betörésének segítése. Mivel az online interjúzás egy egészen új terep a legtöbb jelölt és munkáltató számára, a Zyntern utánajárt, mit javasolnak top cégek HR szakértői a fiataloknak! A tippek megfogalmazásában olyan meghatározó munkáltatók szakemberei segítettek, mint a Prezi, a Decathlon, a Heineken, az Alteo és a Tata Consultancy Services Hungary. Az összegyűjtött tanácsokat pedig a magyar Youtube nagyágyúja, a Pamkutya formáció közvetíti videós formában a Zyntern Instagram oldalán.
Teremtsd meg a megfelelő állásinterjú környezetet!
Figyelj arra, hogy milyen háttér előtt ülsz és milyen zajok, hanghatások vannak a környezetedben. Minél kevesebb dolog van a háttérben, annál kisebb az esélyed arra, hogy valami érdekes meglepetésben lesz része az interjúztatóknak. Legjobb egy sima falfelület.
„Az interjúalany például ablaknak háttal semmiképp ne üljön, mert sötét lesz az arca a beszélgetés során, ami nehezíti kommunikációt az interjúztató számára” – tanácsolja Vass Zoltán HR szakember.
Ha elhelyezkedtél, a telefonod és a géped értesítéseit kapcsold ki. Senkire nem tartozik, milyen appokat használsz.
Öltözz business casualba az interjúhoz!
Az érettségi öltönyöd vagy egy kiskosztüm egy online interjú alkalmával is bizarr látszatot kelthet, hiszen ezeket senki nem viselni otthon vagy a mindennapokban. Viszont arra figyelj, hogy ne a kitérdelt melegítődben ülj a kamera elé. Nagy Mátyás a Prezi senior recruitere azt tanácsolja, nézz utána a céges kultúrának és ahhoz igazítsd az öltözéked. Ha viszont bizonytalan vagy, Vass Zoltán szerint a ‘smart casual’, a legjobb választás. Vagyis: vedd az egyik kedvenc ingedet és egy kényelmes, de utcai viseletre is alkalmas nadrágot. Lányok esetében is ing, blúz, illetve blézer az ajánlott a kedvenc farmeretek vagy szoknyátok mellé.
Készülj fel a cégből!
A céges szakemberek válaszaiból egyértelműen kiderült, hogy a legfontosabb szempont az online interjúk során is a felkészültség. Ha az interjúztató megkérdezi, hogy “Mit gondolsz a cégünkről?”, a „Hát nem nagyon néztem utána” Nagy Mátyás szerint rossz válasz. Bogár Ágota a Heineken Recruitment and Employer Branding specialistája is kiemelte, hogy mindig nagyon jól veszi ki magát, ha valaki felkészül a cégből. Néhány tipp, hogy biztosan képbe kerülj leendő munkaadóddal: csekkold le a social médián, olvass a tevékenységéről, ismerd meg a termékeit, szolgáltatásait, keress kapcsolódási pontokat közted és a cég missziója között. Nézz utána, mit kommunikál a céges kultúrájáról, milyen értékrendet képvisel és erre hivatkozz is az interjú során. Covid ide vagy oda, ez örökérvényű jótanács.
Hozzászólás zárolva.