Facebook hozzászólás
364

Itt a nagy maszk-dilemma: amikor az önvédelem és a környezet védelme áll egymással szemben

A Covid-járvány ismét felhívta a figyelmet a műanyag hulladékok jelentős környezeti kockázataira. A vírushelyzetben használt és jelentős mennyiségű műanyagot is tartalmazó vizsgálati eszközök és orvosi maszkok az egyik legnagyobb környezetszennyezővé léptek elő. Az ellentmondás, úgy tűnik feloldhatatlan.

Egy koronavírus teszt elvégzése során alkalmanként 10 gramm műanyag kerül a szemétbe, vagyis ennyi, nagyon lassan lebomló vegyi anyaggal terheljük meg minden egyes alkalommal a természetet.

Egy brit számítás szerint, ha az Egyesült Királyság teljes felnőtt lakosságát, illetve az ország összes középiskolását heti kétszer tesztelnék, akkor azzal hetente több mint 1000 tonna hulladékot termelnének.  Csakhogy érzékelhető legyen a brutális mennyiség: egy hónap alatt ez a műanyag szemét egy olimpiai versenyekre méretezett úszómedencét töltene meg.

Segít, vagy árt? Fotó: depositphotos.com
Segít, vagy árt? Fotó: depositphotos.com

Angliában tömegek vettek részt még a pandémia előtt egy nagy visszahangot kiváltó kampányban, amely „műanyagmentessé” kívánta tenni a világot. Ám a Corona-vírus tombolásának idején komoly dilemmával szembesültek: teszteljenek, lehetőleg gyakran és ezzel további műanyag szeméttel árasszák el a környezetüket, vagy ne teszteljenek, akkor viszont a járvány veszélyének teszik ki embertársaikat.

A válasz persze egyértelmű, hiszen az akkut veszély, azaz a pandémia elleni küzdelem az elsődleges kötelesség. Maga a tesztelés egyszerűen elengedhetetlen ahhoz, hogy ellenőrzés alatt lehessen tartani a vírus terjedését, és majd egyszer biztonsággal vissza lehessen térni korábbi, normális életünkhöz.

Mindehhez azonban még nagyon sok műanyagot kell felhasználni.

Szükség van a műanyagra akkor, amikor vakcinát fejlesztenek ki, gyártanak, csomagolnak, szállítanak, nem beszélve az összes egyszer használatos orvosi eszközről, fecskendőkről, egyebekről, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy hatékonyan fel tudják venni a küzdelmet a kór ellen.

A műanyag ismét megmutatta, milyen sokoldalúan felhasználható anyag.

Persze nem ez jut az emberek eszébe, amikor az utcán olyan szeméthalmokat kerülgetnek, melyek egyszer használatos maszkokból, sebészeti kesztyűkből, apró kézfertőtlenítő flakonokból és antiszeptikus törlőkendőkből állnak. Pedig manapság ez ugyanolyan gyakori látvány közterületeken, mint néhány évvel ezelőtt a cigarettacsikkek voltak.

A harmadik hullámot követő feloldás, a szigorú szabályok enyhülése ugyan számos területen hoz  változást, de az egyéni védekezési módok közül a maszkviselés vélhetőleg sokáig velünk marad majd. Ezért nem mindegy, milyen maszkot választunk.

Az egyszer használatos eldobható maszk közel tízszer jobban károsítja környezetünket, mint az újrahasznosítható pamut verzió.

A legtöbb esetben nem lenne szükség arra, hogy a britek egy-egy vásárlás, ügyintézés alkalmával egyszer használatos egészségügyi maszkot húzzanak, hiszen megtenné helyette a rendszeresen fertőtlenített textil maszk is. De elsősorban a kényelmi szempontokat figyelembe véve, mégis az eldobhatót választják.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!