Facebook hozzászólás
358

Itt a nagy maszk-dilemma: amikor az önvédelem és a környezet védelme áll egymással szemben

A Covid-járvány ismét felhívta a figyelmet a műanyag hulladékok jelentős környezeti kockázataira. A vírushelyzetben használt és jelentős mennyiségű műanyagot is tartalmazó vizsgálati eszközök és orvosi maszkok az egyik legnagyobb környezetszennyezővé léptek elő. Az ellentmondás, úgy tűnik feloldhatatlan.

Egy legutóbb elvégzett felmérés szerint az Egyesült Királyságban napi 53 millió műtéti maszk kerül a szemétbe.
A környezetért aggódó szakemberek szerint az úgynevezett „megfontolt kényelem” megközelítés lenne célszerű, vagyis a kényelmi és a környezetvédelmi szempontokat egyszerre kellene érvényesíteni.

Remek példa a „megfontolt kényelemre” a Shrewsbury Cup program, amelynek értelmében az angliai városok kávézói mind ugyanazt az újrahasznosítható poharat használják.

(Az említett példa egyébként jó néhány budapesti szórakozóhelyen is elterjedt gyakorlat manapság.)

A vendégek letéti díjat fizetnek a többször is használható műanyag pohárért, amelyet aztán az este végén vissza lehet váltani. Ezután elmossák, fertőtlenítik, majd újra felhasználják a poharakat. Igen, lehet, hogy kicsit több erőfeszítést igényel, mint az egyszer használatos poharat a szemetesbe dobni, de a környezet számára ez a gyakorlat komoly előnyökkel járhat.

Közben reményt keltő változások tapasztalható nagy világcégeknél is. Az Amazon folyamatosan csökkenti a csomagoláshoz felhasznált műanyag mennyiségét. De biztató tendencia az is, hogy egyre több biológiailag lebomló műanyag kerül a piacra. Jelenleg a műanyagok kevesebb, mint 10 százalékát hasznosítják újra világszerte, ezen a területen is van min javítani. Ahol pedig lehetséges, ott fontolóra kell venni a műanyagokat helyettesítő anyagok használatát.

A mostani világjárvány ismét felhívta a figyelmet a műanyag használatának jelentős környezeti kockázataira, végső soron arra, amit már a pandémia előtt is kénytelenek voltunk megtapasztalni, hogy a vizeink mikro műanyag részecskékkel szennyezettek.

A világjárvány arra is lehetőséget teremt, hogy átgondoljuk a műanyagok eddigi használatát, és ne úgy folytassuk tovább az életünket, ahogy azt a járvány előtt abbahagytuk – zárja a The Guardian számára írt gondolatait Dr. Christian Dunn a walesi Bangor Egyetem professzora.

(The Guardian)





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!