Korabeli karácsonyok
Ilyen volt a szenteste az első világháborús lövészárkokban
Két évvel ezelőtt, komoly, egyszersmind komor ünnepségek keretében emlékezett meg a világ nyugati fele az első világháború befejezésének századik évfordulójáról. A legtöbbet szenvedett országokban, Angliában, Belgiumban, Franciaországban a téma ma is napirenden van, és nem csak történészi körökben. A HistoryExtra.com most egy érdekes összeállítást közölt arról, hogy milyen volt a karácsony a nagy háború négy éve alatt, hogyan ünnepeltek, miféle ajándékokkal kedveskedtek egymásnak a korabeli Angliában az egyszerű polgárok, és a fronton a katonák.
A háborús propagandát mindennél komolyabban vevő hadvezetés azonban nem kifejezetten bátorította ezeket az úgynevezett lövészárok barátkozásokat, ennek ellenére a fronton harcolók az elkövetkező években is megtartották az ünnepeket.
Propaganda vs. valós élet
Az 1914-es karácsonyi fegyverszünet az ünnepi jóakarat pillanataként legendás. A nem hivatalos tűzszünet lehetővé tette, hogy a nyugati front mentén lévő katonák kiszálljanak az árokból, találkozhassanak az ellenséges harcosokkal, ajándékokat cserélhessenek és akár játékokat is játszhassanak.
A brit sajtó, amely a hivatalos, pozitív háborús szemléletet kívánta bemutatni, fényképeket tett közzé arról, ahogy a brit katonák otthonról kapott csomagokat nyitnak ki, vagy vidáman főzik karácsonyi pudingjukat egy német sisakból készült edényben.
Kórházi ágy
Nagy-Britanniában és a háborús övezetekben egyaránt sok katona és nő katonakórházakban töltötte a karácsonyát.
Karácsonykor a kórház személyzete külön erőfeszítéseket tett az osztályok feldíszítésére és a sebesültek szórakoztatására. A kórházak gyakran rendeztek bulikat és koncerteket pácienseik számára.
Hullámzó hangulat
Az angol Királyi Haditengerészetnél szolgálatot teljesítők létszáma 1918-ra elérte a 380 ezer főt, a tengeren szolgálatot teljesítők karácsony pedig alapjaiban tárt el a szárazföldi erők megszokott ünnepeitől. A szertartás rend szigorú volt: a matrózok, elfogyasztották feldíszített asztalaiknál a karácsonyi ünnepi vacsorát, kóstolóra hívták a hajó kapitányát és a tiszteket is. Sokan szolgáltak az Északi-tengeren, ahol a viharos téli időjárás miatt a karácsonyi ünnepségek hatalmas bulikba csaptak át.
Ilyen volt a korabeli Willkommenskultur
A háború sújtotta országokból tömegesen menekültek emberek békésebb helyekre, így például mintegy 250 000 belga kapott menedéket Nagy-Britanniában már a háború első évében.
A brit sajtó róluk nagyon barátságos képet festett, így nem csoda, hogy a brit közvélemény is együttérzéssel fordult feléjük: karitatív szervezetek tucatjai indítottak kezdeményezést, hogy karácsonykor ajándékozzák meg a belga menekülteket.
1914-ben a The Bystander című lap felhívást intézett olvasóihoz, aminek következtében „Több, mint ezer játékot osztottak szét személyesen a belga menekült gyermekek között, akik most átmenetileg angol otthonokban leltek menedékre.”
Hozzászólás zárolva.