Korabeli karácsonyok
Ilyen volt a szenteste az első világháborús lövészárkokban
Két évvel ezelőtt, komoly, egyszersmind komor ünnepségek keretében emlékezett meg a világ nyugati fele az első világháború befejezésének századik évfordulójáról. A legtöbbet szenvedett országokban, Angliában, Belgiumban, Franciaországban a téma ma is napirenden van, és nem csak történészi körökben. A HistoryExtra.com most egy érdekes összeállítást közölt arról, hogy milyen volt a karácsony a nagy háború négy éve alatt, hogyan ünnepeltek, miféle ajándékokkal kedveskedtek egymásnak a korabeli Angliában az egyszerű polgárok, és a fronton a katonák.
Eltáv
Különösen szerencsésnek mondhatták magukat azok a katonák, akik pont karácsony napjára kaptak eltávozást a frontról. Őket a jótékonysági szervezetek munkatársai várták a vasútállomásokon, meleg teával, a YMCA pedig ideiglenes szállást biztosítottak azoknak a katonáknak, akik nem tudtak azonnal hazajutni, sőt alkalmanként nekik még karácsonyi ünnepséggel kedveskedtek.
A sajtó, mint mindig, akkor is tette a dolgát
A hátország gyakorlatilag csak a sajtóból értesült a harctéri eseményekről, a lapok pedig s igyekeztek viszonylag normális állapotokat közvetíteni a fronthelyzetről az otthon maradottaknak.
Olyan nagy múltú és jelentős hetilapok, mint például a The Illustrated London News és a The Tatler karácsonyi mellékletekkel kedveskedtek a katonáknak és a hátországiaknak egyaránt. Kedves írásokkal és riportokkal az említett lapok kifejezetten vigyáztak arra, hogy a háborús ünnepekről vidám és gondtalan katonákat ábrázoló képek jelenjenek meg.
Világot jelentő deszkák
A pantomimjátékok már a háború előtt is a karácsony egyik legfontosabb hagyományai közé tartoztak. A színházak ezeket a darabokat a háború alatt is tovább játszották, persze alkalmazkodva a háborús viszonyokhoz: számtalan háborús nótát építettek be a darabokba, így az ‘It’s a Long Way to Tipperary’ és a ‘Keep the Home Fires Burning’ is sokszor felhangzott a színpadról.
Hozzászólás zárolva.